To jsou důvody, proč volejbalové kadetky Vyškova zakončily jinak veleúspěšnou sezonu trochu nešťastně. Ano. Pod vyškovskými vysokými sítěmi se na podzim první liga hrát nebude. Toto smutné konstatování vešlo v platnost o víkendu při ligové kvalifikaci v Olomouci. „Bylo to od nás strašně nervózní, spadla na nás deka, odpovědnost, o co se hraje. Holky se z toho nemohly dostat," konstatoval trenér Vladimír Golda.

Silné soupeřky

Cesta do vytříbené ligové společnosti měla jasnou podobu: v pětičlenném turnaji skončit nejhůře na druhém místě. O to samé se ale snažily jak domácí obhájkyně ligové příslušnosti z Olomouce, tak vítězky přeborů z jiných krajů Lanškroun, Zlín a Frenštát pod Radhoštěm. „Jak se ukázalo, Lanškroun je o třídu lepší než ostatní. My je potrápily v jediném setu, Zlín jim jeden i vzal, ale jinak byl suverénní. A další družstva, ta už byla na naší úrovni, přes ně to mohlo jít," poznamenal.

Jenže nešlo. Smůla se kadetkám nalepila na paty už před odjezdem do centra Hané. Kromě Gabriely Klusákové, která už momentálně hájí prostějovské barvy, chyběla také kvůli přetrženému kolennímu vazu Eva Schmiedová. Problémy s kolenem limitovaly kapitánku Petru Mikulčíkovou, potíže s kotníkem omezovaly v pohybu také Veroniku Vypletovou. „Navíc Lucka Bébarová nehrála prakticky celou sobotu, skřípla si nerv. Obecně se projevila únava z celé sezony, nějak se nám to nahromadilo a my nemáme moc široký kádr," prohlásil kouč.

Ačkoli si vyškovská výprava uvědomovala vážnost situace, hráčky si přesto věřily. „Jistě, že to na nás doléhá, to ano, ale také víme, že to můžeme dokázat a vybojovat postup. Jako tým fungujeme vždycky dobře, to je naše výhoda a můžeme ji znovu využít," řekla ještě před prvním utkáním Mikulčíková.

Jenže už v zahajovacím vystoupení na turnaji se zřejmě lámal chleba. Vyškovská děvčata uhrála se Zlínem jediný set, když dokázala promarnit třeba i vedení 7:1. „Chvíli jsme hráli dokonale, vybudovali si slušný náskok, ale dotáhli to a na nás to absolutně padlo. A dostat se psychikou zpět nahoru, to není jednoduché. Vždyť proti Olomouci jsme ve druhém setu získali jen sedm bodů," připomněl Golda.

Ale pozor. Proti domácím jeho svěřenkyně po dvou prohraných dějstvích dovedly drama do tiebreaku, aby v něm dokonaly skvělý obrat. Vzplála tak jiskřička naděje, jenže zhasla ve ještě stejný den večer. Náročný sobotní program kadetky uzavřely proti pozdějšímu vítězi turnaje Lanškrounu třísetovým výpraskem.

Další tiebreak

V neděli už mohly situaci jen trochu zamotat, pokud by uspěly proti Frenštátu, nakonec druhému postupujícímu. Rychle prohrály dvě úvodní sady, potom sice zavelely k dalšímu zvratu, ovšem tentokrát už jim v rozhodující zkrácené sadě došel v koncovce dech. Připravily se tak o konečné třetí místo, které by ale ligovou radost stejně neznamenalo.

Vyškovský cíl tedy zůstal nedotčen, přesto tým není přehnaně zklamaný. „Holky to vzaly vcelku dobře, nikdo nebyl přejetý mrazem. Turnaj se odehrál v pohodové atmosféře, bylo to nad naše momentální rozpoložení. Potenciál zůstává velký, za rok budou mít holky zase o dost víc zkušeností, není důvod, proč by se to nemohlo povést příští sezonu," nabudil na závěr fanoušky vyškovský lodivod.

Kvalifikace o ligu

Hala UP Olomouc

Kadetky, skupina C

Výsledky Vyškova

Volejbal Vyškov – Zlín 1:3 (-23. –10, 20, –23), Olomouc – Vyškov 2:3 (22, 7, –23, –22, –11), Vyškov – Lanškroun 0:3 (-23, –9, –15), Frenštát pod Radhoštěm – Vyškov 3:2 (19, 22, –20, –21, 13)

Konečná tabulka

1. Lanškroun 4 0 12:1 322:210 12
2. Frenštát 3 1 9:6 312:315 8
3. Olomouc 1 3 6:10 327:331 4
4. Vyškov 1 3 6:11 326:382 3
5. Zlín 1 3 5:10 302:351 3