Dívčí mládežnický volejbal na Vyškovsku není nic moc. Na to byli zvyklí fanoušci sportu nad vysokou sítí ještě před dvěma lety. Nejlepší party talentovaných holek hrály „pouze“ krajský přebor. Ale tahle nedobrá situace se už radikálně změnila. Zasloužilo se o to především okresní město, které prolomilo hranice Jihomoravského kraje. A další bourání sportovních bariér možná není nereálné.

Kadetky při Domě dětí a mládeže Vyškov mají za sebou premiérovou sezonu ve druhé nejvyšší české soutěži, tedy první lize. A úspěšně, alespoň podle plánu, který mluvil v nováčkovské sezoně hlavně o záchraně. „Našim úkolem bylo se udržet, tahle soutěž je už o něčem jiném. A přestože těsně, ale povedlo se,“ bilancoval šéftrenér vyškovských děvčat Josef Řezníček. Jeho svěřenkyně nakonec v osmičlenné nadstavbové skupině N dokázaly s přehledem udržet pátou pozici, poslední nesestupovou.

Když už bylo jisté, že první liga ve Vyškově zůstane, kadetky, kterým to aktuální forma a věk umožňovaly, podpořily své juniorské kolegyně. Ty se v krajském přeboru všemožně snažily o celkové prvenství a tedy i výkonnostní posun o jednu soutěž výše. Navzdory snaze a taktizování se sestavou ale skončily druhé. O tři body více nasbíraly ŠSK při Gymnáziu Šlapanice. „To nás mrzí, soustředili jsme se na to, aby to vyšlo. Rozhodla nepodařená vzájemná utkání,“ zdůvodnil Řezníček.

Zdálo by se, že podoba dívčího volejbalu zůstane stejná i pro příště. Ale omyl, to není tak jisté. Šlapanice se totiž netají tím, že se vstupem do přeci už jen finančně i časově náročnější juniorské první ligy váhají. Naskýtá se tedy možnost pro Vyškov, že by se tu hrála už poměrně prestižní první liga juniorek. „Vítězky jsou na vážkách, pokud opravdu odmítnou, pokusili bychom se je nahradit. Znamená to těžkosti, ale měli jsme v plánu jít nahoru a tohle by byla možnost,“ podotkl kouč. Zároveň potvrdil skutečnost, že by Vyškovští mohli a chtěli hrát jen jednu první ligu. „V tom případě bychom rádi propojili kadetky a juniorky a vytvořili jeden opravdu supercelek. Kvalitu na to máme,“ dodal. Pravda je, že k prolínání docházelo už letos.

A co na možnost zahrát si první ligu juniorek říkají samy hráčky? „Ligu bychom si přály. U mě obzvlášť je to velký sen. Kolektiv máme dobrý na to, abychom se tam v pohodě udrželi,“ uvedla kapitánka Lenka Graclíková. Každopádně zda se další proměna vyškovského volejbalu uskuteční, se dozvíme v nejbližších týdnech.