Nestárnoucí běžci ze všech koutů zeměkoule si dali o víkendu dostaveníčko pod Kralickým Sněžníkem. Česká republika měla tu čest tam pořádat osmý ročník Mistrovství světa veteránů v běhu do vrchu. Domácí reprezentace, která dlouhodobě patří k nejužší špičce těchto kategorií, měla ve svých řadách i tři vyškovské vyslance, Kateřinu Doubkovou, Zdeňka Smutného a Marii Hynštovou. Není žádným tajemstvím, že si vedli skvěle, zvlášť poslední žena z tria dokázala neuvěřitelné: na krku se ji blyští dva cenné kovy.

Hynštová věkem spadá do kategorie jedenapadesát až pětapadesát let. Obrovské konkurence, jež se pod „střechou Evropy“, jak se Kralickému Sněžníku díky jeho geografickému významu rozvodí říká, si byla vědoma, a tak její plány měly skromnou podobu. „Spíš běhám silniční běhy, do vrchu jsem republiku zatím reprezentovala jen jednou, takže šlo o to si to zkusit,“ vyznala se.

Menší psychický otřes způsobil jí i jejím vyškovským kolegům profil trati. Jak samotný název tohoto odvětví napovídá, na rovince se delší úsek neběží nikdy, ale parametry této trati snesly ty nejnáročnější kritéria. „Těžko si to představit, běželo se po sjezdovkách, chtělo to opravdu velkou odolnost,“ popsala Hynštová. Za pravdu ji dávají fakta, vždyť na distanci jedenáct kilometrů a tři sta metrů aspiranti na dobré umístění zdolávali neskutečné převýšení osmi set metrů. „Kupodivu se mi v těchto podmínkách běželo fajn, žádná krize kromě posledních pár set metrů nepřišla,“ prozradila.

Výkon čerstvé autorky jednoho z historických zápisů vyškovské atletiky napovídal o výborném konečném umístění už od začátku. Hynštová nasadila tempo a ještě před polovinou závodu začala tušit velký výsledek. „Po čtyřech kilometrech jsem slyšela z mikrofonů hlasatele, že se držím na třetím místě, to mě nakoplo ještě víc,“ popsala.

Odměna za vynaložené úsilí se dostavila. Za vítěznou Irkou Mags Greenan a velkou hvězdou běhů do vrchu Blankou Paulů se s výsledným časem těsně pod hodinu a osm a půl minuty umístila na třetí příčce. Za druhou Paulů zaostala o tři minuty, čtvrtá Němka Anne Fischer ztratila jedenadevadesát sekund. A to není vše, v týmech to Češkám stačilo na zlato. „Mít bronz je fantazie. A když jsme vyhrály v družstvech, nemohla jsem uvěřit. To bylo jako sen,“ raduje se Hynštová.

Ani její další dva spolubojovníci z Vyškova si nevedli vůbec zle. V kategorii nad pětatřicet let startující Kateřina Doubková, která před několika týdny na veteránském mistrovství Evropy ve steeplu získala stříbro, se dokázala prosadit do elitní desítky a skončila devátá. Zdeněk Smutný dokončil mezi muži nad padesát let na dvacátém místě.