Holubický turnaj se hraje již tradičně na čtyřech venkovních kurtech v malebném areálu přímo uprostřed obce na hranicích Vyškovska a Brněnska. Proti pařícímu slunci chrání sportovce z velké části vzrostlé stromy, jež vrhají chladivý stín. „Kurty jsme vybudovali v šedesátých letech po mém návratu z vojny,“ vysvětluje hlavní postava holubického volejbalu a předseda pořadatelského klubu Arnošt Šmerda.

Turnaj vypukl v sobotu poměrně brzy ráno. První zápasy začaly už v devět hodin. Nastoupilo k nim sedm družstev. Tento počet byl poněkud nižší, než organizátoři zprvu očekávali. „Mysleli jsme, že přijede tak dvanáct, šestnáct týmů. Jenže většinu účastnů dala přednost velkému turnaji v rámci Vranovského léta,“ sám si vysvětlil jedinou chybičku na vlastním turnaji trenér a předseda Holubic Arnošt Šmerda.

Hned však na nižším počtu účastníků našel také pozitiva. „Takhle si alespoň zahrál každý s každým. Zápasů bylo opravdu hodně,“ spokojeně si pochvaloval Šmerda. I tak však pro příští rok chystá změnu v datu tradičního klání. „Budeme se snažit najít termín, který nebude kolidovat s ostatními turnaji. Pak k nám zase určitě přijede více účastníků,“ věří nestor holubického volejbalu.

Přes nižší účast se v Holubicích objevili i druholigoví zástupci. Vedle Bučovic, které však přijely spíše s rezervou, se turnaje zúčastnil taktéž Drásov, další budoucí soupeř druholigového nováčka z vesničky na Vyškovsku.

Domácí nasadili do boje hned tři týmy. Vedle novopečených ligistů nastoupil i rezervní tým a juniorka.
A tak, jak to má být, pořadatelský tým vyhrál. A to bez ztráty jediného utkání. A pokud jde o sety, Holubice prohrály jen jediný, s Drásovem. Ostatní zápasy jim patřily v poměru 2:0. „Ale ani soupeři, ani my jsme nebyli v kompletní sestavě. Nelze z toho dělat nějaké závěry pro novou sezonu,“ upozorňuje holubický kouč Šmerda.

Za Holubicemi se pak seřadily Drásov, Bučovice, Vyškov a béčko domácích. Na juniorku, v sestavě s několika hráči spadajícími spíše do žákovské kategorie, pak zbylo poslední místo. „Není to však tragédie. Kluci jsou mladí a nazkušení. Na to, že hráli s protřelými borci si počínali velmi dobře,“ tvrdí Arnoš Šmerda.

V Holubicích se však v sobotu na turnaji nepohybovali jen aktivní volejbalisté z druhé ligy a krajského přeboru. Znalec sportu pod vysokou sítí neměl velkou práci, aby rozeznal tváře dříve hráčských a dnes trenérských person nejen českého, ale i minimálně evropského volejbalu.
Svého kamaráda Arnošta Šmerdu přijel navštívit z blízkých Šlapanic dlouholetý hráč a trenér brněnské Zbrojovky i československé reprezentace Karel Láznička. Vedle něj zavítal po roce do Holubic opět také MIroslav Čada, bývalý trenér volejbalistek Brna a České republiky a současný trenér hráček Prostějova a slovenské ženské reprezentace.

Zápasová část turnaje skončila v šest hodin večer, to však neznamenalo konec přátelského setkání. „Až do dvou do rána jsme seděli a povídali. Samozřejmě hlavně o volejbale,“ uzavřel Arnošt Šmerda.