„Podle mě mají velkou sílu, jen jich není letos moc a to jim prohrává zápasy venku. Ale každý z nich má kvalitu a umí pořádně zabrat, vždy jsem tvrdil, že je to jeden z nejsilnějších týmů soutěže," upozornil před zápasem veřejnost i své hráče trenér Richard Beránek. A to netušil, jaký neskutečný příběh se mu před očima odehraje. Hlavní postavy? Vánoční pohodou až moc pohlcení domácí a heroický výkon podávající pětice hostů.

Ano, z Tišnova dorazilo jediné auto a tuhle situaci Vyškovští hodně podcenili. „Jednalo se o hrozně lajdácký přístup všech našich kluků. To, že soupeř přijede v pěti, neznamená, že přestanu běhat a kromě snad pěti minut, kdy jsme šli do rychlých protiútoků a získali nějaký náskok, jsme si mysleli, že se hosté porazí sami. A oni se nechtěli porazit, naopak, překonávali se," konstatoval kouč. Místo bezpečného náskoku první poločas přinesl domácím jen sedmibodové vedení.

A jak i to je chabé, ukázala třetí čtvrtina. V ní slušně zaplněné hale přecházel zrak. Domácí v ní inkasovali bez jednoho třicet bodů, a to už hosté velkou část nehráli v plném počtu kvůli vyfaulování. „Málo se to vidí, ale kluci zapomněli, že i tak se musí bránit naplno. Pak se chlap dostával pod košem do situace jeden na jednoho, to se takhle nesmí stát. Borci z Tišnova byli v laufu, vůbec to nevzdali, ve čtyřech hráli snad ještě lépe než v pěti," prohlásil předseda vyškovského klubu Jiří Fojt. Najednou na ukazateli skóre svítilo 57:62.

A když v poslední desetiminutovce přišel další pátý faul a hosté šli do tří, objevil se na tváři přítomných úsměv. Tedy kromě Vyškovských na hřišti, ti se dál trápili a také v této situaci zmatkovali.

V poslední chvíli

Vysvobození přišlo až v poslední minutě. Ještě v té předposlední trojice odhodlaných dotáhnout zázrak do konce vedla o tři body. Pak ovšem vyrovnával z tříbodové vzdálenosti Jaroslav Beránek, a přestože Tišnov ještě šel z trestného hodu do nejtěsnějšího vedení, domácí dvěma koši otočili na konečných 85:82. Individuální střelecké konto během zápasu nejvíce narostlo Slámovi s devatenácti body a Brtníčkovi s patnácti body.

„Dostali jsme doma přes osmdesát bodů, to se stává minimálně. Dovolím si říct, že soupeř si zasloužil vyhrát. Dělal jsem samozřejmě všechno proto, abychom to otočili, byl to poslední zápas podzimu, přišla velká divácká návštěva, byla by to ostuda. A vlastně ona to ostuda stejně byla, kvůli tomu nasazení, co jsme předváděli," uvědomil si vyškovský kouč.

Utkání mužů orámovalo něžné pohlaví. Vyškovské ženy svedly dva souboje s Uherským Brodem a poměr sil byl už předem rozdělen vcelku jasně. „Holky z Brodu jsou jedny z nejlepších v přeboru, tam šance ani nebyla. V tomto případě to byl lepší trénink a sbírání zkušeností," uvedl Fojt. Domácí prohrály 31:112 a 31:81, nejlepší střelkyní se stala Zítková.

Oblastní přebor II. třídy

Muži

BK Vyškov – Tišnov 85:82 (24:22, 16:11, 17:29, 28:20)

Body: Sláma 19, Brtníček 15, Zeman 14, Beránek 11, Švarc 10, Červenka 6, Michal Kaňa a Vítězslav Kaňa po 4, Hošek 2.

Ženy

BK Vyškov – Uh. Brod 31:112 (2:30, 10:22, 8:27, 11:33)

Body: Zítková 12, Ševčíková 10, Sirotková 4, Charousová 3, Kristýna Spisarová 2.

BK Vyškov – Uh. Brod 31:81 (4:25, 10:18, 9:16, 8:22)

Body: Mrázková 16, Charousová a Zítková po 6, Sirotková 3.