Všichni milovníci jízdy na kole se sjedou v sobotu do Letonic. Koná se tam totiž v pořadí již čtvrtý ročník cyklistických závodů pro celou rodinu, takzvané Letonické brdky 2007. Trať je postavena jako klasické Cross country, jezdí se po lesních a polních cestách.

Po loňském ročníku se pořadatelé rozhodli tento druh závodu ponechat do dalších let. Jednak kvůli tomu, že je rychlejší, jezdecky i divácky zajímavější, a hlavně je to podle jejich slov královna všech horských disciplín.

„Je to tak zajímavější. Okruh je navržen tak, aby jezdec musel uplatnit všechny své zkušenosti s horským kolem,“ řekl ředitel závodu Luděk Jančík.

Akci pořádá Spolek pro zkrášlení těla i ducha společně se Sportovní komisí při Obecním úřadu v Letonicích. Start celého cyklistického klání je naplánován přesně na dvě hodiny odpoledne stejně jako minulý rok před bývalou knihovnou v Letonicích.

Na své si přijde každý, neboť závod je rozdělen do několika kategorií: od nejmladších cyklistů až po nejstarší elitu. „Podle věku závodníka se také určuje délka trati a počet okruhů. Délka jednoho okruhu činí čtyři kilometry a dvě stě metrů,“ přiblížil ředitel akce. Na Letonických brdkách jsou přitom tři různé okruhy, které nejsou snadné. „Trať je těžší, ale není záludná a zvládne ji téměř každý,“ dodal.

Počet účastníků tohoto závodu se podle jeho slov každým rokem liší. „V loňském roce měla startovní listina dětských kategorií šestadvacet jmen a dospěláků dorazilo jednatřicet. Tak uvidíme,“ sdělil Jančík.

Pravidelným soutěžícím je Martin Zachara z cyklistického oddílu Cyclo MXM Hulín, který je nositelem titulu mistr republiky v Cross country. Mezi aspiranty na celkové vítězství se řadí Pavel Žák. Ten je vítězem Českého poháru horských kol v kategorii muži hobby. Dalším favoritem je také Radovan Kyjovský.

A kudy povede trasa sobotních Letonických brdek? „Těsně za startem následuje přechod z asfaltového povrchu na šotolinu a poměrně náročné stoupání ke hřbitovu. Zde závodníci sjedou krátký sjezd a po polní cestě stoupají pod hájek. Následuje krátký, ale rychlý sjezd polní cestou s odbočkou do hájku. Po lesní cestičce stoupá do mírného kopečku. Cyklisté potom přijedou k letonickému brdku, který je zlatým hřebem závodu. Po vyjetí z hájku a smyčkou za Letonicemi se vrátí zpět na start,“ popsal Jančík.

Kdo nástrahy této cesty zdolá nejrychleji, se dozvíme v sobotu.