Bezedné koše haly Za Parkem zůstanou o víkendu nevyužité, přesto půjde z pohledu klubu o nejdůležitější dny ročníku a bez nadsázky i několika posledních let. Vyškovští mohou dokonat velkou stíhací jízdu a slavit v oblastním přeboru druhé třídy cenný triumf. Stačí „málo": v neděli nezaváhat v Uherském Brodu a hlavně už v sobotu přelstít dlouhodobé lídry ze Zlína. „Naděje umírá poslední, a ta naše stále žije. Když to nevyjde, svět se nezboří, ale kluci tam jedou vyhrát," prohlásil předseda oddílu Jiří Fojt.

Po polovině sezony to vypadalo na jasnou záležitost borců z „města obuvi". Jenže luxusní tabulkový náskok až čtyř bodů trestuhodně prohospodařili. Jejich výkony měly sestupnou tendenci a vyvrcholilo to jejich nečekanou porážkou na palubovce brněnských Šlapanic. Tím pádem pro ně vznikla i nečekaná komplikace jménem Vyškov. „Šance je podle mě velice reálná. Asi budou v plné síle, ale když si vezmete jejich výsledky ze závěru sezony, asi se tam něco stalo a nikdo z nás pořádně neví co. Možná se pohádali, možná mají zranění, nevíme," podotkl vyškovský kapitán Aleš Zeman.

Oblastní přebor II. třídy
Sobota, 17.30 hodin
SKB Zlín – BK Vyškov
Neděle, 12.00 hodin
Spartak Uherský Brod B – BK Vyškov
Poslední vzájemné zápasy
Listopad 2013:
Vyškov – Uherský Brod 96:73
Vyškov – Zlín 84:87

Zlínská strana nepotvrdila ani jednu z těchto teorií. „Prostě se nám ty zápasy moc nepovedly, to je všechno. Pořád ale teď máme výhodu své haly a máme to ve svých rukou. Chceme vyhrát, definitivně rozhodnout a určitě na to máme," neskrýval sebevědomí hrající šéf Pavel Nehoda.

Zároveň vyloučil, že by jeho sestavu nějak hromadně posílili košíkáři z prvoligového A týmu. „Áčko hraje playoff s Opavou a nemyslím si, že by někdo z nich nastoupil i za nás. Můžeme to přeci zvládnout sami. Vyškov má nějaké dobré střelce a tvrdou obranu, z které vyráží do brejků. Musíme využít toho, že mají v kádru dost starších chlapů, takže ta rychlost by měla být na naší straně," poodhalil taktický plán.

Každopádně jisté je, že Zlínským bude stačit k udržení prvního místa i velmi těsná porážka. V prvním vzájemném utkání totiž vyhráli na podzim o tři body a mají tak k titulu opravdu blíž. Hosté je mohou rozesmutnit jen výhrou o čtyři a více bodů.

Vyškovským úkolem číslo jedna bude dobrý začátek. „Hlavně nesmíme předvést to, co v posledních dvou zápasech a taky se Zlínem doma. Než jsme se rozkoukali, tak jsme prohrávali o deset, patnáct bodů. To by tady bylo smrtící. Musíme do toho od první minuty šlápnout, jít důrazně do koše a mít trochu štěstí. Snad domácí nebudou zrovna ve formě, ale vyžaduje to náš stoprocentní výkon," zmínila dlouholetá opora Petr Madžarov

Právě na něm bude viset velká tíha odpovědnosti. Odvážné vítězné plány hostů už totiž mají „podkošové" trhliny. Můžou za to absence, chybět bude z osobních důvodů zmíněný kapitán Zeman a také Jaroslav Danada. „Když vám na tomhle postu chybí dva kluci, je to vždy určitě znát. Ale vzdávat se rozhodně nebudeme. Snad se to všechno sejde, jak má, a bude to od nás životní zápas," vyslovil přání trenér Richard Beránek.

Je tu ovšem ještě jeden zádrhel. I kdyby se Beránkově družině dnes povedlo vyhrát, jak potřebuje, nemůže po cestě domů otvírat šampaňské. Protože se nepředpokládá zaváhání Zlína s Kroměříží, bude muset vše v neděli v pravé poledne potvrdit i s nevyzpytatelným Uherským Brodem B. Ten se už sice nehne z konečného „až" desátého místa, doma ovšem bývá hodně silný.

A hosté to dobře vědí. „Oba dva dny nás čekají hrozně těžké zápasy, Brod rozhodně nesmíme podcenit. Když hrají doma a venku, to jsou dva naprosto jiné týmy. Kdyby se hrálo u nás, řekl bych, že žádný problém, ale tam nás čeká těžká věc. Ale ať už to dopadne jakkoli, chci říct, že mám z našeho současného mužstva nejlepší pocit, co jsem tu za ty dlouhé roky měl. To vítězství bychom si zasloužili," pověděl zkušený vyškovský harcovník Madžarov.

Se spoluhráči v této chvíli vedou tabulku, protože Velké Bílovice minulou sobotu nedorazily do Zlína a ten tak díky pravděpodobné kontumaci bude mít o bod víc než Vyškovští. Nic to ovšem neznamená, o všem podstatném se rozhodne až v příštích hodinách přímo na palubovkách.