Stav okresních volejbalových mužstev, na který byl fanoušek hry nad vysokou sítí zvyklý. Ovšem pozor, změna. Prvně dva jmenované celky sice v třetí nejvyšší české soutěži zůstávají, když jeden nevyužil možnosti hrát první ligu a další se těsně zachránil, ale do cesty se jim na podzim připlete další geograficky blízký rival.

Vyškovští muži mají za sebou výbornou sezonu na hřišti a korunovali ji posláním přihlášky k uplatnění vybojované postupové pozice. Byli na vážkách, zda se pustit do výkonnostně kvalitnější společnosti. Ale využili sestupu Dědic z přeboru, přizvali některé jejich opory a po týmové debatě přijali sportovní výzvu jménem druhá liga mužů, skupina C. Více prozradil hráč a vedoucí týmu Tomáš Luska.

Zhodnoťte ještě na úvod poslední, pro vás tak skvělou sezonu.
Nemůžu říct nic jiného než, že uplynulá sezona se nám opravdu výjimečně vydařila. Pokud půjdeme po příčinách, viděl bych prioritně dvě. I když se nám samozřejmě nevyhnula zranění a absence, přece jen základ týmu fungoval tento rok stabilně. Je známo, že když úzký kádr vydrží celý rok pospolu, projeví se velkou souhrou proti týmům, které více točí hráče. Jako druhý důvod bych označil postupně klesající kvalitu soutěže. Dobré týmy postupují a zespodu se tlačí takzvané antukové týmy, jenž v halové sezoně horko těžko bojují o záchranu. Ale tím nesnižuji naše kvality, dvě porážky z šestatřiceti utkání není náhoda.

Věřili jste před sezonou, že to může vyjít takhle skvěle?
Do sezony jsme šli jako vždy bez nějakých velkých očekávání a připravovali se v klidu. Samozřejmě nepatříme mezi týmy, co mívají existenční starosti, takže náš pohled směřoval i nyní „na bednu“, tedy do horní trojice mužstev. Povedl se nám začátek a zakrátko bylo jasné, že mezi aspiranty bude patřit Znojmo a my. S ním jsme nakonec měli vyrovnanou bilanci, ale zatímco my už nic jiného neprohráli, Znojmo několikrát zaváhalo.

Do Nivnice jste k baráži na konci dubna jeli s odhodláním zahrát si nebo postoupit? Jak reálné to bylo?
Na baráž jsme jeli s otazníky jak o svých soupeřích, tak upřímně trochu i o sobě. Znali jsme pouze Ostravu z přípravného turnaje a věděli, že jsou herně nad námi. Navíc naše soupiska byla dost prořídlá, chyběl Kříž, Chládek, Fencl, zraněný blokař Meleg mohl pouze na post libera. Hodně nám ale pomohl Marek Musil, jenž absolvoval s týmem jediný trénink a patřil rozhodně k oporám. Baráž jsme si myslím užili, byla skvělá organizace i atmosféra. Rozhodující poslední zápas o druhé místo a postup jsme hráli s domácí Nivnicí před dvě stě padesáti diváky v ohlušující atmosféře a vyhráli v tiebreaku těsně 3:2. Na to se prostě nezapomíná, skvělý zážitek.

Povedlo se, ale vy jste na začátku byli ohledně postupu na vážkách…
Ano, máte pravdu. Myslím, že jsme po minulých barážových utkáních spíše očekávali, že nepostoupíme. To, že se to povedlo, trošku pozměnilo plány. Přesto jsme si řekli, že se stávajícím úzkým kádrem bychom do toho nešli. Po hromadě jednání jsme se ale dohodli na společné vizi, podařilo se i posílit kádr, takže přihlášku posíláme. Úmyslně neříkám, že to jdeme zkusit, protože řada z nás už druhou ligu několik let hrála. Víme, do čeho jdeme. Pokud můžu svůj osobní názor, spousta zápasů v krajském přeboru je trochu nudná a přestože tým vyhrává, úroveň hry je mizerná. Proto budu rád, že nás ve vyšší soutěži soupeři více prověří a vyzkouší i naše morální vlastnosti při porážkách. Říkejme tomu pracovně „nová výzva“.

