Basketbalový sdružený oblastní přebor dospěl do poslední rozhodující fáze. Osmičlenná východní skupina se rozdělila na dvě čtyřčlenné společnosti, v nichž si to celky rozdávají o první až čtvrté, respektive páté až osmé místo. A všude má Vyškovsko zastoupení, zástupci rezervy okresního města proklouzli mezi elitu, mezi horším kvartetem najdeme Slavkov. Oba kluby přijaly o víkendu nové výzvy a vypořádaly se s nimi podle očekávání rozdílně.

Vyškovští měli k dispozici výhodu domácího prostředí. I tak ale věděli, že získat výhry bude velmi těžké. V sobotním utkání přivítali vedoucí Zlín, basketbalisty, kteří ještě v sezoně nepoznali chuť porážky. A jejich výlet na hostující palubovku jim opět nezhořkl. Ačkoli další debakl, o kterých se dá mluvit v souvislosti se vzájemnými střety v základní části, už nepřišel. Domácím se snaha nedala upřít a když se jim dařilo v útoku, prohráli „pouze“ o osmnáct bodů. Přitom poslední čtvrtinu vyhráli Vyškovští a upravili tak na konečných 73:91.

Výkon svěřenců proti téměř jistému postupujícímu se líbil divákům a také trenérovi hostitelů. „To se nám podařilo. Ve skupině jsme s nimi prohráli vždy tak o čtyřicet bodů, teď jsme se drželi výborně. Takže výhra z toho není, ale kluci zahráli fakt dobře,“ měl radost kouč a předseda klubu v jedné osobě Jiří Fojt.

Ani jemu, ani hráčům a určitě také nikomu z několika desítek přítomných fanoušků se pak nezamlouval nedělní dopolední zápas. V něm už sice domácí čekal co se týče kvality přijatelnější Mikulov, neměli však optimální den. Průběžně druzí vyslanci kraje vína vedli od začátku až do konce, v poločase o třináct bodů. Z pohledu domácích nejpovedenější třetí čtvrtina i díky dalekonosné trojce Almáše z její poslední vteřiny náskok hostů korigoval, ale jen mírně. Ve čtvrté desetiminutovce se už hrálo nahoru dolů a nervózní duel se uvolnil natolik, že do hřiště naskočil i sám vyškovský trenér. Konečné skóre zní 68:85. „Musím říct, že dnešek byl slabší. V defenzivě nám to nefungovalo a ke konci už šlo o to si zahrát. Dnes nás porazil v podstatě jeden hráč,“ uvedl Fojt.

Mikulovské opravdu táhl jeden jediný muž. Třetiligové zkušenosti naplno ukazoval Vladimír Zich, kromě pozice hráče obstarávající i funkci asistenta trenéra. „Přijeli jsme sem vyhrát a povedlo se. Věděli jsme, že Vyškov je dobrý tým, má mužstvo i ve vyšší soutěži. Místy to bylo z obou stran hodně vyhrocené, ale zvládlo se to. Takto vysoké vítězství jsme nečekali,“ okomentoval Zich. Pro úplnost, ve žlutých domácích dresech se o víkendu bodově nejvíce prosadili se součtem třiatřiceti bodů Charous, o jedenáct méně zaznamenal Gotvald.

Poraženecká nálada naopak nemá místo v oddíle Slavkova u Brna. Prozatím sedmé mužstvo proklamovalo, že má zálusk na postup na konečné páté umístění a k vyplnění tohoto přání vykročilo tou správnou nohou. Přehrálo v roli hostů Židlochovice 78:46, v neděli doma ukořistilo výhru 71:54 proti Ždánicím. „Bylo to fyzicky náročné, hráli jsme v sedmi. Ale byly jsme odolnější psychicky, což bylo hodně důležité. Jen tak dál,“ spokojeně vyhlásil hrající kouč Jiří Kaláb.