Toto klání, jež bylo určeno pro širokou cyklistickou veřejnost, bylo ukončeno v neděli v jedenáct hodin dopoledne po úmorných čtyřiadvaceti hodinách.

Závodníci na kolech bojovali v okolí Šaratic. Trať vedla po silnici s asfaltovým povrchem průměrné kvality. Délka jednoho okruhu pak byla třináct kolometrů a celkové převýšení činilo čtyřiasedmdesát metrů.

„Letošním největším soupeřem se pro celkem čtyřiatřicet týmů stalo počasí, které prověřilo vytrvalost a soudržnost,“ sdělil organizátor Adam Kopečný. Ale na letošním ročníku nechyběli soutěžící z Maďarska a Slovenska.

Celý závod byl odstartován v sobotu v jedenáct hodin odmávnutím praporem šaratického starosty. Jezdci se přesunuli ke kolům a pak se celý peloton letos zcela netradičně vydal za jezdci na vysokých kolech do prvního okruhu.

„Nováčci z řad účastníků si tak mohli v poklidném tempu prohlédnou okolí trati, které je další den a noc zkoušelo. V druhém okruhu se totiž nastoupilo do pedálů a každý tým již jel zcela sám za sebe,“ popsal začátek klání Kopečný.

Za šest let, po které se pro organizátory a závodníky stala obec Šaratice na tři dny přechodným domovem, se podél trati objevilo spoustu fanoušků. V neděli před obědem se pak na půl hodiny zastavil život v obci a každý přišel na náves fandit jezdcům, kteří přijížděli do cíle.

„Každý tým, který dojel do cíle, si vysloužil od soupeřů potlesk a uznání a toho se dočkali i nejmladší účastníci, kterými byl osmiletý Cyril Janeček a jeho bratr jedenáctiletý Krištof,“ sdělil Kopečný. Uznání se dočkal i Michal Skopal za třináct startů v patnácti ročnících a také i nejvzdálenější účastnice z Maďarska.

A jak vše dopadlo? Vítězem mezi mužskými týmy se stalo Tornádo z kopců, který dohromady najel sedm set třicet tři kilometrů. Ve smíšených družstvech vyhrál K3 sport team se sedmi sty a devětatřiceti kilometry a mezi ženskými týmy dominoval Gruppetto girls z Maďarska, který najel o jednadevadesát kilometrů méně než družstvo smíšené.

„Bez dobrých spoluorganizátorů a jejich nadšení by se nedařilo uskutečnit tolikátý ročník. Jsme rádi, že se vše vydařilo. Vydechli jsme si, ale zároveň plánujeme další ročník,“ zhodnotil Kopečný.