Ke kuželkám ji přivedli její rodiče. Když jezdívali na tréninky, brávali ji s sebou. Jednoho dne to prostě vyzkoušela a bylo rozhodnuto, kuželky bude hrát taky. Tomuto sportu se Ivana Kovářová věnuje již od svých třinácti let. A i nyní nedá na kuželky dopustit. Působí v kuželkářském klubu Rostex Vyškov.

„Tenkrát jsem byla na kuželně nejmladší. Přivedla jsem si holky ze školy, aby hrály se mnou, ale ty toho brzy nechaly. Pak jsem přešla do týmu dorostenců, s kterými jsem trénovala asi tři roky a jezdila s nimi i na zápasy. Od osmnácti let až do dnešní doby jsem ve družstvě žen A a hrajeme Moravskou kuželkářskou ligu,“ vypráví Ivana Kovářová.

Ze začátku byla v týmu nejmladší. Ale i to mělo své výhody. Když nastoupila proti starším soupeřkám, velmi to působilo na jejich psychiku. Divili se, že proti nim hraje tak mladá hráčka. „To je zaskočilo a já jsem pak dokázala vyhrát. Proto jsem většinou zápas ukončovala jako poslední hráč, který by měl mít stabilní výsledky,“ říká Ivana.

Trénovat chodí dvakrát týdně a pak o víkendu, většinou v sobotu, jezdí s týmem na zápasy. Mezi její největší úspěchy patří druhé místo z akademického mistrovství České republiky v Praze z roku 2003 a třetí místo z téhož mistrovství v Olomouci v roce 2005. V letech 2003 až 2005 byla také vybrána do širšího kádru reprezentace.

Na otázku, jaký má pocit, když vyhraje, odpověděla Iva s úsměvem na tváři takto: „Úplně boží, je to euforie, prostě radost na celý den.“ Na kuželkách ji nejvíc baví samotná hra, atmosféra při zápase, kolektiv a psychická pohoda. Proto je pro ni také tento sport velkou radostí, možnost, jak se vybouřit a vyventilovat všechny emoce. Při samotné hře sice hodně trpí kolena a záda, ale s tím Iva problémy nemá.

„Nikdy mi nedělalo problém stíhat školu i kuželky. Jde to v pohodě dohromady. A dokud bude energie a elán, chci se tomu věnovat pořád,“ sděluje Ivana Kovářová. Nyní se kromě kuželek věnuje také vzdělávání na vysoké škole. V Olomouci na Fakultě tělesné kultury studuje pátým rokem obor Rekreologie. Nejvíce ji zaujala samotná náplň studia a tvoření nejrůznějších projektů.

Mezi další koníčky, kterým se Ivana ráda věnuje ve svém volném čase, patří jízda na kole, na kolečkových bruslích, frisbee a v zimě pak nejvíce snowboard a lyže. „Po ukončení vysoké školy bych ráda našla práci v oblasti cestovního ruchu a gastronomie,“ řekla na závěr Ivana Kovářová, hráčka kuželkářského týmu KK Rostex Vyškov.