Můžete na začátek představit dědický klub juda?
Existujeme od roku 1986. Po těžkých začátcích bez vybavení se situace zlepšovala a začaly se rozjíždět i tréninky. Členové oddílu se zapojili do krajských soutěží. Následovalo období vytváření žákovské základny a povedlo se vychovat řadu nadějí.

I v druhé polovině devadesátých let jsme stále patřili mezi nadprůměrné závodníky, o čemž svědčí jejich hostování v první dorostenecké lize. Koncem tisíciletí se do oddílu začali vracet někteří starší členové a zapojují se do soutěží mužů a trenérské činnosti. Oddíl tak už dlouho hraje důstojnou roli v Moravské lize.

 

Můžete popsat členskou základnu? Ve kterých kategoriích máte své borce?
V současné době máme čtyřiapadesát členů a z toho je šestadvacet žáků. Oddíl má také pět kvalifikovaných trenérů a tři rozhodčí. Základnu tvoří přípravka, neboli benjamínci, dále mladší žáci a žačky, starší žáci a žačky, dorostenci, junioři, muži a ženy. Dá se říci, že v každé kategorii máme borce, který dosahuje skvělé úrovně.

Musím ale připomenout, že máme mezi sebou judisty závodníky a ostatní. Rekreační judo lze cvičit v každém věku, jen se nestydět a přijít. Za dobu existence jste již zaznamenali mnoho úspěchů.

 

Můžete se zmínit i o nich?
Na přelomu osmdesátých a devadesátých let naši žáci, jmenovitě bratři Luskové a Křivánkové, vybojovali na mistrovství ČSSR a ČSR pět bronzových a jednu stříbrnou medaili. V roce 1994 pak byli závodníci z Dědic oporami žákovského družstva vicemistrů republiky.

 

A v dnešní době…
I teď nemáme o úspěchy nouzi. Z veteránských soutěží si vozí drahé kovy František Sotulář, Zdeněk Mazal, Jiří Honzák a Pavel Šabacký a také já. Vrcholem pak bylo v loňském roce Mistrovství Evropy, kde jsem skončil čtvrtý a Šabacký pátý.

V letošním roce na přeborech České obce sokolské získali Lukáš Dvořák a Pavel Navrátil přebornické tituly. Na českém mistrovství byl Šabacký v nejvyšší váhové kategorii sedmý. A tak dále. Navíc i v letošním roce máme další želízka v ohni. Začíná sezona.

 

Jak hodnotíte dosavadní závody tohoto roku a co bude dál?
Jarní období se pro nás vyvíjelo výborně a ani podzim nezačal špatně. Letní příprava začala už o prázdninách, protože v září proběhla postupová soutěž mladších žáků na Mistrovství Moravy a starších žáků na Mistrovství České republiky. Na souboj nejlepších judistů z Moravy se probojovali Lubomír Lstibůrek, Daniel Brázdil a Martin Gibala. Na republikový šampionát pak talentovaný Lukáš Dvořák.

Ten je na programu už tento víkend. Veteráni už mají vrchol sezony za sebou. Na něm získal Šabacký druhé místo, Králíková skončila třetí a Sotulář zvítězil.

 

Takže o víkendu budete fandit Lukáši Dvořákovi (na snímku vlevo) na mistrovství v Mohelnici. Jak vidíte jeho šance na úspěch?
Bude to náš jediný zástupce a myslím, že je dobře připraven. Má velké šance na medailové pozice. Nebudeme ale předbíhat, protože zápasy budou vyrovnané. Navíc stačí jedna chyba a vše je ztraceno.

 

Vytyčujete si cíle v oddíle? Pokud ano, jak zní pro novou sezonu?
Cíl je jasný. Připravit závodnickou základnu z těch nejmenších, kvalitně uspořádát turnaje v TJ Sokol Dědice, zorganizovat kurs sebeobrany pro širokou veřejnost a další věci.

Také získávat další členy, kteří se mohou aktivně podílet na činnosti oddílu, a vychovávat tak mládež, která zde najde spoustu kamarádů a přátel. Samozřejmě když k tomu přibudou nějaké medaile z velkých akcí, bude to super.

 

Máte nějaký cíl či plán klubu v horizontu několika příštích let?
Takovým našim sportovním snem je si zkusit sáhnout co nejvýše a vychovat vrcholového sportovce, který by reprezentoval naši republiku na světových soutěžích. To je ale rozhodnutí každého jednotlivce, protože je to spousta dřiny a odříkání a málokdo se na tuto těžkou cestu vydá. Snad se nám to podaří.