VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Jandl: Základy mě učil soused. Když se nešlo do pole

Vyškov /ROZHOVOR/ – Když dával prvním protihráčům z kraje mistrovský šach a mat, drtivá většina jeho dnešních soupeřů nebyla ještě na světě. A dnes poráží v boji o přebornický titul se stejnou lehkostí i je.

5.12.2012
SDÍLEJ:

Nestor šachu na Vyškovsku Miroslav Jandl oslaví v příštím roce čtyřiaosmdesáté narozeniny.Foto: David Mach

Ikona královské hry, šachová osobnost, která těžko hledá v historii Vyškovska obdoby. Tak se mezi příznivci černobílé války na stejně barevných políčkách mluví o Miroslavu Jandlovi. Třiaosmdesátiletý nestor má za sebou více než půl století dlouhou kariéru a je nejstarším hráčem vznešeného sportu minimálně v regionu.

Zjišťoval jste, jestli jste opravdu nejstarší hráč na okrese?

Ne, nijak zvlášť jsem po tom nepátral. Ale myslím, že nejstarší opravdu jsem, bylo mi teď nedávno třiaosmdesát, nevím o nikom, kdo by měl více let. Ale tím se moc nechlubím (smích).

Kde jste udělal své první šachové krůčky?

Začínal jsem už na obecné škole, to byly ale naprosté začátky. Úplné základy, jak se tahá jednotlivými figurami a podobně. Učil nás to tehdejší řídící učitel Hlásenský, který byl silný šachista, věnoval se tomu strašně moc. No a potom jsem hned hrál se sousedem. Hlavně v zimních měsících, kdy se nedalo chodit do pole, s ním jsem se dost zdokonalil.

Odkud pocházíte?

Jsem z Kroužku, ale už jsem dlouho pryč. Teď bydlím v Rousínově, žiji tam a líbí se mi tam.

Proč jste začal hrát mistrovské soutěže? Kde to bylo?

Nemělo to zvláštní důvod, prostě jsem chtěl. Moje kariéra začala s ohledem na můj věk dost pozdě, teprve až v roce 1953, kdy byl založen klub pod Sokolem Rousínovec. Ten existoval až do poloviny devadesátých let. Vydržel jsem tam celou dobu.

A měl také úspěchy, že?

Ano, dá se říci, že na tak malý oddíl se dostavily poměrně velké úspěchy. Kromě toho, že jsme vyhráli po několika letech fungování okresní přebor v šachu, tak jsme potom důstojně hráli v krajském přeboru druhé třídy. Nejdřív jsme sbírali zkušenosti, takže v prvním roce jsme skončili na sestupovém místě a museli se z okresního přeboru znovu vracet nahoru, ale povedlo se a pak už jsme se tam udrželi a odehráli několik let. Po reorganizaci struktury soutěží jsme dokonce postoupili do první třídy a i tam jsme hráli dva nebo tři roky.

Čím to bylo, že se Rousínovec dostal tak daleko?

Dařilo se nám, zlepšovali jsme se. A to nebylo všechno, v korespondenční soutěži na konci šedesátých let byl pořádán přebor Jihomoravského kraje čtyřčlenných družstev. Ten přebor se nám podařilo vyhrát, to byl jeden z největších úspěchů, co jsme dosáhli.

Čím jste byl mimo šachovnice?

Já jsem byl zaměstnaný skoro pětatřicet let v Pragovce. Dělal jsem tam od roku 1955 až do mého odchodu do důchodu, tedy do roku 1989.

Když zrovna nesedíte nad šachovnicí, čemu se věnujete?

Už si užívám toho důchodu. Kromě šachů vyplňuji volný čas zahrádkou. Pěstuji na ní ovoce, zeleninu. Dřív jsem vedl šachový kroužek na škole v Rousínově, bylo to několik let, teď tam ještě pomáhám. Vede to odchovanec právě toho šachového kroužku, kde jsem působil.

V nedělním vyškovském derby jste družstvu B získal bod v bleskové partii, kde jste rychle získal dámu soupeře…

Ano, máte pravdu, ale nezveličoval bych to. Víte, to bylo po hrubé chybě soupeře, to se nedá považovat za nějaký velký úspěch. Když soupeř udělá nějakou takovou hrubku, hraje se jinak. Pak už to bylo jednoduché, za dámu jsem ztratil jen dvě lehké figury, snadná pozice.

Nestor šachu na Vyškovsku Miroslav Jandl oslaví v příštím roce čtyřiaosmdesáté narozeniny.

