Vyškovští volejbalisté mají tak z poslední sezony mírně rozporuplné pocity. Po opuštění druhé ligy a odchodu několika hráčů se sice otřepali z nejhoršího, ale v krajském přeboru se tým nahrávače a vedoucího týmu v jedné osobě Tomáše Lusky do boje o titul nedostal.

Konečná ztráta na kralující duo bylo propastná. Co je příčinou?

Víte, pravda je, že po našem sestupu se očekávalo, že budeme v kraji hlavním aspirantem na prvenství. Ale málokdo si naplno uvědomil, kolik hráčů nás opustilo, a vesměs to byly opory týmu jako Lukáš, Bednář, Kramář, celá lulečská sekce, dále Matela, Fencl… Zbytek týmu neudržel ligový standard, navíc jsme několikrát zbytečně ztratili body se spodkem tabulky, o třech porážkách s Letovicemi nemluvě. Když to sečtu a podívám se na tabulku, můžu to hodnotit kladně.

Brňané tedy dominovali. Byli tak nedostižní?

Vůbec ne. Se vší úctou k soupeřům, jež herně známe již léta, pokud bychom udrželi ligový standart, muselo by to stačit. V úzké sestavě, která po sestupu zůstala, se nám to ovšem nepodařilo a výkyvů bylo až příliš. Kvalita týmu se pozná nejvíce v obraně, a tam jsme hořeli nejvíc. Jinak lze všechny tři týmy asi hodit do jednoho pytle, jedná se o již bývalé zkušené ligové harcovníky doplněné sem tam mladšími hráči.

Prozradíte, jaké tedy vlastně byly původní cíle pro sezonu?

Dovolím si tvrdit, že nahlas žádné konkrétní cíle stanoveny nebyly. Dlouho převládala frustrace z prohrané kvalifikace a možná se promítla i do následné soutěže. Asi každému v hlavě proběhla myšlenka, co by bylo, kdyby se tato soutěž vyhrála, ale spíše jsme tomu nechali volný průběh.

Asi to na jejím počátku nebylo jednoduché. Nejdříve pád do sestupové propasti, pak exodus hráčů do konkurenčních týmů nebo volejbalového důchodu.

Ono to spolu souvisí, po neúspěchu se věci řeší razantněji. Exodus je možná silné slovo, jediný Lukáš měl ambice hrát ligu, proto odešel. Častěji se jednalo o ten důchod. Musím se přiznat, že jsem čekal, že Kramáře, Bednáře či Fencla začnou svrbět dlaně, ale ono nic.

Hrající vedoucí volejbalistů Vyškova Tomáš Luska.

Jak zapadli do týmu nováčci?

Prakticky jsme neměli nikoho na střídání v útoku, proto první polovinu s námi odehrál Aleš Stuchlík z Bučovic, ovšem školní povinnosti už ho do hry na jaře nepustily. V několika zápasech nám hodně pomohl. Na bloku odehrál několik utkání Míra Bělohlávek, jenž zapadl perfektně. Je to velmi zkušený hráč, a přestože nedržel balón v ruce dlouhé měsíce, svoje si spolehlivě uhrál. Nehledě na to, že je to srdcař a má chuť hrát za každého stavu. Navázal na svou úspěšnou ligovou misi ve Vyškově na přelomu tisíciletí.

Už dlouho zaznívají zevnitř týmu i od fanoušků hlasy, že mladí hráči do hry nedávají srdce a nebudou se chtít chytit pomyslného kormidla. Souhlasíte?

V tomto směru se situace letos zlepšila. Nakolik se jedná o naturel hráčů a nakolik o reálnou ochotu přispět svým maximem pro tým, nechám už na nich. Ale třeba Jirka Chládek byl oporou po celou sezonu, pomáhal i s tréninkem žáků, takže v tomto je velká spokojenost.

Jak hodnotíte celkovou zápasovou bilanci? Nevypadá špatně.

Určitě není špatná, v soutěži jsou dobří hráči i mladé týmy, jež mají určitou perspektivu, viz čtvrté Letovice, které se na nás dost vytáhly. Zápasy s nimi měly náboj. Celkově jsme si zahráli dobře, snad jen Šlapanice a Tišnov mají mladé nezkušené týmy, které vyráběly množství chyb, snad ještě více než my (smích).

Velkou prestiž přinesla čtyři derby proti Dědicím. Navzdory optimismu soupeře jste mu dovolili všeho všudy dva sety. V čem za vámi pokulhávají?

Derby jsme si všichni užili se vším všudy, patřila k těm lepším zápasům. Zdaleka však nebyla tak vyšpičkovaná jako v minulosti. O negativech soupeře bych po sezoně už nerad mluvil, sami máme svých problémů dost. Příjemným překvapením pro mne byl Kuba Doležal, jenž má velmi dobré dispozice.

