V posledních třech vydáních Vyškovského Deníku si jeho čtenáři připomněli skvělé i méně povedené výkony a výsledky sportovců Vyškovska. Dnes je na programu poslední čtvrtletí.


Říjen

Nohejbalisté neodvrátili tragédii, zaváleli dědičtí judisté

Počet vyškovských týmů, které stabilně nabízí svým příznivcům boje nejvyšší výkonnostní úrovně, se o jeden ztenčil. Nohejbalisté, kteří jako jednotlivci dokázali i letos posbírat mnoho cenných výsledků na elitních akcích, v týmech propadli. Nastoupili do baráže o udržení se v extralize proti vítězi první ligy z Děčína. Severočechy pozvednuli hlavně bratři Tirpákové a učinili tak i při této sérii. Orel v ní nedokázal nadšenému soupeři vzdorovat a prohrál dvě utkání po sobě. To tedy znamenalo konec všech nadějí a pád do první ligy. „Je to škoda, zvlášť ve druhém zápase jsme nebyli daleko od výhry,“ zalitoval kapitán Vyškova Jan Kaděra. Dnes už je jasné, že ani ta se ve Vyškově hrát nebude, klub se rozhodl licenci prodat. Zůstane mu krajský přebor.

Ve většině sportů už pomalu, ale jistě sezony finišovaly. Přišly tedy na řadu nejdůležitější starty roku. Důvod k úsměvu měli judisté Dědic, tedy hlavně Lukáš Dvořák. Starší žák, jenž znovu nenašel přemožitele a na celorepublikových přeborech v Plzni dokázal vyhrát. Poprvé se navíc Sokol prosadil i mezi dívkami, v Olomouci obsadila čtvrtou příčku Barbora Procházková. „Měli jsme tu proti sobě dost silnou konkurenci, ale věřil jsem a vyplatilo se,“ doznal se trenér Zbyněk Dvořák.

Když se řekne Pustiměř a sport, většina lidí si vybaví sportovní lezce. Ti potvrzovali celý rok svou jedinečnost v mládežnických kategoriích, a výjimku neudělali ani na českém mistrovství v Novém Boru. Z vítězného titulu se radovala Lucie Kupčíková. „Lucka s naprostou jistotou topovala všechny cesty včetně superfinále. Na jejím výkonu nelze najít jedinou chybičku,“ uvedl hlavní lodivod oddílů SPL Jiří Sedláček.

Svou derniéru měly na programu Dlouhé míle. Dvanáctidílný běžecký seriál, nejvýznamnější na Vyškovsku, si znovu získal o něco více startujících než v předchozích ročnících. V Bučovicích, kde se udál poslední díl akce pod názvem Sokolský běh, se dočkali vítězné korunovace v hlavních kategoriích Milan Adamec a Irena Petříková.

Naopak sezona čím dál více rozšířenějšího florbalu se teprve rozbíhala.

Už prvních pár hracích dnů ale naznačilo, na co mohou okresní celky v konečném sumáři dosáhnout. Nejlepší tým Vyškovska, Sokol Bučovice, vedl třetí ligu mužů a doufal, že to takhle půjde i dál. V Jihomoravském přeboru mužů divize I se zase dařilo Ivanovicím na Hané, Slavkov byl k naleznutí na chvostu tabulky.

Ani gymnasté neusnuli na vavřínech. Bučovičtí borci hostili druhou a zároveň poslední část Moravské ligy a známé prostředí jim svědčilo.

Celkově se na druhé místo mezi muži prosadil Patrik Nezdařil, třetí příčka patřila Jakubu Ševčíkovi. Mezi silnými soky se neztratili ani pátý nejmladší žák Tomáš Přichystal a stejnou příčku získající starší žák Michal Antl. Jak se patří, začaly nové boje i moderní gymnastky SK Trasko. V estetické skupinové gymnastice v Jihlavě posbíraly tři medailové pozice.

Míčové hry připravily pro Vyškovsko jednu lahůdku, a to fotbalovou. Další vzájemný zápas divize sehrály dva nejlepší kluby okresu a výsledek potvrdil trend posledních měsíců. Rostex v roli hostů bez větších problémů přehrál Framoz 3:1.

Nad vysokou síti se v krajském přeboru výborně dařilo Vyškovu a ostatní soupeři včetně Dědic a Bučovic B se na jeho vedoucí pozici dívali z uctivé vzdálenosti.

Listopad

Podzimní trápení zakončili ragbisté, gymnastky naopak zářily

Extraligovým mužstvům Vyškova se prostě nedařilo. Jak jinak nazvat fakt, že po totálním krachu vyškovských nohejbalistů si na podzim vypili kalich hořkosti do dna také ragbisté RC JIMI Vyškov. Tedy přesněji řečeno pouze celek dospělých, mládežnické kategorie opět těžko hledaly rovnocenné soupeře. Muži ovšem v podzimní zkrácené extralize absolutně propadli, vyhráli pouze jednou a patřila jim předposlední devátá pozice.

