Hodně síly v rukou i v nohou potřebovali sportovní lezci, kteří zamířili na umělou stěnu v Pustiměři. V sobotu se v tamní tělocvičně uskutečnilo druhé kolo lezecké soutěže na obtížnost, tzv. Tendon cup.

Po úvodním olomouckém podniku přišla na řadu pustiměřská stěna, na kterou si přijeli změřit síly hned v několika kategoriích jak chlapci, tak děvčata. V soutěži startovala řada oddílů ze všech možných míst celé republiky. Nechyběli jak domácí zástupci, tak lezci z prostějovského, frýdecko-místeckého, lanškrounského, pardubického, brněnských a dalších družstev. Závodníci byli rozdělení do čtyř skupin dle pohlaví a věkového kriteria. V kategorii D startovali desetiletí a mladší, rozčlenění pokračovalo dále „céčkem“, kde soupeřili jedenácti a dvanáctiletí sportovci, B skupina zahrnovala hranici třináct a čtrnáct let a nejstarší spadali do „áčka“. „Soutěže se zúčastnila necelá stovka závodníků. Jednotlivé cesty jsme sestavovali tak, aby odpovídaly výkonnosti dětí. Snažíme se vždy udělat takovou cestu, aby si všichni zalezli a neodpadali například v jednom místě,“ uvedl organizátor akce a trenér pustiměřského oddílu Rebel Zdeněk Polišenský.

Lezci museli zdolat dvě kvalifikační cesty a na základě výsledků potom ti nejlepší postupovali do konečného finále. Cesty předlézal zkušený sportovec Lukáš Skřejpek. „Finále se lezlo z izolace, což znamená, že finalisté mají možnost si cestu prohlédnout, ale potom už leze každý samostatně, aby druzí neviděli, jak kdo doleze,“ vysvětlil princip závěrečného souboje Polišenský.

Z domácích bodoval „rebelský“ Marek Švarc, který obsadil třetí místo ve skupině D, pátý skončil Kryštof Pacejka a devátou pozici ve stejné skupině opanoval Martin Gottwald z SPL. V děvčatech bodovala na prvním místě v „déčku“ Terezie Laubrová z Rebelu, sedmé místo obsadila Martina Pivodová z SPL a devátou příčku získala Klára Látalová hájící barvy Rebelu. V nejstarší dívčí kategorii A proměnila svůj výkon ve zlato domácí Romana Vlašínová z SPL, stříbrná skončila Michaela Zbořilová z pořádajícího oddílu. Bramborovou pozici si vybojovala Petra Růžičková z SPL. „Nakonec se mi přece jen podařilo zvítězit a skončila jsem první. Mám z toho velkou radost, byly tu stejné soupeřky jako v Olomouci. Za nedlouho mě čeká závod českého poháru v Hořicích,“ okomentovala svůj výsledek Vlašínová.

Mimo soutěž se na stěnách pohybovala také Jana Vincourková, která si cvičně zalezla všechny cesty. „Jana na Tendonech startuje mimo soutěž, bereme to jako přípravu na nadcházející pohárové podniky,“ uvedl otec a trenér v jedné osobě František Vincourek.

Tendon cup 2009 - Pustiměř

Kategorie D
1. Miřejovský M., Pardubice
2. Švec J., Club Sportu Jihlava
3. Švarc M., Rebel Pustiměř

Kategorie A

1. Krček M., HO Prostějov
2. Uhlíř T., HK Kuřim
3. Vystavěl J., SPL Pustiměř

Kategorie D
1. Laubrová T., Rebel Pustiměř
2. Peltrámová V., SmíchOFF
3. Sadílková T., Prostějov

Kategorie A
1. Vlašínová R., SPL Pustiměř
2. Zbořilová M., HO Rebel
3. Křížová E., SASM Líšeň