O tom, že pustiměřské lezecké oddíly vychovávají jeden výborný talent za druhým, už dobře ví nejen nejbližší okolí. Poslední důkaz tohoto tvrzení předložila minulý víkend v rakouském Imstu jedna z jeho členek Jana Vincourková.

U jižních sousedů se sešla opravdová špička ze všech koutů Evropy. Konal se tam Mezinárodní závod v lezení mládeže. Na tamních stěnách poměřily své síly děti z domácího Rakouska, Maďarska, Německa, Itálie, Velké Británie a dalších zemí. Bojovalo se ve dvou různých věkových kategoriích jak dívek, tak chlapců.

Startovní listina té, v níž Jana Vincourková bojovala, čítala celkem pětadvacet jmen. „Konkurence tu byla opravdu velmi silná, to je jasné. Přijela spousta dobrých lezkyň a udělat nějaký dobrý výsledek bylo těžké,“ ocenila sílu svých soupeřek Vincourková.

K obtížnosti závodu přispěly i velmi náročné a technické cesty. Dohromady za sobotu a neděli jich musely účastnice zdolat hned deset. „Ze začátku to šlo, první trasy byly poměrně jednoduché, ale obtížnost se postupně zvyšovala a ty poslední už opravdu stály za to,“ uvedla mladá sportovkyně.

Za zdolanou trať si každý z účastníků připsal předem dané množství bodů. Ty potom v neděli odpoledne rozhodčí sečetli a vyhlásili konečné pořadí.

A barvy České republiky a hlavně pak svého pustiměřského klubu hájila jmenovaná dívka skvěle. Z deseti pokusů vylézt co nejvýše se dostala až na vrchol celkem sedmkrát.

Přitom i zbylé starty nelze z jejího hlediska označit za beznadějné, a často k jejich „topování“ moc nechybělo. Její úsilí nakonec stačilo na příjemné dvanácté místo, což rozhodně nejen ona může při této kvalitou nabité akci považovat za nemalý úspěch.

I tak ovšem cítí rezervy. „Jsem vcelku spokojená, ale mohlo to být i lepší. V Česku se mi hodně daří,“ stručně zhodnotila Vincourková.

Výhodu domácího prostředí využila nejlépe rakouská naděje Schaberová, jež dokázala porazit druhou Italku Antonovou a třetí příčku vybojovala opět domácí Pilzová.

Vincourková nastřádala sto čtyřiasedmdesát bodů, přičemž například na bronz bylo potřeba o šestnáct bodů více. Tím ovšem lezecká sezona pro všechny pustiměřské zástupce rozhodně nekončí.

V tuzemsku, kde se Vincourkové daří skvěle, když stála téměř na všech dosavadních akcích na stupních vítězů, se nyní lezci přesunou do Příboru. Tam je již tuto sobotu čeká další část několikadílného seriálu Českého poháru.