Výsledkově je mužstvo tam, kde podle ragbyových odborníků mělo být. V základní skupině B skončilo na čtvrtém místě za Říčany, Tatrou Smíchov a Dragonem Brno, které postoupily do play-off. Vyškovský fanoušek se tedy ani v této sezoně kýženého vklínění se mezi silnou šestku (ze skupiny A postupuje do boje o titul pražská trojice Sparta, Slavia, Praga) nedočká. Na jaře budou bojovat ve skupině o záchranu. Člen realizačního týmu, trenér Josef Jordánek věří, že úspěšně.

K vyhnutí se bojům o záchranu nechybělo mnoho, prakticky jediné vítězství navíc. Opravdu jste je někde nemohli urvat?
Máme velmi mladý tým. Nejmladší v extralize. To s sebou nese problém s nevyrovnaností výkonů. Rád vzpomínám na domácí utkání s Říčany či s Tatrou Smíchov, kde takřka po celou dobu zápasu byla šance na vítězství. Naopak jako nejhorší vystoupení v sezoně hodnotím domácí utkání s Dragonem Brno.

Čtvrté místo se jeví být objektivním vyjádřením současných možností týmu. Jste tedy s podzimem spokojený? Jak byste zhodnotil plnění předsezonních cílů v polovině ročníku?
Hlavním cílem před podzimem bylo vytvořit stabilní tým s dostatečným počtem hráčů z vlastních řad. To se nám, jako jedinému klubu v republice, podařilo. Měli jsme nabídky k přestupu hráčů z jiných klubů a musím přiznat, že jsme v určitém okamžiku pomýšleli jít i touto cestou, která by nám s největší pravděpodobností zajistila postup do první šestky. Jsem rád, že jsme vytrvali a neuzavřeli tak cestu talentovaným juniorům. Náš kádr je stabilní, sice mladý, ale stabilní, což dává velké šance do další sezony.

Ve kterých herních činnostech ještě za silnou šestkou zaostáváte a naopak, které jste v tomto pololetí posunuli dopředu?
Už jsem říkal, že máme moc mladý tým a ragby je velmi tvrdý sport. Máme problémy s bojácností hráčů a týmovým pojetím hry. Usilovně na tom pracujeme, a myslím, že pokroky jsou ragbyovým znalcům zřejmé. Je to běh na dlouhou trať a těší nás, že se pomalu ukazují výsledky naší kolektivní práce.

Udržují ten výkonností odstup od první šestky třeba i ekonomické podmínky? Jsou na tom Pražené a Brno v tomto směru nějak výrazně lépe?
Ragby v republice nemělo nikdy na růžích ustláno. Jsme ryze amatérský sport, kde finanční prostředky spotřebovává zcela dopravné, případně náklady na chod areálů. Nikdo, zdůrazňuji nikdo, v klubech nepobírá jakoukoliv odměnu. Hráči ani trenéři. Myslím si, že finanční situace je ve všech klubech srovnatelná.

Kteří hráči podzim, jak se říká, odtáhli, od kterých jste čekal víc?
Nechci zde zmiňovat konkrétní jména. Pravdou je, že jsme očekávali podporu hlavně z řad starších ročníků. Je nám líto, že tito hráči, kteří prožili „vítězné sezony“, nepomůžou svou zkušeností aklimatizovat mladé hráče v extralize.

Mužstvo bylo před sezonou doplněno třemi dorostenci.Kteří z nich se mezi muži aklimatizovali nejlépe? Lze čekat doplnění mladíky i pro jaro?
Spolupráce s juniorkou je prioritou a i na jaře počítáme s dalšími posilami na postu mlýnové spojky a útoku. Současný trend se nám osvědčil a hlavně dvojčata Kovářovi jsou oporou.

V minulé sezoně vedl tým trenérský triumviát Wognitsch, Lodes, Szeremeta. Jak vypadá realizační tým nyní?
Oficiálně jsme trenérskou dvojicí s Dušanem Lodesem a pomáhá nám vyškovská legenda Miloš Michálek. Společně se snažíme vytvořit stabilní tým. Ale respektujeme i názory dalších bývalých vynikajících hráčů, které jsou pro nás moc užitečné.

Jak bude probíhat zimní příprava, co především by měla mužstvu dát?
Hlavní část zimní přípravy bude zaměřena především na fyzickou přípravu. Je velká škoda, že nemůžeme, už druhou sezonu, plně využívat naši nově zrekonstruovanou budovu, kde máme posilovnu, saunu, rehabilitaci. Problémy s kolaudací nás omezují.

Pro jaro vás odborníci asi postaví do role favorita záchranářské skupiny. Bude těžké ji splnit?
Jistou roli favorita asi máme. Pro nás ale v tuto chvíli je důležitější pracovat na koncepci a výkonnostním růstu stávajících kádrů. Tato práce bezesporu kýžený cíl, tedy udržet se extralize, přinese.

Junioři opět jasně vedou tabulku první ligy, ale jak byste zhodnotil jejich výkonnostní pokrok a perspektivu pro áčko mužů?
V juniorské kategorii máme, a měli jsme vždy, spoustu talentovaných chlapců. K zimní přípravě navíc nastoupí dlouho očekávaná posila trenérů, zkušený bývalý hráč mlýnové spojky a rváčka Miloš Šiler. Perspektiva je veliká a počítáme s ní.

Ale junioři kralovali českému ragby pět let a loni hráli finále ligy. Proč se to stále nepromítá do výkonnosti A mužstva? Kdy bude Vyškov sklízet ovoce bezesporu kvalitní práce s mládeží?
Naším cílem je udržet tyto chlapce doma. Přechod z této kategorie bývá problematický z hlediska fyzické odolnosti, pracovních či studijních povinností. Jen kolektiv a dobrá parta jsou schopny tyto hendikepy eliminovat.

Extraliga se bude po této sezoně zužovat na osm mužstev. Je to podle vás správný krok a jaký to bude mít dopad pro vyškovské ragby?
Dle mého názoru je to krok správným směrem. Například Olomouc dohrávala extraligu jen se třinácti hráči a byla schopná nastupovat k utkání jen díky střídavým startům ragbistů z jiných klubů. Ve skutečnosti se vracíme do starého modelu extraligy a ten Vyškov vždy prosazoval.