Stejný sport, ovšem jiný level. Své české tituly má v dubnu dvaadvacetiletá gymnastka ze soutěží nejvyšší mistrovské třídy. „Výhra v anketě mě moc potěšila a děkuji všem, kteří mně dali hlas," ujišťuje česká reprezentantka v moderní gymnastice Nataly Hamříková.

Vysvětlete na úvod rozdíl těchto zmíněných soutěží?

Já jsem v kategorii seniorek, což je kategorie žen, a ta má dvě úrovně. První výkonnostní třídu a mistrovskou třídu. Při vstupu do seniorek se zařazujete do 1. výkonnostní třídy a z ní se potom mezi prvními cca osmi můžete probojovat do třídy mistrovské, kde jsem nyní já. V této kategorii už jsou jen ty nejlepší závodnice ČR a první tři jsou reprezentantky ČR v jednotlivkyních. Kategorie kadetky a dorostenky jsou v podstatě výkonnostně slabší seniorky a juniorky. Mají tedy i své závody, na soutěžích se nepotkáváme.

A teď od začátku, jak jste se dostala k moderní gymnastice a jak do našeho dlouhodobě asi nejlepšího klubu, Moravské Slavie Brno?

Bylo mi sedm let, když mě rodiče poprvé přihlásili do klubu moderní gymnastiky, dříve nazývaného ještě jako SK Gity MS Brno. Nyní jsme Tart. Tehdy jsme ještě vůbec nevěděli, že se hlásím do nejprestižnějšího klubu v republice. Tam mě tedy přijali a nyní to bude už čtrnáct let, co jsem tohoto klubu členkou.

Jak vypadá váš běžný pracovní den, tedy kombinace tréninku, školy a volna?

Můj běžný den začíná cestou vlakem do Brna, kde studuji na Masarykově univerzitě Fakultu sportovních studií. Na fakultě mám upravený rozvrh tak, abych mohla každý den věnovat minimálně čtyři hodiny tréninku. Takže po vyučování jedu na trénink a poté se většinou ještě vracím na fakultu na další přednášky, které mám některé dny i do osmi hodin do večera. Protože studuji na fakultě sportovních studií, musím ovládat i jiné sporty než jen moderní gymnastiku, a tak mám v rozvrhu zařazené sporty jako basketbal, plavání, atletika a další. Letos jsem se naučila lyžovat, běžkovat a v květnu mě čeká cyklistický kurz, kde musím zdolat 90 kilometrů na kole. Všechny limity jsou velmi náročné, ale mám štěstí, že mě to baví.

NATALY HAMŘÍKOVÁ
- Narozena: 18. dubna 1993
- Bydliště: Křenovice
- Škola: Masarykova univerzita, Fakulta sportovních studií
- Sport: moderní gymnastika
- Klub: SK Tart Moravská Slavia Brno – reprezentantka ČR
- Největší úspěchy: 14× mistryně České republiky v jednotlivkyních a pódiových skladbách

Jak to vypadá před důležitými soutěžemi?

Před soutěží tyto náročné sportovní aktivity musím trochu omezit, aby mně zbyly síly na samotnou předzávodní přípravu, která se zvýší na dvoufázové tréninky, a nesmí chybět ani čas na regeneraci.

Kam jste chodila na základní a středí školu, měla jste nějaké studijní úlevy, individuální tréninkový plán?

Na základní školu jsem chodila na Bakalovo nábřeží a poté jsem se dostala na Gymnázium Vídeňská, kde jsem byla pouze dva roky. Jelikož jsem v zrovna v tom období byla první českou reprezentantkou, tak jsem velmi často jezdila na soutěže do zahraničí. I přes individuální studijní plán omlouvat každou zameškanou hodinu bylo velmi komplikované, protože na tomto gymnáziu na sportovce nebyli příliš zvyklí. A tak jsem přestoupila na Moravské gymnázium taktéž v Brně, kde mi mé reprezentační výjezdy lépe tolerovali.

Která disciplína je vaší nejsilnější nebo nejoblíbenější? S kterou naopak zápolíte víc, která je nejtěžší?

Moje nejoblíbenější náčiní je už dlouho míč. Za nejtěžší náčiní určitě považuji stuhu, protože na manipulaci s ní musíte být velmi výkonnostně zdatní. Ale paradoxně zrovna v ní jsem vybojovala letošní stříbro na mistrovství České republiky. Ale musím po pravdě říct, že mám ráda všechny své sestavy.

Kterým trenérkám byste chtěla poděkovat nejvíc a jaké byly vaše sportovní vzory?

