Zrekonstruovaný stadion Za Parkem hostí o víkendu skvostnou elitu české královny sportu. Šampionát družstev slibuje esa sedmi nejlepších mužských a ženských extraligových družstev. Tažnou silou ke klubovému cíli je vedoucí organizačního týmu a pořádajícího klubu AHA Jiří Hajzler.

Připomenete cestu až k pořádání mistrovství republiky družstev?
Všechno je vyústěním snahy zvelebit areál. To se podařilo ve třech etapách, začalo se před pěti lety a loni bylo v podstatě hotovo. A tím pádem se dalo uvažovat o pořadatelství velké akce. Loni jsme tu měli mistrovství Moravy a Slezska a už tehdy proběhlo koketování s mistrovstvím družstev.

Jedno mistrovstí republiky už ve Vyškově bylo. V roce 2001 šlo o půlmaratón, vzpomínáte?
Ano, ale úplné základy všeho spadají ještě dál, až do roku 1998. To AHA začalo pořádat dětské běhy na náměstí. Ale máte pravdu, pak přišlo MČR v půlmaratónu a pořadatelsky se povedlo. Pokračovali jsme v pořádání závodů, je to dvanáctiletá cesta. Vrcholu dosáhneme v sobotu, bude to svátek, jak říká náš slogan.

Čím jste svaz při volbě hostitelského města „zlomili“ na svou stranu?
Minulý rok svaz převzalo nové předsednictvo a novým předsedou se stal Libor Varhaník. Má s ostatními novátorské vize dát šancí i klubům z nižších soutěží a jde za nimi. Vypsalo se výběrové řízení na pořádání, nachystali jsme podkladové materiály, kompletní prezentaci našich možností, získali záštitu města a dostali, po čem jsme toužili. A od podzimu začaly přípravy.

Žádali jste o pořadatelství obecně, nebo cíleně o mistrovství družstev?
Nejvíc jsme chtěli právě družstva. Na závod jednotlivců prostě nemáme, je dvoudenní, organizačně moc těžké. Ale věděli jsme, že týmový souboj můžeme s vypětím všech sil zvládnout. Teď to jen dokázat.

Mluvíte asi o největší akci v historii vyškovské atletiky vůbec, že?
Jednoznačně největší, co tady kdy byla. A pravděpodobně taky na dlouhou dobu bude. Půlmaratón se tehdy vydařil, mimochodem právě v těch dnech vybojoval svůj památný desetiboj se světovým rekordem v Gotzisu Roman Šebrle. A pan Varhaník byl jeho manažerem. Asi osud, teď je předsedou, my pořádáme mistrovství republiky a Roman je symbolem všech našich tiskovin.

Na začátku se laikům zdálo šílené spojit Vyškov a mistrovství republiky v atletice. Asi jen váš organizační tým ví, kolik je za vším práce…
Je toho hodně, člověk se to snaží a musí dělat poctivě. Dnes má náš štáb bezmála devadesát rozhodčích plus další pořadatele, celkem čítá téměř sto čtyřicet lidí. Máme na sobotu rezervovaný celý sportovní areál, rozcvičovací plochy, sportovní halu pro realizační týmy. Mít běžecký tunel, bylo by to dokonalé.

Co bylo po posvěcení kandidatury nutné ještě konstrukčně dořešit?
Z požadavků atletického svazu vyplynuly čtyři požadavky a město Vyškov přislíbilo je splnit. Bylo to tolik diskutované ozvučení stadionu, lavičky okolo plochy, vyčištění prorostlého chodníčku okolo atletické plochy a zábradlí po celém oválu. Nepsaný slib jsme dali i ohledně tribuny pro trenéry pod sektorem „skrytých“ dálkařů. Co jsme slíbili, to jsme splnili. Teď bude důležitý lidský faktor. Ale hotovo. Vyrukujeme v plné organizační zbroji.

