DISKUTUJTE DOLE POD ČLÁNKEM

V soutěži budou mít zastoupení kategorie mužů, žen, juniorů a juniorek.

V juniorské kategorii, která je do osmnácti let, se předvedou také zástupci pustiměřského oddílu SPL. Jednou z nich bude i Jana Vincourková. A s jakými ambicemi půjde do závodu? „To záleží na tom, jak silně bude soutěž obsazená. Dá se předpokládat, že tam budou ti nejlepší z celé republiky. Navíc cesty jsou stejné pro všechny kategorie bez rozdílu,“ zhodnotil situaci před podnikem otec a trenér v jedné osobě František Vincourek.

Dalšími reprezentantkami jsou Kateřina Švecová a Romana Vlašínová. „Jde o začátek sezony a ten může být ošidný. Příbor byl test momentální výkonnosti. Já jsem optimista a věřím, že se děvčata umístí co nejlépe,“ avizoval před soutěží vedoucí pustiměřského oddílu Jiří Sedláček. Do Police se sjedou ti nejlepší z celé republiky a vyloučená není ani zahraniční účast. Skutečné složení startovního pole se ovšem vyjeví až zítra.

Po úvodní prezenci, která začne v půl deváté ráno, odstartuje samotný závod. Účastníci musí projít systémem kvalifikace a finále. Pro kvalifikaci jsou nachystané dvě různě obtížné cesty. Na každou mají závodníci jeden pokus. Kvalifikační pořadí určí součet dosažených výkonů z obou cest. O počtu lezců postupujících do finále rozhodne konečný počet přihlášených závodníků. Následné finále proběhne na jediné cestě.

„Děvčata tvrdě trénovala, byli jsme na stěně v Brně, Pustiměři i ve Vyškově. Je to kombinace tří různých stěn, což si myslím, že je velmi dobrá příprava,“ uvedl Sedláček. A jak hodnotí novou vyškovskou lezeckou stěnu? „Je to určitě změna k lepšímu, rozšiřuje to naše tréninkové možnosti,“ dodal. Jedinou nevýhodu vidí v trénovacím čase. „Bude potřeba trošku uzpůsobit hodiny, momentálně je pro nás stěna dostupná až ve večerních hodinách, což vzhledem k věku děvčat, která mají také školní povinnosti, není příliš optimální,“ posteskl si.

Děvčata nejedou do Police nad Metují poprvé, takže mají s tamní stěnou již své zkušenosti, což je pro ně jistě výhodou. Dle Sedláčkových slov se při tréninku v Brně zaměřili na podobné profily, které je na Náchodsku čekají. Tuto přípravu tak mohou plně využít ve svůj prospěch při sobotním závodě. Lezkyně jsou v optimální formě a určitě se budou chtít ve velké konkurenci předvést v co nejlepším světle.

Soutěž bude zároveň prověřovacím testem před pohárovým podnikem, který proběhne příští týden v Chocni. „Holky to mají slibně rozjeté na medailové umístění, byl bych rád, kdyby se jim to povedlo i kvůli sebevědomí. Vidím to optimisticky,“ uzavřel Sedláček.

I když Novoroční open nepatří do pohárových soutěží, tento fakt neubíra nic na jeho atraktivitě. Kdo se stane skutečným vítězem, ovšem ukáže až zítřejší den.