Historický průlom je tu. Po několika desetiletích vyškovský mládežnický volejbal překročil krajské bariéry a zahraje si celorepublikovou první ligu. Zřejmě každý příznivec místního volejbalu si při pohledu na výborné výkony týmu kadetek DDM Vyškov přál, aby mohl toto tvrzení vyřknout. A stalo se, původně outsider finálové skupiny krajského přeboru to dokázal. Hráčky dotáhly své úspěšné tažení až do konce při nedělním domácím dvojutkání proti průběžně třetímu celku Znojmo – Přímětice B.

Situace před posledním hracím dnem byla z pohledu Vyškova příznivá. Tým vedl o dva body před druhým Juniorem Brno a další bod ztrácel právě jeho nedělní sok ze Znojma. Hráčky se tak nemusely ohlížet na ostatní výsledky. „Je potřeba vyhrát hned první utkání a je to tam, postup je náš,“ říkal odhodlaně před bitvou trenér Vyškova Josef Řezníček.

Zároveň si ale uvědomoval, že bude nesmírně důležité udržet chladnou hlavu, protože nervová soustava zažije otřes. „Jde o hodně, takže to není tak v klidu jako jindy. Upřímně ale mám pocit, že nervóznější jsme spíše my trenéři, děvčata tomu tak nepodléhají,“ dodal. A měl pravdu. Jeho svěřenkyně si žádný neřešitelný problém nepřipouštěly a podle toho zápas probíhal. Vyškovanky šly pevně vstříc krajskému triumfu. V prvním setu hostujícím volejbalistkám dovolily jen jedenáct míčů. V dalších dějstvích se Znojmo dostalo o kousek dále, ale Vyškov držel otěže zápasu pevně ve svých rukou a ponížil soka třísetovým vítězstvím. Velká radost a jistota konečné první příčky se stala skutečností po výsledcích 25:11, 25:17 a 25:16.

„Dařilo se nám, Přímětice neudělaly ani jednou přes dvacet bodů a to o něčem svědčí. Z holek sálalo sebevědomí a byli jsme lepší na podání, smeči i na síti. Snad jen v poli jsme převahu neměli. Můžeme být spokojeni po všech stránkách,“ usmíval se kouč nových prvoligistek. Druhý duel tak už nesl důležitost jen pro hosty. Ti totiž potřebovali nutně vyhrát, aby si pojistili třetí pozici, znamenající možnost napodobit Vyškov a díky baráži se také podívat do výkonnostně vyšší soutěže. Motivace Znojma a už ne úplně stoprocentní koncentrovanost čerstvého krajského přeborníka znamenaly výhru hostujícího družstva 3:1 po setech 25:12, 25:18, 17:25 a 25:15. Skvělé pocity domácích to už ale zkazit nemohlo. „Cítíme obrovskou radost a zadostiučinění. Poslední podobný úspěch Vyškov zaznamenal před pětatřiceti lety. A teď my. Úžasné,“ uzavřel spanilou jízdu kadetek jejich lodivod.