Prázdniny si příliš neužijí, další z mezinárodních závodů absolvovaly o víkendu v rakouském Pentzenu. Lezkyně ze Sdružení pustiměřských lezců při Domě dětí a mládeže Vyškov i nadále prokazují, že se mohou rovnat i se zahraniční konkurencí.

To ukázaly i na pátém ročníku prestižního evropského závodu dětí do čtrnácti let Pentzen climbing trophy 2007. Do krásného prostředí podhůří rakouských Alp přijelo sto padesát talentů z patnácti států. Každý z nich měl několik šancí, jak proniknout mezi nejlepší.

„Závod je rozložen do tří dnů, vždy s jednou disciplínou. Výsledky se vyhlašují jednotlivě a na závěr je vyhlášeno i celkově,“ objasnil pustiměřský trenér Jiří Sedláček.

Rakouský souboj začal v pátek závodem na rychlost. „Tréninku rychlosti se v oddíle nevěnujeme, a tak bylo bláhové očekávat výrazné výsledky,“ popsal Sedláček.

Přesto zástupkyně SPL Pustiměř při své evropské premiéře podaly soustředěný výkon a konečný výsledek zklamáním nebyl. Kateřina Švecová uzavírala druhou desítku výsledkové listiny, ale překvapení pro pustiměřskou výpravu připravila Romana Vlašínová, když obsadila sedmou příčku a dokázala porazit řadu rychlostních specialistek.

Druhý den už začalo skutečné lezení, a to závodem v boulderingu. V obrovském horku měly absolvovat dvanáct sice krátkých, ale extremně těžkých soutěžních cest v časovém limitu pětasedmdesáti minut.

Z pustiměřských svěřenkyň měla nejvíce sil Kateřina Švecová. Jí patří deváté místo. Romana Vlašínová skončila o tři příčky za ní.

„Za těchto podmínek se naše děvčata pustila do boje s elánem a bylo vidět, že tento druh lezení jim vyhovuje. Jak ovšem ubíhal čas, ubývalo i sil a závěr byl na doraz,“ uvedl kouč SPL.

V neděli celý soutěžní seriál zakončila závěrečná disciplína: závod na obtížnost. A to je odvětví, kterému se v pustiměřském SPL výhradně věnují. A slibné předpoklady také potvrdily.

Kateřina Švecová dokázala první trasu topovat. Ve druhé si také nevedla špatně a výsledkem byl postup do odpoledního finále. Další do party Romana Vlašínová vylezla výborně druhou cestu, ale i tak jí brány finále zůstaly uzavřeny.

Ve startovním poli čítajícím pětadvacet jmen nakonec Švecová figurovala na šestém místě a Vlašínová skončila těsně za ní na osmé pozici. V celkovém hodnocení patří Vlašínové desátá příčka a Švecová je hned za ní.

„Holky rozhodně nezklamaly. Po úmorné sobotě se obdivuhodně zregenerovaly a všem opět dokázaly, že i v Evropě patří mezi nejlepší,“ zářil spokojeností pustiměřský trenér.

V kategorii nejmladších děvčat reprezentovaly pustiměřský oddíl dvě závodnice, Lucie Kupčíková a Jana Vincourková. Mezi třicítkou konkurentek to neměly lehké. První den v závodě na rychlost skončily uprostřed startovního pole. Vincourková obsadila čtrnácté místo, její kamarádka byla osmnáctá.

V boulderingu se jim dařilo lépe. Vincourková vybojovala sedmou pozici a Kupčíkové patří jedenáctá příčka. V závěrečném závodě na obtížnost pak prvně jmenovaná své předchozí umístění vyrovnala a Kupčíková klesla o jedno místo. Celkově to stačilo na devátou, respektive čtrnáctou příčku.

Představitelé klubu SPL Pustiměř DDM Vyškov tak měli důvody ke spokojenosti. „Ostudu jsme rozhodně neudělali. Nikdo ze čtyř zástupkyň našeho oddílu nezklamal a všichni přispěli k úspěchu českých reprezentantů,“ uzavřel víkend Sedláček.