Jaké to je vidět na druhé straně šachovnice kluky, kteří mají patnáct, šestnáct let?

Hřejivý pocit. Je to potěšující, že i v téhle uspěchané době jsou mladé talenty. Základ je v tom, že existují kroužky, třeba ten pod Domem dětí a mládeže ve Vyškově. Jsou tam možná silní hráči budoucnosti, třeba Radek Zabloudil odehrál při derby v poslední partii vyrovnaně s o mnoho zkušenějším soupeřem. Je dobře, že tu tihle mladí kluci jsou.

Za těch několik desítek let se vám jistě u šachů stalo mnoho zajímavých historek. Podělíte se s námi o nějakou?

Je toho určitě dost, těžko si teď nějakou vybavit. Zaskočí vás vždy rychlé partie, pamatuji si konce třeba už kolem patnáctého tahu. Jinak na úsměvný příběh si vzpomínám, když jsme přijeli do jednoho místa, kde měli šachisté na skříňce jasně viditelně napsáno „Místní šachisté jsou černým koněm soutěže". Považovali se za jasné adepty na přebornický titul, jenže my je rozebrali do posledního šroubku, vysoko jsme je porazili. A nám cukaly koutky…

Sledujete šachové dění v Rousínově?

No, můj původní oddíl byl Sokol Rousínovec, ale pan Švejnoha, tedy ten, co vedl ten zmiňovaný kroužek, už založil klub a hrají okresní přebor. Jsou tam mladí hráči, dá se říci žáčci, chodí do třetí nebo čtvrté třídy obecné školy. Tak mě zajímá, jak si vedou.

A co světová utkání, partie třeba o titul mistra světa?

Sleduji to v televizi. Je tam pořad a na ten se dívám pravidelně. Tam jsou jednak partie mistrů, tak také našich hráčů. Posledně jsem se díval na výkony našeho nejlepšího hráče Davida Navary, který docílil výborný výsledek při mistrovství světa v Turecku. Určitě velký osobní úspěch.

Co je pro šachistu podle vás nejdůležitější vlastností pro tuto hru?

Nejdůležitější je vytrvalost a soustředění se na partii. Dá se to naučit, protože ta hra to přímo vyžaduje. Není nic platné, pokud hráč dvě hodiny bez přestání přemýšlí a potom se cítí na výhru, nedává pozor. Stačí jedna chybička a najednou je to remíza nebo dokonce prohra. Je třeba vydržet až do poslední chvíle, kdy je partie rozhodnutá. To je pochopitelně dobré jako charakteristická vlastnost i pro život.

Jaký jste šachový typ? Máte raději bílé nebo černé, prozradíte vaši taktiku?

To je těžká otázka. Pokud jde o barvu figur, vždy se lépe hraje s bílými, máte první tah a to je výhodou. Ale i s černými to jde, letos v přeboru za Vyškov jsem hrál s černými asi jen jednou, důležitá hra v Blansku. A vyhrál jsem, i když jsem stál pod tlakem soupeře. Podařilo se mi vyhrát a tím to zvládlo i celé družstvo.

Jak vlastně hodnotíte dosavadní vystoupení MKS Vyškov B v krajském přeboru druhé třídy?

Není to nejlepší ani nejhorší, ale abych byl upřímný, já už se za výsledkem týmu až tak neženu. Snažím se hrát co nejlépe, pomáhat týmu nějakým tím bodem, to ano, ale hlavně si dobře zahrát, to je hlavní.

Nestor šachu na Vyškovsku Miroslav Jandl oslaví v příštím roce čtyřiaosmdesáté narozeniny.Miroslav Jandl

Narozen: 6. února 1929, Kroužek

Klub: dříve Sokol Rousínovec, dnes MKS Vyškov

Autor: David Mach

5.12.2012 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Elektromechanik elektrických zařízení 25 000 Kč