Kdy jste se definitivně rozhodli, že do toho jdete? Hlavním impulsem bylo tedy posílení kádru?
Zhruba před čtrnácti dny jsme měli poslední sezení, kam jsme přizvali i čerstvé posily z Dědic. Asi už není tajemstvím, že sestupují a posílili nás Murányi s Muzikářem. Velkým příslibem je i Marek Musil, jenž se po roce znovu plně zapojí do chodu mužstva. Sice nám trochu kazí věkový průměr, ale herně bude jistě velkým přínosem.

A jiné změny v soupisce mužstva?
Ne, jinak by měl kádr zůstat zhruba stejný. I když vleklé zdravotní problémy má Fencl a Meleg, uvidíme, kdy se po rehabilitaci zapojí do přípravy. Realizační tým v počtu jeden člověk, tedy trenér Čestmír Luska, zůstává stejný. Další komplikace zatím žádné, snad to tak vydrží. Hlavně zdravotně, protože jak už jsem naznačil, nejsme nejmladší tým a každá taková absence je znát a těžko se vrací zpět na palubovku.

Jak se těšíte na derby s Bučovicemi? Mohou přinést vyrovnanou hru?
Tak tohle samozřejmě nelze předjímat, třeba na turnajích jsme je dokázali několikrát porazit, ovšem to je zcela něco jiného. Jsme tým složený pouze z hráčů našeho okresu, kdežto Bučovice jsou farma brněnské extraligy. Papírově není co řešit, ale jak už mnohokrát padlo, lépe se hraje tomu, kdo nemá co ztratit a může pouze překvapit. My rozhodně nedáme nic zadarmo.

Nepřemýšlíte, že byste se domluvili na účasti při tradičním Memoriálu Ing. Vladimíra Spirita? Vyzkoušet nejlepší týmy republiky?
Děkuji za tip, tohle nás tedy opravdu nenapadlo. Před sezonou budeme doplňovat hlavně pozitivní síly, s nadsázkou řečeno, na porážky je vždycky času dost.

A co Holubice? S nimi se znáte a jsou tabulkově hratelnější…
Jistě. To je další derby, na které se těšíme. Záleží, jak Holubice poskládají sestavu, neznám jejich aktuální stav. Ale odehráli jsme spolu hodně vyrovnaných povedených utkání, takže určitě se bude na co dívat.

Vím, že je ještě brzy, ale s jakými ambicemi půjdete do druhé ligy?
Když se podíváme zpětně, každý nováček ve druhé lize bojoval první sezonu o udržení. Obecně je herní rozdíl ve vyšší soutěži vždy značný a klade větší nároky na každého ze šesti hráčů v poli. První rok proto zabere zvyknutí si na rychlejší hru a prvořadým úkolem zůstává záchrana. U našeho týmu bych ještě přidal důležitost zapracování do sestavy mladých hráčů. Proto bych i nás zařadil do této skupiny, i když konkrétně třeba pro mě byla a bude důležitější předvedená hra a herní projev družstva. A taky udržení dobré nálady v týmu. Pořád vyhrávat nebylo složité, letos to bude těžší, přijdou porážky a záleží jen na nás, zda si z nich vezmeme to přínosné a volejbalem se budeme bavit.

Skončeme obecnou otázkou. Vyškovský volejbal jde nahoru. Vy budete hrát druhou ligu, uvažuje se o první lize juniorek, kadetky si vedly taky skvěle. Co vy na to?
Je to pravda, vyškovský volejbal se poznenáhlu a nenápadně vynořil ze šedého průměru a najednou tu máme dvě ligová družstva. Pokud má paměť sahá, nevím, zda tomu tak někdy bylo, myslím, že ne. Každopádně nutno vyzvednout zásluhy těch, na nichž to stojí a od vzniku občanského sdružení Volejbal Vyškov se každodenně starají hlavně o mládež a vůbec o vše potřebné. Polášek, Řezníček, Luska, Golda, ti za to v dobrém slova smyslu mohou. Navíc letos se krystalizuje družstvo žáků, snad se podaří zacelit letitou mezeru v posloupnosti mužských družstev. My se budeme snažit uspět v druhé lize.

Volejbal Vyškov
Sestava – ročník 2009/2010
II. liga mužů, skupina C

Trenér: Čestmír Luska.
Smečaři: Martin Kříž, Jan Bednář, Radim Kramář.
Univerzál: Ivo Julínek, Jiří Chládek.
Blokaři: Vladimír Meleg, Martin Fencl, Marek Musil, Radek Lukáš.
Nahrávači: Kamil Kramář, Tomáš Luska, libero Ivan Kusala.
Nové posily: Zoltán Murányi, Petr Muzikář (oba z Dědic).