A co vybavení, náčiní, časomíra?
To už bylo více méně v základní výbavě při rekonstrukci. Pamatovalo se na to už tenkrát, pořídil se základní mobiliář se vším všudy.

Jak bude sobota časově vypadat?
Od půl jedné odpoledne je nachystána náborová akce svazu takzvaná Atletika pro děti sportovních středisek od čtyř do patnácti let. Jeho součástí je i vyhlášení vítězů, autogramiáda hvězd, jako ambasadorka vystupuje Šárka Kašpárková. Děti si vyzkouší osm atletických disciplín.

A kdy začne souboj dospělých?
Ve třináct hodin začne slavnostní zahájení a pak už první závody. Počínaje chůzí, pak překážky a už to pojede v rychlém sledu až do tři čtvrtě na sedm. Malou oslavu významné události chystáme už na pátek do Besedního domu pro sponzory, spolupracovníky, předsednictví svazu a tak.

Zpět k mistrovství. V ženách je favoritem hvězdný USK Praha?
Určitě. Asi nastoupí v plné síle včetně hostujících závodnic ze zahraničí, úspěšných z nedávného mistrovství Evropy. Jsou to obhájkyně a ohrozit je mohou snad jen brněnský a pražský Olymp.

U mužů obhajuje prvenství AK Kroměříž. Podaří se mu to?
Když ano, nikdo se nebude divit. Koulař Žalský, dálkař Novotný a další výborní Češi, doplnění Slováky a běžci tmavé pleti. Konkurovat Kroměříži může pražská Dukla, stojí na jménech Bába, Holuša, Kudlička a úspěšných oštěpařích. Černým koněm šampionátu by mohla být Univerzita Brno.

Už jste nakousl některá známá jména české atletiky. Potvrdíte další zvučné obsazení mistrovství?
Přijede téměř kompletní česká špička. Kromě už řečených Hejnová, Škrobáková, Straková, Klocová, Ton, Frydrych, Veselý, samozřejmě Petr Svoboda a nesmíme zapomenout na hlavní hvězdu Romana Šebrleho.

Světový rekordman v desetiboji by měl nastoupit dokonce do tří disciplín, je to tak?
Přesně tak, klepu na dřevo, aby to tak vyšlo. Roman by měl závodit v hodu diskem, ve vrhu koulí a také v dálkařském sektoru.

A co Barbora Špotáková?
Na to ještě nedokážu odpovědět. Ze známých závodníků jsou dva otazníky. Kromě Denisy Rosolové, která by měla být fit snad aspoň do štafety, je to právě Barbora. Její loket není v pořádku a možná bude nominována do týmu Evropy při kontinentálním poháru ve Splitu.

Vyškovsko svůj tým mít logicky nebude. Přívlastek domácí bude ale patřit hned dvěma atletům…
Ano, Lenka Jiříčková, loni ještě patřící do AHA, závodí za Olymp Brno. Jak ji znám, dá do toho vše. Za brněnskou univerzitu poběží Petr Kotyza mladší, bučovická osobnost a nějaký ten bodík by mohl získat. Ale věřím, že příznivce vyškovské atletiky zaujme celé odpoledne. Věřím, že si najdou cestu na náš pěkný stadion, bylo by to pro náš organizační tým zadostiučinění.

MČR družstev

Vyškov, areál Za Parkem
Sobota 4. září, start 13.00 hodin
Muži: AK Kroměříž, TJ Dukla Praha, PSK Olymp Praha, VSK Univerzita Brno, AC Syner Turnov, Hvězda SKP Pardubice, ASK Slavia Praha.
Ženy: PSK Olymp Praha, AK Olymp Brno, USK Praha, AK SSK Vítkovice, Hvězda SKP Pardubice, TJ Sokol SG Plzeň–Petřín, A.C. TEPO Kladno.
Časový program: www. ahavyskov.cz, www.atletika.cz.
Vstupné: 75 Kč dospělí, děti a důchodci 25 Kč.
Předprodej: TIC Vyškov