Euforii z listopadového gymnastického dění zažil oddíl SK Trasko. Prakticky každý týden sbíral jeden úspěch za druhým, přičemž ten nejzářivější je z prostějovského Mistrovství České republiky. Trasko jej v estetické skupinové gymnastice pořádalo a vysloužilo si vítězství juniorek a druhou příčku Nadějí. „Myslím, že spokojenost je na místě. Je co vylepšovat, ale dokonalé vystoupení nepředvádí nikdo, chybovat je lidské,“ vyhlásila hlavní trenérka oddílu Kateřina Kapounková.

Se smutkem po právu nechtěla mít nic společného ani závodnice v bodyfitness Eva Sváčková. Sedmnáctiletá studentka ze Želče, jež reprezentuje OS Wellness Vyškov 2000, se rozhodla prostě a jednoduše obhájit svůj loňský titul mistryně světa v kategorii juniorek do sto třiašedesáti centimetrů. To se jí také v Plzni povedlo. „Nejtěžší byly ty nervy, do poslední chvíle nevím, jestli jsem nebo nejsem ve finále a pak jak jsem dopadla. Ale je to neuvěřitelné, že to vyšlo,“ řekla usměvavá vítězka.

Fotbalový míč svědčil z okresních týmů nejlépe vyškovskému Rostexu. Do zimní pauzy nasbíral v Moravskoslezské fotbalové divizi skupině D třicet bodů, což je na této úrovni klubové maximum. „Máme dobrou partu, hecujeme se, vymýšlíme sázky. Je to moc fajn a na hřišti je to vidět,“ pověděl záložník a opora celku Valdemar Horváth. Vyhlídky do odvet se nakonec vzdálily beznaději i v Rousínově, neboť poslední podzimní kola Framozu vyšla.

V hale vyšel s míčem na noze vstříc novým zkušenostem mladý výběr do osmnácti let Amoru Vyškov. Čekali ho prvoligoví, tedy nejtěžší možní soupeři, a přesto na první body dlouho čekat nemusel. Z dvojduelu z Brna si kromě porážky od Helasu přivezl výhru 2:1 nad Agromeli.

Košíkářské soutěže se rozjely naplno a přinesly i jednu mužskou novinku. Ve sdruženém oblastním přeboru totiž nově změřily síly celky Vyškova B a Slavkova. Hned předvedly, že jejich střety budou ozdobou sportovní haly Za Parkem. Domácí vyhráli až v prodloužení 97:91.

Dominanci na judistickém tatami potvrdil mladík z Dědic Lukáš Dvořák. Na českém mistrovství vyhrál, co se dalo.

Prosinec

Sportovní zápolení utichlo, pravidlu se vymykali jen florbalisté a volejbalové týmy

Poslední měsíc v roce už přináší jen poskromnu akcí. Divák může navštívit pouze poslední podzimní zápasy vybraných odvětví, hlavně míčových týmových her.

V největší permanenci jsou tradičně volejbalisté. Tentokrát o to více, že úvod prosince nabídl i vždy zajímavé derby krajského přeboru mezi Vyškovem a hráči Dědic. V předcházejících střetnutích se už druzí jmenovaní začali protivníkovi vyrovnávat, pro tentokrát ale propadli a prohráli dvakrát bez zisku jediného setu. „Byli jsme lepší, soupeř měl problémy s pokrytím našich útoků,“ sebevědomě potvrdil převahu domácích jejich vedoucí Tomáš Luska.

Stejně na vyškovské palubovce dopadlo o týden později i bučovické „béčko“. Tamnímu Sokolu ovšem dělala ve druhé lize čest elitní parta, která porážela i hlavní konkurenty v boji o čelní pozice a přezimuje na prvním místě.

Dlouhodobě ale všechny vyškovské odbíjenkáře zastínily kadetky. Ty se v pětičlenné základní tabulce první ligy pohybovaly na druhém místě a až poslední dvojzápas proti KP Brno, v němž vyhrály jen jednu pětisetovou bitvu, je odsoudil ke třetímu místu. „Holky mohly být druhé, chyběl jediný set. Je to škoda, kazily moc servisů,“ potvrdil mírné zklamání trenér Josef Řezníček.

Druhým sportem, jehož regionální soutěže pokračují i pár dní před Vánocemi, byl florbal. Bučovičtí třetiligisté stále hodnotili svou pozici v tabulce výborně, ačkoli první příčku přepustili v přímém souboji Židenicím. Ivanovice na Hané se Slavkovem u Brna se znovu utkaly v krajském přeboru divize I. a radovali se Ivanovičtí, i když jen těsně 3:2.

Sezonu úspěšně zakončili pustiměřští sportovní lezci. Hned po svátečních dnech se rozjeli do Příboru, aby tam v příjemné atmosféře zabojovali mezi kamarády i konkurenty. Konec roku si přitom zpříjemnili vítězstvím členové SPL Martina Pivodová, Jana Vincourková, Romana Vlašínová, David Musil.