Posledním závodem vyškovských moderních gymnastek SK Trasko v juniorské kategorii bylo Mistrovství České republiky ve společných skladbách v Prostějově. První soutěž letošního roku, na kterou se juniorky zítra vydají, je také mistrovská. Tentokrát se ovšem předvedou v jiné disciplíně, a to sice v estetické skupinové gymnastice. Spolu s ostatními družstvy z celé republiky zamíří do brněnské tělocvičny Základní školy Chalabalova.

Pořadatelem mistrovství republiky je z pověření Českého svazu moderní gymnastiky brněnský sportovní klub moderní gymnastiky Mantila Brno. Celkem pět oddílů bude bojovat o nejvyšší příčky. Estetická skupinová gymnastika se dá označit za doposud nejmladší gymnastické odvětví, jenž získává rychle na velké popularitě a umožňuje soutěžit děvčatům různých věkových kategorií. Děvčata vystoupí ve společné skladbě bez náčiní, kterou může cvičit šest až čtrnáct gymnastek, záleží na věkové kategorii. Výraznou složkou sestav je i libovolný hudební doprovod, který ještě umocňuje samotný sportovní výkon. Soutěžní sestava se zaměřuje zejména na taneční a estetické uspořádání různých prvků a choreografií.

Do Brna se vypraví sedm vyškovských děvčat a jedna náhradnice. „Nejlepší tři oddíly postupují na mistrovství světa, které proběhne v březnu v ruském Rostovu,“ uvedla jedna z trenérek Iva Surková. „Naše juniorky byly vloni druhé, takže možnost postupu určitě je, musí zabojovat. Šance je vždycky,“ dodala. Důležité také je, aby výkon děvčat neohrozila možná chřipka, která v současné době zlobí nejednoho sportovce. „Vystoupíme s jednou sestavou ve dvou provedeních. Chceme se umístit do třetího místa, myslím, že bychom mohly skončit i druhé,“ sdělila před závodem jedna z juniorských gymnastek Petra Štaudrová.

Kromě Vyškovanek se v nedělním závodě předvedou další čtyři družstva. Kdo nakonec vybojuje první pozice a otevře si tak cestu na světový šampionát, ukáže samotné mistrovství. Soutěž by dle časového programu měla začít před půl třetí odpoledne.

Startovní pořadí
Juniorky:
1. T.J. Sokol Plzeň IV.
2. SK TRASKO Vyškov
3. GK Sokol Opava
4. SK MG MANTILA Brno
5. SK Slovan Plzeň-Nelly
Rozcvičení na závodní ploše:
13.00-13.10 SK MG MANTILA Brno
13.10-13.20 SK TRASKO VYŠKOV
13.20-13.30 GK Sokol OPAVA
13.30-13.40 T.J. Sokol Plzeň IV.
13.40-13.50 SK Slovan Plzeň-Nelly