Kuželky jsou jeho vášní, což také dokazuje dosaženými výsledky. O svých největších úspěších a také plánech pro nadcházející soutěže prozradil více samotný kuželkář.

Jste známý kuželkář. Prozraďte, kdy vzniklo vaše zapálení pro kuželkářský sport?
Dostal jsem se do toho docela brzy. Hrával můj dědeček i tatínek. Dřív se kuželky stavěly ručně a já jako dítě jsem chodil právě stavět kuželky. Věnuji se tomu od svých desíti, což tedy čítá už třiadvacet let. Začínal jsem v Sokolu Manerov, poté jsem přestoupil do vyškovského klubu a před čtyřmi lety se dostal také do zahraničí.

Proč zrovna kuželky? Co vás na nich nejvíce baví?
V mládí jsem hrával i fotbal, ale pak převážily kuželky. Líbí se mi na nich samostatnost, přesné ohodnocení jednotlivého hráče a jeho cíleného výkonu, dovednost, psychická odolnost a vůbec faktory spojené s hraním. Je to adrenalin, napnutí, můžete napřímo porazit protihráče, rozhoduje každá chybička. O co víc je to napínavější, o to víc mě to baví.

Kolika kluby jste za svou dosavadní kariéru prošel?
U nás v Česku to byly dva výše zmiňované, tedy Manerov a Vyškov. V zahraničí jsem působil v německém Stolzer Kranz Walldorf a v Rakousku působím v KSK Austria Krems.

Jakých soutěží se účastníte a s jakými výsledky?
Momentálně můžu hrát soutěž družstev pouze v zahraničí. V klubu, ve kterém jsem registrovaný, hrajeme druhou rakouskou ligu. V České republice se zúčastňuji mistrovství jednotlivců, kde hraji za mateřský vyškovský klub. V lize se to orientuje především na bodování družstev. V loňském roce jsem byl druhou část sezony zraněný. V letošním ročníku jsem dle bodování nejlepší v Česku. Na republice se umísťuji na pátém až desátém místě. Na republiku musí člověk nejdříve postoupit z okresu do kraje a z kraje do republiky. Umístění z kraje přitom musí být maximálně do čtvrtého místa.

Jak vypadá vaše příprava na závody?
Trénuji sám, hrací příprava bývá tak dvakrát týdně, k tomu patří také bazén, kolo, posilovna, tělocvična, podle toho, jak je čas. Čas, který věnuji tréninku, je různý, tak hodinu a půl až dvě, jak kdy a jak potřebuji. Ještě tady ve Vyškově trénuji dorostence, k tomu se přidružují zápasy o víkendu a různé turnaje.

Na jakých závodech jste byl naposled?
V březnu jsem absolvoval krajské přebory jednotlivců ve Vracově, kde jsem zvítězil. Minulý týden jsem byl ve Slovinsku, kde se uskutečnil turnaj pod hlavičkou mezinárodní federace. Tam jsem startoval za rakouský klub a zahrál jsem výkon šest set sedmdesát dva, což je patnáct kuželek za rekordem České republiky. Tam se mi opravdu zadařilo. Momentálně mám odehráno dvě stě sedmdesát hráčů v kvalifikaci a zatím stále vedu. Třicátého dubna mě čeká finále tohoto mezinárodního turnaje, do kterého postupuje osm nejlepších z kvalifikace. Původní výkony se však zruší a startovat se bude od nuly, takže budou začínat všichni stejně, s čistým kontem.

Máte zkušenosti i ze zahraničí. Přišla zajímavá nabídka?
Ano, byl jsem oslovený ze zahraničí, kde mě znali z mistrovství světa dorostenců a juniorů, z výsledků naší ligy a také evropských pohárů.

Zmiňoval jste působení v Německu a Rakousku. Jaká je tam kuželkářská úroveň v porovnání s Českem?
Nejlepší je německá liga, protože Německo je jedna z kuželkářských velmocí a tamní kluby si mohou dovolit zaplatit zahraniční hráče. Tím je soutěž povýšena, zahraniční hráči přidávají kvalitu. V Rakousku je úroveň o něco nižší, ale Rakousko si také může dovolit cizince.

Rakouská liga je na srovnatelné úrovni jako česká, možná i slabší bez cizinců. Venku mají velké zázemí, na ligová utkání tam chodí tři sta až šest set diváků, u nás tak padesát. Zejména v Německu je to hodně populární sport. Tam hrají po obědě a chodí celé rodiny s dětmi, kuželky patří k národním sportům.

A co vaše zkušenosti z reprezentace?
Ty mám z dorostu a juniorské kategorie na mistrovství světa, v seniorské kategorii jsem v širším výběru. Člověk se tam dostane na základě výkonu. Reprezentační trenéři vybírají hráče dle výkonů v dlouhodobých soutěžích, zkouší je na soustředění či v mezinárodních zápasech, výběr se pak zúží na nějakých sedm osm hráčů.

Máte nějaký fígl, jak shodit všechny kuželky jednou ránou?
Ne, nemám. Na to žádný fígl neexistuje, jelikož každá kuželna a dráha je jiná. V současné době navíc existuje velká spousta rozličných materiálů povrchů, na kterých se hraje, a to vyžaduje hrát různým stylem. Některé dráhy trošku sbíhají, některé jsou přesně rovné a je potřeba se tomu přizpůsobit. U kuželek se dají hrát falše jako u kulečníku, záleží na tom, jak se drží koule, jestli v prstech nebo házíte dlaní.

Musí mít kuželkář nějaké zvláštní nebo specifické předpoklady k tomuto sportu?
Je to sport pro každého a je velmi individuální. Z každého, kdo má snahu něco pořádně dělat, jde udělat kuželkář. Otázka je, na jaké úrovni.

Každý má svůj strop, přes který dál nejde, ale dá se na tom pracovat v jakémkoli věku. Každý má svůj styl, nejjednodušší je chodit rovně, hrát všechno rovně, tak se hraje v Německu a Rakousku. Kuželky jsou však těžší, techničtější než bowling.

V jaké části kuželkářské sezony se momentálně nacházíte?
V Rakousku nám zbývají dvě kola do konce soutěže a osmého května mě čeká mistrovství České republiky v Olomouci. Do Rakouska jezdím každý víkend, dojíždím pouze na utkání nebo akce organizované klubem. Je to časově náročné, ale Německo bylo mnohem náročnější.

Jak to vypadá s vašimi plány a cíli pro letošní rok? Máte stanovenou nějakou metu, na kterou chcete dosáhnout?
V Rakousku chceme s klubem postoupit do nově se vytvářející druhé rakouské ligy a na republikovém mistrovství se chci umístit co nejlépe, do třetího místa. To by byla velká spokojenost, neboť z republiky ještě žádný cenný kov nemám. Většinou se umísťuji těsně za medailovými místy.

David Machala

kuželkář

Bydliště: Vyškov

Věk: 33

Klub: KK Vyškov, KSK Austria Krems

Největší úspěchy:
4. místo na MS dorostu jednotlivců 1994, 3. místo s družstvem na MS juniorů 1997, účast na evropském poháru s Vyškovem v
Budapešti 2004

Motto: všechno, co má přijít, tak přijde

Další koníčky:
cestování, sport

Oblíbené jídlo:
těstoviny

Oblíbený film: jakákoli komedie, zejména česká