Basketbalisté Vyškova do šestnácti let mají za sebou stejně jako jejich konkurenti hlavní část soutěžního ročníku. Oblastní přebor první třídy, skupina východ, je už minulostí, každý z pěti týmů už odehrál všech plánovaných šestnáct zápasů. V dalších týdnech přijdou na řadu duely o konečné umístění, ty o nejvyšší příčky se ale Vyškovských týkat nebudou.

Mladý celek, jenž získal dostatečný kádr díky loňskému spojení všech dorosteneckých kategorií, měl přitom před sezonou šance i sebevědomí. „Zůstal docela silný tým. Nehraje se o postup, neměli jsme stanovený cíl, ale věřili jsme, že můžeme hrát nahoře,“ vzpomínal na původní plány trenér Libor Kocourek.

Situace se nakonec vyvinula tak zajímavě, že o úspěchu před víkendem čtvrtého týmu tabulky mělo rozhodnout nedělní dvojutkání proti třetímu SAM BŠM Brno. V případě dvojnásobné výhry by Vyškov zamířil před víkendového soka a Žabovřesky na kýženou druhou pozici. Celek na tomto místě má totiž jistotu, že po nadstavbové části bude nejhůře čtvrtý.

Eventualita posunu na druhé místo základní skupiny se ovšem rychle přesunula jen do teoretické roviny. V dopoledním duelu domácí sice chvíli vedli, ale pak je hosté začali přehrávat. Vyškovští v půli prohrávali o deset bodů, ve třetí čtvrtině se rozdíl ve skóre ještě o osm bodů prohloubil a v posledním dějství přišel naprostý kolaps. Výsledné resumé: 45:84. „Hráli jsme špatně hlavně v obraně. Brnu padalo do koše snad všechno. Jsou hratelní, ale my jsme se trápili,“ popsal hráč Martin Duchoň, v součtu obou zápasů nejlepší domácí střelec s šestatřiceti body.

Následná odveta s rozskokem „v pravé poledne“ přinesla odlišný vývoj. Vyškovští se zlepšili a drželi s hosty krok celé utkání. V poločasové pauze Brňané drželi jen hubený dvoubodový náskok a ještě dvě minuty před koncem domácí dokonce vedli. Závěr ale vyzněl pro hosty, ti definitivně otočili stav a vyhráli 73:72. „Mezi zápasy jsem kluky nemotivoval, řekli jsme si, co musíme zlepšit, a šlo to. Škoda nešťastného závěru,“ okomentoval Kocourek.

Jeho svěřencům tak patří ve východní skupině přeboru čtvrtá pozice a je jasné, že jejich možnost hrát třeba o celkové prvenství zmizela v nenávratnu. Nezbývá jim než čekat, až zasedne komise krajského basketbalového svazu a určí, jaký zbytek sezony týmy na třetích až pátých místech čeká. „Každopádně už teď je jasné, že umístění bude zklamání. Kluci měli na víc,“ potvrdil klubový předseda Vyškova Jiří Fojt.