Krásný pocit, když vyleze na vrcholky skal a může se dívat po okolí na nádhernou přírodu. To uchvátilo mladou lezkyni z Vyškova Terezu Pivodovou. Je jí třináct let a nyní navštěvuje osmou třídu s rozšířenou výukou jazyků při Základní škole Tyršova ve Vyškově.

„V deseti letech jsem byla na táboře v Ruprechtově na Maliné, který pořádal Dům dětí a mládeže Vyškov. Přijeli tam horolezci a my jsme s nimi slaňovali ze skal. Moc se mi to líbilo. Nabídli mi, že bych mohla chodit do oddílu, a tak jsem od září začala trénovat,“ vypráví Pivodová.

Od začátku je Tereza členkou Sdružení pustiměřských lezců a DDM Vyškov, později i v Triop Zlín. Jejím trenérem je Jiří Sedláček a nejvíce ji na tomto sportu baví lezení na skalách a zkoušení těžších a těžších tras.

„Trénuji třikrát týdně. Začínám rozcvičkou, potom následuje zdolávání různých cest. Když mi některý krok nejde, zkouším ho i několikrát. Trénuji v Pustiměři, ale také v Brně, Kuřimi, Břeclavi a i na jiných stěnách v naší republice.

K tomu patří i tréninky na skalách. Nejvíce jezdíme do Sloupu, který je nejblíže, ale také například na Helfštýn, Rabštejn nebo Vysočinu. Byla jsem i v italském Arcu,“ sděluje Tereza.

V současné době jezdí na závody Českého poháru, což je série pěti závodů. V letošním roce se dostala do reprezentace a bude zastupovat Českou republiku spolu s ostatními v evropském juniorském poháru.

Před čtrnácti dny již absolvovala první závod v rakouském Imstu. Na konci června ji čeká další závod v Bulharsku a hned poté následující týden v Lipsku.

Za tři roky lezení dosáhla Tereza již několik pěkných výsledků. Mezi její největší úspěchy patří první místo v roce dva tisíce čtyři v Lanex Cupu. V tomto závodě se sčítají body za jednotlivá umístění. V následujícím roce pak na Evropském poháru v Imstu v Rakousku dokázala vybojovat čtvrtou příčku. V Českém poháru, který je již obtížnější než Lanex Cup, obsadila celkové třetí místo.

Výborně se jí dařilo i v zahraničí, kde například v italském Arcu skončila na osmém místě. „V mé kategorii je hodně holek, které jsou opravdu dobré. Když jsem tedy na stupních vítězů, je to pro mě velký úspěch. Nyní po dvou závodech Českého poháru se o první tři místa peru s děvčaty, které jsou i mými bezvadnými kamarádkami. Závody a úspěchy nejsou tedy jen o té bedně vítězů, ale také o kamarádství. A není krásnější pocit než vylézt na vrcholky skal a podívat se po okolí na krásnou přírodu,“ vykládá Tereza Pivodová.

Kromě lezení ve svém volném čase chodí do rytmiky na Základní uměleckou školu ve Vyškově a také hraje na keyboard. Dříve se věnovala i aerobiku a sportovní gymnastice. Lezení se chce věnovat i nadále a nepřemýšlí, že by s tímhle sportovním odvětvím někdy přestala.

Stejně jako ostatní sporty je i tento nejen časově, ale také finančně náročný. Terezu sice podporuje Triop Zlín, co se týče oblečení a lezaček, ale veškeré další náklady na tréninky i závody si musí hradit sama ve spolupráci s oddílem.

„Kdyby se mi podařilo sehnat nějakého sponzora, byla bych moc ráda a mohla bych se věnovat mému sportu ještě víc,“ dodala na závěr úspěšná závodnice Tereza Pivodová.