Elektromechanici elektrických zařízení (kromě zařízení v dopravních prostředcích) Seřizovač výroby jazýčkových přepínačů. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 35000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení nebo SŠ elektro nebo strojní obor, všeobecný technický přehled (čtení výkresové dokumentace, znalost základních norem), manuální zručnost, zkušenosti s jemnou mechanikou, vyhláška 50, §5 a vyšší výhodou, znalost práce s mikroskopem, dobrý zrak, znalost práce s PC (MS Office), flexibilita a ochota se učit, analytické myšlení, samostatnost a zodpovědnost, POPIS PRÁCE: PP na dobu neurčitou, vhodné i pro absolventy, zodpovědnost za správné nastavení výrobních strojů a zařízení, průběžná kontrola výrobního procesu a okamžitá korekce odchylek od výrobních norem, spolupráce s ostatními odděleními firmy při řešení kvalitativních a jiných problémů, zajištění správné údržby a kalibrace přidělených zařízení, technologický dohled nad dodržováním výrobních postupů v přidělené oblasti, samostatná oprava poruch strojů a zařízení, případně ve spolupráci s kolegy a externími firmami, školení nových zaměstnanců na odborné úkony, dodržování pravidel bezpečnosti práce, vnitřních směrnic a nařízení, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: firma je schopna nabídnout zaškolení, v případě potřeby z počátku práce pod dohledem zkušeného kolegy, KONTAKT: Protivánek Tomáš Ing., tel.: 517 382 595, e-mail: info@schalttechnik-austerlitz.com. Pracoviště: Schalttechnik-vertrieb-austerlitz, s.r.o., 685 01 Bučovice. Informace: Tomáš Protivánek, +420 517 382 595.

Výroba - Výroba Montážní dělník 20 000 Kč

Montážní dělníci výrobků z kovů Montážní dělníci výrobků z kovů. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání základní+praxe v oboru kovovýroba nebo vzdělání vyučení v oboru obráběč kovů, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, KONTAKT: Ing. Pavel Doležal, tel: 774 905 780, e-mail: dolezal@hdptrading.com. Pracoviště: Hdp trading s.r.o., Dědina, č.p. 53, 683 54 Otnice. Informace: Pavel Doležal, .

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 18 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů) Kuchař/ka. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 18000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: POŽADAVKY: vzdělání vyučení, POPIS PRÁCE: PP na dobu určitou, ZAMĚSTNAVATEL NABÍZÍ: 5 týdnů dovolené, rekreace ve vlastním zařízení, KONTAKT: Vránová Dana, tel.: 777 710 049, 7-14 hod, e-mail: vranova@rostenice.eu nebo osobně na adrese pracoviště v době 7-14 hod. Pracoviště: Rostěnice, a.s., 682 01 Vyškov 1. Informace: Dana Vránová, +420 777 710 049.

Výroba - Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících 13 000 Kč

Pomocní pracovníci údržby budov a souvisejících prostor Pomocný pracovník-dělník. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13000 kč, mzda max. 15000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Požadavky: vzdělání nerozhoduje, údržba budov, ŘP sk. B, zručnost, samostatnost, spolehlivost, Popis práce: PP na dobu určitou 1 rok, pružná pracovní doba, vhodné i pro OZP a OZZ, Kontakt: Salajková Marie, tel.: 731 130 787, e-mail: personalista@hodonin.charita.cz. Pracoviště: Diecézní charita brno - pracoviště slavkov u brna, Polní, č.p. 1444, 684 01 Slavkov u Brna. Informace: Marie Salajková, +420 731 130 787.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Historický hasičský vůz. Ilustrační foto.

Spanilá jízda hasičů: včele pojedou přes 70 let staré historické skvosty

Darek Haumer z Pohořelic renovuje staré ameriky, tedy "detroitské železo", jak se autům říká.
13

Svatý grál amerik? Turbínový Chrysler, říká muž před největším srazem veteránů

Přepisování dějin a honičky na Pardubicku a Porta v novém hávu: videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve dnech 22. až 23. května 2018.

Neinfekční epidemie: vysoký tlak má každý čtvrtý dospělý, nemocných dál přibývá

Jižní Morava /ANKETA/ – Neinfekční epidemie jedenadvacátého století, za kterou může nadměrný stres, alkohol, kouření či nedostatek pohybu. Pacientů, které ohrožuje vysoký tlak, na jižní Moravě podle odborníků přibývá.

Vyškov chce zklidnit dopravu

Vyškov - Vyhnat kamiony z města a snížit počet aut, která jezdí přes nejvytíženější křižovatky v centru. Denně jich je přes dvacet tisíc. Takové plány má vedení Vyškova po zpracování studie, která řeší aktuální dopravní situaci ve městě.

Náměstí ve čtvrtek obsadí umění všech oborů

Vyškovsko, Blanensko – Minule zpestřili den pacientům ve vyškovské nemocnici, zítra obsadí muzeum. Žáci Základní umělecké školy ve Vyškově si na druhý ročník celostátního happeningu ZUŠ Open připravili ukázku svých dovedností.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT