Jako poslední z krajských florbalových soutěží skončila jihomoravská liga. Stalo se tak v sobotu na dvou turnajích, z nichž zajímavější se hrál v Adamově. Hledala se odpověď na otázku, které dva celky doprovodí beznadějně poslední Lanžhot do přeboru. A to se úzce týkalo Bučovic B a Ivanovic na Hané.

Jako první šlo do boje bučovické Dynamo, jehož úkol zachránit se byl o něco snažší. Spoléhalo hlavně na druhý zápas proti Lanžhotu, což mělo stačit. Navzdory tomu získalo dopoledne bod proti druhému Hattricku Brno B. Soupeři ještě měli teoretickou šanci na zisk titulu, a tak Bučovice drtili, několikrát rozezvučeli konstrukci brány, v remízovém závěru zkusili i hru bez brankáře, ale stav 3:3 nezměnili. „Byli jasně lepší, my nehráli nic, mačkali nás. My dali tři góly a to je vše. Jen jsme nahazovali, opravdu florbaloví komparsisti. Zlatý bod,“ popsal zápas hrající vedoucí týmu Ladislav Dufek.

Smírný výsledek znamenal, že nastupující Ivanovice potřebovaly proti průměrným Sivicím získat také aspoň bod. Jen tak si ještě mohly chvíli uchovat jiskřičku naděje na setrvání v soutěži, ovšem zůstalo jen u přání. Už po první třetině prohrávaly o tři branky a nakonec dostaly dvoucifernou velikonoční nadílku 4:11. „Věděli jsme, že to nebude jednoduché, ale už nebylo moc co ztratit, říkali jsme si buď, a nebo. Bohužel rychle jsme inkasovali a bylo to od nás brzy odevzdané,“ řekl zklamaně chytající šéf mužstva Michala Večeřa.

Zápas provázelo několik diskutabilních rozhodnutí sudích a s nimi spojených nervózních projevů hráčů. Po jednom z nich se poroučel v první třetině na trestnou lavici s osobním trestem i sám strážce ivanovické svatyně. „Přišel tam jasný neodpískaný faul na Štefana Podolana, viditelná sekera do čepele, z toho pak ihned nahrávka a gól. Tak jsem řekl, co si o tom myslím. Dostal jsem dva plus deset za nesportovní chování, moje chyba, měl bych to emočně zvládnout. Na druhou stranu stojím si za tím a gól platit neměl,“ zpytoval svědomí Večeřa. Do brány musel hráč z pole Jiří Pochylý a nečekanou roli zvládl dobře.

Druhý duel proti Hattricku už mohli Ivanovičtí sehrát bez nervů. Ovšem ne odevzdaně, favorita zaskočili a po první části hry vedli 2:0. Jenže pak se projevila převaha Brňanů a vše dospělo k jejich vítězství 9:5.

A pak zažila obrovské drama se šťastným koncem parta z Bučovic. Nebezpečí představoval domácí Adamov, který měl už v kapse tři body, a protože mohl získat ještě další tři, Dynamo muselo porazit Lanžhot. Bylo nakonec rádo za bod, prohrávalo 0:2, 2:5 a slepenými trefami srovnalo na 5:5. „Oni nehráli nic, my ještě hůř. Dělali jsme hrubice, hrůza a děs. Až ke konci jsme se hecli,“ pověděl Dufek.

A tak jejich osud měla v rukou v posledním utkání turnaje družstva Adamova a Sivic. A druzí jmenovaní Bučovice zachránili, protože na poslední chvíli srovnali a díky remíze 3:3 mohlo Dynamo slavit desátou, poslední nesestupovou příčku.

Jihomoravská liga

FBC Sokol Ivanovice na Hané: SK Florbal Sivice 4:11 (0:3, 2:2, 2:6), Lukáš Dočkal 2, Mráz, Podolan; SC Hattrick Brno FbŠ B 5:9 (2:0, 3:6, 0:3), Podolan, Trnka, Šimek, Flöhsler, Vaverka.

FBC Sokol Dynamo Bučovice B: SC Hattrick Brno FbŠ B 3:3 (2:2, 0:0, 1:1), Dragan 3; TJ Sokol Lanžhot B 5:5 (0:1, 2:1, 3:3), Dufek 2, Korytář, Kotrba, Dragan.

Konečné pořadí: 1. VSK VUT Skurut Hai Brno 57 b., …10. Bučovice B 23, 11. Adamov 22, 12. Ivanovice na Hané 19, 13. Lanžhot 12 b.