Na to, že dědičtí judisté nejezdí prakticky nikdy z velkých celorepublikových akcí se svěšenými hlavami, si už jejich konkurenti i sportovní fanoušci Vyškovska zvykli. A toto nepsané pravidlo se nezměnilo ani po republikových přeborech starších žáků. Jejich vyslanci se totiž dokázali probít až do závěrečných bojů a hned ve dvou případech ze tří cinkl cenný kov.

Talenty chlapeckých váhových kategorií se sešly minulý víkend v Plzni. Dědičtí vkládali naděje do dvou svých želízek v ohni, ve starších žácích už ostříleného Lukáše Dvořáka a nováčka těchto přeborů Daniela Brázdila. „Nebudu lhát, měli jsme nejvyšší cíle, mysleli jsme na zisk dvou placek,“ uvedl trenér oddílu a Lukášův otec Zbyněk Dvořák.

O naplnění klubových přání se jmenovaní judisté opravdu postarali. Lukáš Dvořák procházel soutěží jak nůž máslem, když svým protivníkům z kategorie do šestačtyřiceti kilogramů nic nedaroval. Postupně pokořil protivníky z Opavy, České Lípy a Kladna, vždy před časovým limitem. Hladká cesta ho tak dovedla až do finále, kde na něj čekal největší favorit, litoměřický Hozák. „To měl být tvrdý oříšek, Lukáš s ním už prohrál na menších závodech a bylo vidět, že litoměřický klub počítal s vítězstvím,“ okomentoval situaci dědický trenér.

Nový republikový přeborník ale se svým sokem doslova zametl. Finálový duel totiž trval jen jedenáct vteřin. Přišel přesně provedený chvat dědického judisty oceněný iponem a nebylo co dál řešit. „To bylo pro litoměřickou výpravu opravdu hodně zdrcující, pro nás naopak fantastické. Měli jsme tu proti sobě dost silnou konkurenci, ale věřil jsem a vyplatilo se,“ dodal kouč.

Svému úspěšnému kolegovi zdárně sekundoval i v kategorii do osmatřiceti kilogramů Daniel Brázdil. Ten sice tak suverénní nebyl, přesto na plzeňské představení bude vzpomínat určitě v dobrém. První zápas vyhrál na aktivitu, druhý na ipon a až ve třetím boji odešel poražen. Nad jeho síly byl ostravský Kozma, pozdější konečný vítěz celého turnaje. V dalším dění si ale Brázdil připsal kromě prohry i jedno vítězství a dokráčel tak až na třetí příčku. „Je to jeho první přebor, takže panuje velká radost. Dan se začal zlepšovat, na tréninku pracuje skvěle a tohle je pro něj první velká zasloužená odměna,“ pochválil svěřence Dvořák.

O týden dříve zažilo dědické judo ještě jiný zlomový okamžik novodobé klubové historie. V posledních letech se totiž Sokol prosazoval hlavně na poli mužů a chlapců, ale třetí říjnový víkend se prosadil i mezi dívkami. Na republikových přeborech starších žákyň v Olomouci se totiž v dobrém světle ukázala Barbora Procházková. V české mládežnické špičce odcházela ze čtyř zápasů dvakrát vítězně a to stačilo na nepříliš populární, ale i tak cenné čtvrté místo. „Předčilo to naše očekávání, vzhledem k okolnostem je to velice dobrý výsledek. Barbora netrénuje díky dalším vlastním aktivitám nějak moc, chybí ji navíc taky větší závodní zkušenost. Vše ale časem dožene, ukázala, že na to má,“ uzavřel vše dědický klubový lodivod.