Snad proto, že Česko zatím vrcholové soutěže nemá, snaží se vyškovští pořadatelé, aby se u nich scházela početná a zejména kvalitní konkurence. To se povedlo i letos, kdy startovali přední domácí, slovenští a maďarští hráči. Do základních skupin nastoupilo osmačtyřicet kuželkářů a kuželkářek. O kvalitě nejlépe svědčí to, že ani úřadující český mistr Petr Hrubý, ani několikanásobný mistr Slovenska a obhájce loňského vyškovského prvenství Milan Tomka se nekvalifikovali do závěrečných bojů o medaile. „Úrovní byla letošní startovní listina srovnatelná s loňskou, ale výkony šly hodně nahoru. Navíc nás těší, že se prosadilo mládí. Vždyť nejstaršímu ze tříčlenného finále Radimu Metelkovi z Valašského Meziříčí je teprve jednadvacet let. Navíc skončil až druhý a vítězství ještě loni dorostence Marka Frydrycha z Hranic je opravdu velikým překvapením,“ komentoval šéf organizačního štábu turnaje Kamil Bednář. Třetí příčku obsadil Martin Procházka z Blanska. Nejlepší výkon turnaje 114 kolků zahráli Metelka v zápase kvalifikační skupiny s domácím Vargou a Michal Kratochvíl, hrající za rakouský Lackenbach, rovněž v základní skupině.

I Vyškovsko mělo samozřejmě svá želízka v ohni. Nejdál to měl dotáhnout jeden z nejlepších hráčů KK Rostex Eduard Varga, ale nakonec prakticky nepostoupil ze čtyřčlenné základní skupiny. V ní skončil třetí a dodatečnou kvalifikaci, „zápas o poslední šanci“, prohrál.

Prapor nahoře tak držel dvacetiletý talent Tomáš Vejmola, kterého až ve čtvrtfinále vyřadil později „stříbrný“ Metelka. „Původně jsem neměl vůbec hrát, a když jsem viděl startovní listinu plnou tak výborných hráčů, tak jsem si žádné velké cíle nedělal. Chtěl jsem si jen dobře zahrát a to se povedlo. Soupeře moc neznám, ale cením si výhry nad Dušanem Lasovským z Vážan,“ řekl spokojený vyškovský mladík.

Kromě jmenovaných hájili barvy pořádajícího klubu ještě Lucie Trávníčková, Jan Večerka a Jana Vejmolová, Vyškovsko zastupovali i vážanští hráči Jan Kovář a Dušan Lasovský, který se probojoval do osmifinále.

Protože je jediným turnajem u nás, může se Vyškovský sprintér bez uzardění považovat za neoficiální mistrovství republiky a jeho vítěz za neoficiálního šampióna. Kuželkáři Rostexu ale chtějí víc a patří ke skupině, která by ráda i oživila oficiální šampionát. „V nadcházející sezoně se to už asi nepodaří stihnout, ale v té další už bychom opravdu rádi hráli i u nás o titul. Třeba Slováci mají mistrovství a čtyři kvalifikační turnaje. Přitom není tak složité to vymyslet. Stačily by dvě kvalifikace a my bychom se pak rádi ujali pořádání vlastního mistrovství,“ naznačil plány Bednář.