To je sumář toho nejpodstatnějšího z basketbalového dění posledních dnů ve východní skupině sdruženého oblastního přeboru z pohledu Vyškovska. V ní okresní barvy hájí dva celky, kromě Vyškova i výběr Slavkova u Brna, přičemž každý z nich se už na závěr sezony a své výkony dívá jinak.

Vyškovští, jež v aktuální nadstavbové části soutěže hrají o první až čtvrtou pozici, už nervózní být nemuseli. Před víkendem uzavírali kvarteto týmů a měli pouze teoretickou šanci na posun vzhůru. Do dvou utkání proti Velkým Bílovicím tak nastupovali spíše s tím, že zkusí celek Drozdi potrápit v sobotu na vlastní půdě. To se jim i při absencí dvou podkošových hráčů podařilo.

Tři čtvrtiny sobotního střetnutí v hale Za Parkem měly vyrovnaný průběh. Rozdíl ve skóre činil ve prospěch jedné či druhé strany maximálně sedm bodů a před poslední částí hry svítilo na ukazateli skóre 54:57. „Nijak obzvlášť nám to tam nepadalo, ale nedělali jsme moc chyb, takže to šlo. S Bílovicemi je to jiné, jsou zvyklí na malé hřiště a moc běhaví nejsou,“ popsal domácí hráč David Slouka. Velké Bílovice opravdu v domácím prostředí vsází na minimální povolené rozměry své palubovky a jako hosté tedy tuto výhodu nemají.

A nedostatek fyzické kondice hostů při pokrývání většího hřiště se ukázal být pomyslným jazýčkem na miskách vah. V závěru měli domácí více síly a jejich pohyblivost se projevila naplno. Celkově zvítězili 71:62. „I nekompletní sestava stačila. Bílovicím v těchto podmínkách prostě schází v koncovkách rychlost a my toho využili. Co jsme si předsevzali, to jsme splnili,“ okomentoval vyškovský kouč Jiří Fojt. Za domácí se střelecky nejvíce prosadili sedmnáctibodový Gottvald a o tři body méně zaznamenal Kaňa.

V neděli se ovšem udály pro Vyškov horší košíkářské události, hosté ve Velkých Bílovicích tahali za kratší konec od první minuty. Už v poločasové pauze vedl papírový favorit o šestnáct bodů a svůj náskok dál navyšoval. Nakonec se zrodil výsledek 89:63, když hosty v útoku nejvíce podržel Charous s devatenácti a Růžička se šestnácti body.

„Odjížděli jsme tam bez dalších tří hráčů a bylo to znát. A k tomu ty jejich rozměry hřiště, dělá to tam potíže každému a nám taky,“ uzavřel výkony svých svěřenců trenér Fojt.

Jiné závazky si stanovili pro závěr sezony Slavkovští. Hrají ve skupině o páté až osmé místo, v níž se ocitli na sedmé příčce, a chtějí výše. O víkendu k tomu měli ideální možnost, do cesty se jim také v dvojduelu postavil Spartak Hluk, který aktuální pořadí uzavírá.

V sobotní bitvě ale Slavkovští slavná Napoleonova vítězství nenapodobili a padli jak podťatí, alespoň sportovně. Jejich naděje vzaly za své po prohře 61:52. „Byly prázdniny, v týdnu jsme toho moc nenatrénovali a taky jsme Spartak naprosto podcenili. Když se k tomu přidala i střelecká smůla, tragédie byla na světě. Chybovali jsme jak žáčci a pykali za to,“ popsal slavkovský lodivod Jiří Kaláb.

Basketbalovou potupu ale hráči Slavkova přes noc vstřebali a v neděli už se nenechali zaskočit. Domácí fanoušky potěšili výhrou 81:60. „Dali jsme si pozor. Nasadili jsme od úvodu zónovou obranu, šli do toho hned naplno a pohlídali si je,“ uvedl Kaláb.