Robin Hood z Hoštic-Heroltic. Označení pro čtrnáctiletého kluka ještě s hodně velkou nadsázkou, ale určitá podobnost tu je. Šípy posílá na terč stejně jako legendární zbojník ze Sherwoodu velmi přesně. Až tak, že je nejlepší v republice.

Lukostřelec Jan Suchomel zažil nejlepší víkend své dosavadní sportovní kariéry. Věkem starší žák doslova ovládl dvoudenní mistrovství České republiky. Jubilejní dvacátý ročník hostila Ostrava a člen klubu TJ OP Prostějov, který je doma v Hošticích-Herolticích, se proměnil na sběratele medailí. Z šesti možných si jich pověsil na krk pět včetně nejcennějších.

Už na posledním halovém mistrovství měl finále na dosah, tehdy to nevyšlo i díky menším zkušenostem. Na šampionát pod širým nebem tak už odjížděl jako jeden z řady favoritů soutěže. „Je to jako každý rok, trochu nervozity, trochu očekávání, těšil jsem se. Hodně foukalo, to na klidu nepřidá, hlavně v sobotu se střílelo kvůli tomu dost špatně, ale mně se to přesto povedlo,“ řekl Suchomel.

Problematické povětrnostní podmínky mu první den bojů výsledek nezmařily. Kvalifikace starších žáků – reflexní luk se střílí na padesát, čtyřicet, třicet a dvacet metrů. Už za ni se udílejí „malé“ medaile a borec z Vyškovska získal hned tři, popořadě od největší distance zlato, stříbro a bronz. Jen z nejmenší vzdálenosti se několikrát zmýlil a skončil až na konci první desítky. Pak už začal test nervové soustavy, tedy eliminace a vyřazování. Do této fáze šel na děleném druhém místě společně s Tomášem Peškem z Votic, vedl domácí Adam Li.

Lukostřelecké play off duely na padesát metrů však zvládal od začátku dobře a sobotu končil s vědomím semifinálové účasti.

Radost už z prvního dne neskrývala ani prostějovská trenérka úspěšného svěřence. „Honza je moc šikovný kluk, jeho výkonnost stoupá, jak postupně prochází věkové kategorie, a tady to jen potvrdil. Můžu ho jen pochválit. Je u nás třetím rokem, má to dost komplikované, musí na tréninky dojíždět, skvěle ho podporují rodiče, klobouk dolů,“ chválila Magdalena Majerová.

#nahled|https://g.denik.cz/70/36/suchomel_lukostrelec_vyskovsko___denik-galerie.jpg|https://g.denik.cz/70/36/suchomel_lukostrelec_vyskovsko__.jpg|Hoštice–Heroltice mají po víkendu svého mistra republiky. Lukostřelec Jan Suchomel se na ostravském šampionátu starších žáků předvedl v nejlepším světle, když získal titul v jednotlivcích i družstvech. Další cenné kovy přidal při hodnocené kvalifikaci.#

Její slova nejsou přehnaná, Suchomel totiž dotáhl nadějný sobotní výkon v neděli až do úplného konce. Přešel přes semifinálového soka, ve finále potkal svého oddílového kamaráda Pavla Zapletala a ani ho nešetřil. Tuctem šípů nasbíral sto sedm bodů, o devatenáct víc než kolega. Těšil se tak z prvního mládežnického titulu v kariéře. A radost ještě zdvojnásobil, když jako člen oddílového tria vyhrál i následnou bitvu družstev. „Zadařilo se, jsem moc šťastný. Nastoupit ve finále proti kamarádovi, to bylo trochu zvláštní, trochu jsme se hecovali a užili jsme si to. Padesátka, to mi už jde, budu ale přestupovat do vyšší kategorie, do kadetů, přijde delší vzdálenost, tak uvidíme, co to se mnou udělá. Je si potřeba věřit,“ podotkl čerstvý žákovský národní mistr.

Suchomelovi věří i oddílové vedení. „Přechod do starších kategorií je individuální, u někoho v pořádku, u někoho ne. Honza ale vypadá, že to nebude problém. Tam půjde spíš o to, kde bude na střední škole, jak s dojížděním, nemá to blízko. Ale zatím to zvládá díky rodičům skvěle,“ vyjádřila se Majarová.