Která výhra vás v sezoně nejvíce těší a která porážka zase nejvíc mrzí?

Z výher asi ta s LI Brno, kde na nás vyrukovali značně sebejistě a v nejsilnější sestavě, ale Chládek na bloku zcela vymazal domácího Pavlase. Z porážek zcela jistě ta zimní v Žabovřeskách, kam jsme jeli hrát o první místo, ale nezvládli jsme to v hlavách a hodně ostudně padli.

Určitě sledujete mládežnické týmy, také se jim trenérsky věnujete. Titul kadetek, medaile žákyň a juniorek. Co k tomuhle dodat? Je to dost?

Máte pravdu, s Petrem Muzikářem vedeme kluky, já asistuju i u děvčat a upřímně, je to pro mě už daleko důležitější a zajímavější než mužský A tým. Uvedené úspěchy jsou jistě až dost v kontextu toho, že v této chvíli nejsme ani volejbalová škola, ani nemáme v zádech profesionální tým jako soupeři, s kterými se utkáváme. Je to opravdu hodno obdivu.

Přesto Vyškov v současnosti nemá žádný celek v lize. Kdy se to změní? Mají větší šanci muži nebo něžné pohlaví?

Já mám už několik let určitou vizi. Hráče, kteří na to na Vyškovsku mají, dát dohromady, mužskou ligu zkusit vybojovat a hrát. Bohužel zatím se nepodařilo nalézt společnou řeč. Takže budou asi nadále dva průměrné týmy v přeboru. Navíc zeje obrovská několikagenerační díra, kterou se teď snažíme trochu zacelit. A něžné pohlaví? Tam vidím budoucnost velmi dobře, základna je veliká, má kontinuitu a děvčata trénují kvalitně. Na výsledky si ještě nějaký rok počkáme, ale pokud vše půjde, jak má, pak se nebojím tvrdit, že ženský volejbal, jako budou hrát ony, tu ještě nebyl.

Potýkáte se i s malou podporou diváků. Je to vina nedostatečných prostor v hale nebo prostě nezájem fanoušků o volejbal?

Diváci chodí spíše na události. Třeba na kvalifikaci, kde jsme ligu zachraňovali, byla hala nacpaná k prasknutí. Taky na ligu nebo alespoň na vybrané zápasy přeboru si diváci cestu taky docela našli. Samozřejmě pokud si dnes divák nemá pořádně kam sednout ani cokoliv dát na občerstvení, prostě nemá takové to zázemí, je to minus. Další věcí je asi i čas zápasů, sobotní dopoledne není ideální. A samozřejmě roli hraje i to, že příznivci volejbalu si ho raději zahrají, než se na něj budou jen dívat.

Na kterém postu v současnosti tlačí Vyškov bota?

Pokud myslíte kategorii mužů, tak je to těžké určit. Ale asi nejvíc chybí přihrávající smečař.

Co bude s mužským týmem dál?

To netuším, se všemi se nevídám, ale předpokládám, že budeme pokračovat podobně jako loni, předloni a předpředloni. No vidíte, děkuji za připomenutí, uzávěrka přihlášek do soutěže je už za čtrnáct dní. Nemusíte se obávat, že bychom ji nepodali.

Jak vidíte šance týmu v dalším soutěžním ročníku?

Pokud Kříž úspěšně absolvuje rehabilitaci po operaci ramene, měli bychom být v podobné sestavě. Naše šance jsou spíše nižší, jak přibývají roky, logicky nejlepší sezona měla být po té ligové. Uvidíme.

Co vy osobně? Nebude se váš zájem už víc ubírat k trenérské činnosti?

Už to pomalu nabírá přesně tenhle směr. Jak jsem řekl, za smysluplné teď považuji svoje působení u mládeže. Ale na druhou stranu volejbal mě baví pořád, takže si určitě i rád zahraji. A navíc se budu snažit postupně implantovat své nadanější svěřence do mužského volejbalu.

A vzkaz fanouškům na závěr?

Děkujeme za podporu, na podzim budeme zase bojovat naplno.

Krajský přebor

Kádr Vyškova 2012/2013: Bělohlávek, Grošek, Chládek, Jelínek, Julínek, Kříž, Luska, Lžičař, Meleg, Musil, Muzikář, Řezníček, Stuchlík, Zeller.

Konečná tabulka

1. Žabovřesky 36 32 4 101:31 94
2. LI Brno 36 31 5 101:33 93
3. Vyškov 36 27 9 90:46 77
4. Letovice 36 24 12 86:56 71
5. Poštorná 36 17 19 65:73 50
6. MS Brno 36 15 21 63:77 47
7. Sok. Dědice 36 13 23 53:80 38
8. Sok. Brno-jih 36 9 27 53:88 33
9. Tišnov 36 8 28 40:92 25
10. Šlapanice B 36 4 32 26:102 12