Celou svou gymnastickou kariéru trénuji pod vedením ing. Evy Syslové, takže mé díky patří určitě jí. Mým největším sportovním vzorem je Evgenia Kanaeva. Je to nejlepší moderní gymnastka v historii Ruska i celého světa. A já ji obdivuji pro její neustálou píli, schopnost vyřešit i ty nejméně řešitelné situace v sestavě a její kulturu projevu a pohybu.

Kterých osobních výsledků si vážíte nejvíc? Vzpomenete si na nějakou mimořádnou soutěž?

Tak určitě sem patří rok 2010, kdy jsem vybojovala zlato a titul mistryně České republiky v mistrovské třídě. Dále si cením loňského zlata v Norsku, kde jsem v silně obsazeném finále s kužely vyhrála, a stejně tak bronzu z loňského finále se stuhou v Rusku.

Předloni jste se potýkala se zdravotními problémy. Jak bylo těžké se vrátit na nejvyšší úroveň? Nepřemýšlela jste třeba i o ukončení závodní činnosti?

Ano, bylo to předloni v roce 2013. Den před mistrovstvím republiky jsem si na tréninku při skoku natrhla šlachu na chodidle. Ihned jsem šla ke sportovnímu lékaři, dostala jsem injekci proti bolesti, ale i přesto jsem věděla, že druhý den čtyřboj nezvládnu. V tu chvíli jsem to nesla těžce, obrečela jsem to. Ale na druhou stranu já věřím, že tyhle věci se nedějí jenom tak, a že všechno zlé je k něčemu dobré. Rok jsem se jen udržovala v kondici, na rotopedu, posilováním, plaváním a podobně.

Minulý týden jste získala stříbrné a bronzové medaile na mistrovství České a Slovenské republiky, když všechna zlata, včetně víceboje, posbírala vaše kolegyně Monika Míčková. To je opravdu o tolik výkonnostně před vámi ostatními. Budeme provokovat, kdy ji porazíte?

Podařilo se mi ji porazit již několikrát, jak na zmiňovaném závodě v Norsku, tak na loňském mistrovství světa v Izmiru se sestavou s obručí. A hlavně v roce 2010, kdy jsem si odvezla zlato a Monika Míčková byla bronzová.

Jak sama hodnotíte třetí místo ve víceboji?

Z výsledku jsem zklamaná, ambice jsem měla větší. Bohužel jsem v jedné sestavě hrubě chybovala.

Jaké další sportovní vrcholy jsou před vámi v letošním roce?

Nyní mě čeká mistrovství Evropy v běloruském Minsku, na které jsem se kvalifikovala z mistrovství republiky. Určitě budou na programu i nějaké zahraniční závody, ale kam pojedu, to se teprve dozvím. No a v říjnu se jako každý rok uskuteční Grand Prix v Brně. Tento závod mám velmi ráda, protože se koná v krásné hale a můžou mě přijet podpořit kamarádi a to se hned lépe závodí.

Jak dlouho se ještě chcete věnovat moderní gymnastice na nejvyšší úrovni, přemýšlela jste někdy, co chcete dělat po skončení kariéry?

Pokud mně to zdraví a školní povinnosti dovolí, zatím budu pokračovat.

Které další sporty se hodí k moderní gymnastice, jaké jsou vaše další koníčky? Zajdete si třeba v Křenovicích na zábavu?

Na jiné sporty nemám mnoho času, ale s ostatními sporty se seznamuji na sportovní fakultě, kterou studuji, a hrozně mě to baví. Mým velkým koníčkem je hlavně četba.

Jistě jste se již umístila v různých anketách, jak jste vyhodnotila první místo v hlasování čtenářů Vyškovského deníku Rovnost?

Byla jsem překvapená a moc potěšená. A tímto ještě jednou děkuji čtenářům za hlasy.

Máte v rodných Křenovicích nějaká „privilegia"? Třeba že vás v obchodě přednostně někdo pustí nakoupit? Vědí Křenovičtí, jakou mají v obci sportovkyni?

No občas na mě počká strojvedoucí s vlakem, když ho na poslední chvíli dobíhám… Jednou se mi stala milá věc, jela jsem zrovna do Brna, a když jsem čekala na vlak, zastavil mě jeden pán a řekl mi, že o mně často čte v novinách a že je čest mít takovou reprezentantku v obci a že mi fandí. A jindy mi zase došla pohlednice s pozdravem a přáním dalších úspěchů. Udělalo mi to velkou radost!

Jsou v Křenovicích nějaké vaše následovnice?

Nevím o tom, že by se tady někdo věnoval gymnastice, ale kdo ví…