Na sváteční den byl připraven turnaj hvězd, exhibice extraligových hráčů Modřic, ale i domácích a modřických mladších žáků. Nad rámec oslav byla sehrána řada vyzývacích utkání, na kterých se soupeři domlouvali přímo na hřišti nebo i u stánku s občerstvením. „Nohejbal miluju, není tam ofsajd a nevadí nadváha,“ zahalasil hned při vstupu na kurt fotbalový šoumen Petr Švancara a jednoznačně tak stvrdil přátelský podtext celého setkání.

V týmu nastoupil vedle svého otce Jaroslava a legendárního brankáře zbrojováckých mistrů republiky z roku 1978 Josefa Hrona. V miniturnaji nejprve porazili Kometu (Zdeněk Hartman, Milan Karlíček, Vladimír Burian) a prohráli s brněnskými televizními sporťáky (Petr Kubásek, Martin Kozák, Jiří „čert“ Černohlávek). Ti byli jasně nejmladším družstvem a bylo vidět, že balon mají ještě „na noze“ z fotbalu. Podle očekávání si poradili i s Kometou.

Vítězi turnaje ale vyhlašováni nebyli, o výsledky nešlo. „Bylo to tu skvělé. Na ty mladíčky z televize jsme prostě neměli. Ale vůbec mně to nevadí. Zahrál jsem si výborně a hlavně jsem pak viděl na klucích z Modřic (extraligoví hráči Radek Pelikán a Jakub Pospíšil, pozn. red.), jak se ten nohec vlastně hraje. Když se umí! Já chodím hrávat každou středu s takovou výbornou partou bývalých sportovců. Zatím se ještě mohu hýbat, takže to jde,“ pochvaloval si Hron, který v prosinci oslaví neuvěřitelné devětašedesáté narozeniny.

Mimo kurt se samozřejmě vzpomínalo na začátky nohejbalu v obci a jména, která jej v průběhu let reprezentovala. „Když jsem se v roce 1978 do Holubic přiženil, tak se tu závodně hrál volejbal. Nohejbal jen rekreačně. Za rok jsme už založili oficiální klub a přihlásili se do okresního přeboru. V prvním roce jsme skončili uprostřed tabulky, myslím, že z osmi družstev. Nohejbal tehdy byl v okrese na vzestupu. Přebor měl potom až dvanáct družstev a v jednom období se dokonce hrála ještě nižší okresní soutěž. Byly to velké boje třeba s Orlovicemi, Ivanovicemi, Bučovicemi, jezdili jsme do Ježkovic, Snovídek, Královopolských Vážan, Drnovic, Velešovic a na Vyškovsku hrávaly třeba i Pozořice, Blažovice a Jiříkovice,“ připomněl první krůčky klubu Pavel Neužil.

Spolu s ním klub zakládali a prvními soutěžními hráči byli Zdeněk Nohel, Jan Černý, Věroslav Květoň, Ivan Šobr a František Rybnikář.

Postupem let Holubičtí začali okresní přebor pravidelně vyhrávat a v roce 1996 se rozhodli to poprvé zkusit v krajském přeboru. I v něm postupně začali dominovat a po vítězstvích se v kvalifikacích se pokoušeli o postup do ligových vod. Povedlo se na čtvrtý pokus a po odložení nováčkovského ostychu hráli špici moravské skupiny II. ligy, tedy třetí nejvyšší soutěže. „Nikdy jsme neměli žádného trenéra, byli jsme takoví samouci, všechno jsme okoukali. V začátcích nám hodně pomohly Křtiny, kde působili ligoví hráči z Brna. A hodně jsme se naučili i od hráčů VTJ Vyškov. To byli kluci, co byli ve Vyškově na vojně, a nohejbal uměli hrát,“ připomenula žijící legenda holubického nohejbalu Neužil.

Největší úspěchy slavil klub před třemi roky, kdy se z druhého místa probojoval do kvalifikace o první ligu. Družstvo hrálo v sestavě: Petr Bubniak (nekolikanásobný exmistr světa), Kristian Pacejka, Radek Šišma, Josef Hicl, Josef Feichtinger, Michal Šikl, Martin Procházka, Marek Žitňák, Jaroslav Fronk, Roman Dlabka a Lukáš Havránek.

„Pokus“ sice nevyšel, ale potvrdil, že Holubičtí definitivně patří k elitě druholigové společnosti.„Loni jsme byli třetí, ale kdybychom vyhráli poslední zápas ve Zbečníku, tak bychom druhou ligu vyhráli. Ale i třetí flek je na naše podmínky vynikající umístění,“ zdůraznil Roman Dlabka, hráč, vedoucí mužstva a klasická „duše“ oddílu, která se stará o jeho chod.

Právě v „předvečer“ jubilejního roku ovšem přišly větší problémy. Přes polovinu hráčů mělo vážnější zranění, jiní pracovní povinnosti. Proto se Holubice z druhé ligy odhlásily. „Nemělo smysl se v druhé lize trápit. Po zralé úvaze jsme rozhodli pro roční pauzu s tím, že to za rok dáme znova do kupy a do druhé ligy se vrátíme. Teď hrajeme krajský přebor a momentálně jej vedeme. Věřím, že se dostaneme do kvalifikace a že i v ní bychom měli velké šance vybojovat postup. Tedy návrat zpět do druhé ligy. To jsou tedy naše nejbližší sportovní cíle,“ vysvětlil Dlabka.

Současný kádr A týmu tvoří hráči: Radek Šišma, Petr Bubniak, Michal Sypták, Roman Dlabka, Josef Hicl, Josef Feichtinger, Michal Šikl, Ondřej Pavlíček, Marek Žitňák a Kristián Pacejka. Klub má další dvě družstva v okresním přeboru. „První jsou kluci mladší generace kolem Lukáše Havránka. Druhé naopak my zkušení, já s Jarkem Fronkem a hraje s námi dívka Romana Fendrichová. A taky moji kluci Franta a Roman,“ hrdě přiblížil Dlabka starší.

Oba mladí Dlabkové jezdí trénovat do Modřic k trenéru Michalu Svobodovi. V dresu nohejbalové bašty se letos stali mistry republiky v kategorii mladších žáků do dvanácti let. Spolu s Michalem Svobodou mladším vyhráli šampionát dvojic. Do dalších, možná i čtyřiceti let, si tedy v Holubicích vychovávají následovníky. A určitě i v duchu názvu svého klubu R.U.M., což znamená Rychlé útočné mužstvo!