Asi to je hlavní důvod konečné remízy v prestižním vyškovském divizním futsalovém derby Lazor-Domus – Pivovar, přičemž tím, kdo se zlobil na rozhodčí, byli favorizovaní hosté. Jenže závěr, když vedli 5:3, rozbourali sami zbytečnými diskusemi o neodpískaných faulech za zákroky, které zřejmě nemohly výrazně ovlivnit dění na hřišti. Natož skóre.

Trenér Libor Šmarda, byť s výsledkem nebyl spokojený, měl ale po zápase pro své „ovečky" pochopení. „Je pravda, že tak zkušení hráči by to měli ustát. Na druhé straně v zápalu boje hráči nějak reagují, a když těch zákroků na odpískání je několik, a odpískány nejsou, tak se to prostě nahromadí. Já jim tohle nemůžu vyčítat, i když ty červené karty samozřejmě mrzí a budou mít následky pro další zápasy," konstatoval Šmarda.

Ale vezměme to popořádku. Konkurence gymnazijního plesu měla kupodivu na derby větší vliv, než se čekalo, a divácké ochozy rozhodně nepraskaly ve švech. Dokonce, přestože na palubovce to často vřelo, se celý zápas hrál více méně v komorním prostředí.

Lazor i s Růžičkou

V sestavě Lazoru-Domus se přece jen objevil kanonýr Jiří Růžička, jemuž disciplinární komise změnila trest na nepodmíněný. „Byl jsem vyloučený za faul, ale bylo to úplně opačně. Poslali jsme námitku s videem a oni mě omilostnili a trest dostal rozhodčí. Jsem rád, že můžu hrát. Ale favoritem je Pivovar a my se pokusíme mu to znepříjemnit. Dnes už je porazíme, já dám dva góly a na jeden přihraju," těšila se na derby „amnestovaná" o­pora.

Favorit opravdu začal aktivněji, ale brzy se karta obrátila a iniciativu převzal dle zápisu domácí Lazor-Domus. Rozhodně to v prvním poločase nebyla žádná honička. Spíš opatrné vzájemné oťukávání se, ale Pivovar z toho vytěžil, protože mu vycházela taktika trpělivého čekání na brejky. Přestože na držení míče by vedl Lazor, na ukazateli skóre ve 13. minutě svítil stav 0:3. „Hrajeme to, co nám soupeř dovolí," utrousil k netradičnímu scénáři v poločase Šmarda.

Ale to už se náskok jeho svěřenců ztenčil, ale ve druhé půli jej v podstatě stále udržovali na dvougólovém odstupu. Pivovar ve druhé půlce hrál to, co Lazor v první. Držel míč, dobře kombinoval, ale hlavně si vytvářel šance. Jeho kanonýr Grim sice dal čtyři góly, avšak spoustu dalších sólových nájezdů promarnil. Zlom přišel ve 34. minutě. Lička z desetimetrového kopu málem přestřelil i síť nad brankou, ale pro špatné postavení hráčů soupeře mohl pálit znova a skutečně se štěstím propasíroval míč za Štěpána. A pak už sudí všechno odpískali špatně…

V nervózním závěru se víc diskutovalo s rozhodčím, tedy hráči Pivovaru, než aby se hrálo. Lazor tak uhrál první bod ve vzájemných divizních utkáních. Předchozí tři vždycky prohrál.

„Před zápasem bych bod bral a průběh potvrdil, že to byl objektivní odhad. Myslím, že remíza je zasloužená, i když musím uznat, že oni mohli dát několik dalších gólů. Jen Jara Grim měl aspoň tři další tutovky. Takže já jsem s bodem spokojený," zhodnotil plichtu trenér Lazoru-Domus Josef Lička starší.

„To já rozhodně být nemohu. Průběh zápasu nám nahrával, pořád jsme vedli. Mohlo a mělo se vyhrát. Herně to z naší strany nebylo špatné, šancí jsme si vytvořili spoustu. Kdyby dal Grim tři góly navrch, tak by opravdu nebylo co řešit," souhlasil Šmarda.

Nebývá zvykem, aby čtyřgólový střelec sklidil kritiku, ale Jaromír Grim ji sportovně přiznal. „Derby jsou vždycky vyhecovaná. Jim rozhodčí pískali všechno a nám nic. Ale je jasné, že i tak jsme měli vyhrát. My jsme papírově silnější, ale nedotáhli jsme to do konce. Nedali jsme tak čtyři pět vyložených šancí, já určitě taky aspoň dvě," kál se jeden z nejlepších hráčů zápasu.

Nestranný Mikloška

Na druhé straně nestejný metr arbitrů stejně objektivně připustil i další distancovaný střelec Lazoru Jan Mikloška, který si zápas protrpěl v hledišti. „Mrzí mě, že jsem hrát nemohl, ale zase, když vezmu ten nervózní konec, to by pro mě nebylo. Pivovar se asi zlobil právem. Pro nás je bod určitě hodně dobrý," řekl Mikloška, který se pro disciplinární trest bude na své spoluhráče jen dívat ještě čtyřikrát.

S výsledkem byl nakonec spokojený i Jiří Růžička, ale sám si sypal popel na hlavu. „Dal jsem jen jeden gól, takže slib jsem nesplnil. Proč? Protože jsem podal špatný výkon. Naši mladí kluci dneska hráli líp než já. Pivovar hrál velmi dobře. Myslím si, že rozhodčí jim dneska nepomohli, spíš jim ubližovali. Ale to nám samozřejmě nevadí. Bod je velmi cenný," řekl po zápase vytáhlý útočník Lazoru-Domus.

Divize E - 15. kolo: Lazor-Domus – Pivovar 6:6

Poločas: 2:4. Branky: 17. a 22. V. Novotný, 34. a 39. Lička, 14. Růžička, 37. Tobolík – 9., 13., 20. a 27. Grim, 8. Pánek, 38. Kolečkář. ČK: 16. Čtvrtníček, 39. Kolečkář (oba Piv.).

Lazor-Domus: Slovák – Václav Novotný, Daněk, Jeřábek, Mrnuštík, Tobolík, Růžička, Martin Lička, Haumer, Gottvald. Trenér: Josef Lička st.

Pivovar: Štěpán – Jan Pospíšil, Novák, Pánek, Kolečkář, Michal Kollár, Gregor, Grim, Čtvrtníček.

Trenér: Libor Šmarda.