To jsou ve zkratce fakta, s kterými vstupují do nové volejbalové sezony vyškovští muži. Minulý týden se rozběhl mimo jiné i krajský přebor, tedy soutěž, v nichž působí. Povedený začátek ve formě dvojnásobné výhry nad Šlapanicemi jakoby potvrzoval nemalé ambice celku. Ten stabilizoval kádr a do plánovaných bitev vstupuje s novou chutí. Více o situaci v družstvu a jeho prioritách prozradil vedoucí týmu Tomáš Luska.

Pro muže Volejbalu Vyškov začala nová sezona, ale vraťme se ještě k té minulé. Skončili jste třetí a mluvili o zklamání, je to tak?

Určitě, takové umístění pro obhájce titulu z předloňska musí nutně znamenat neúspěch. Z bližšího pohledu do tabulky ovšem vyplývá, že jsme měli téměř stejný počet vítězství jako v mistrovské sezóně. Tentokrát ale Znojmo a Holubice přece jen podávaly vyrovnanější výkony a také se to ukázalo v našich vzájemných zápasech. Nějakou tragédii jsme tak z toho nedělali, máme své stálé přednosti i nedostatky a záleží i na ostatních týmech, jak se jim bude dařit.

Než slovy skočíme do nové sezony, přiblížíte činnost týmu v letním období a finální fázi přípravy?

Abych řekl pravdu, tak letní přípravu jsme tentokrát vzhledem ke zkušenosti našeho kádru ponechali víceméně na bázi individuální. Část našeho týmu se připravovala společně s B týmem na antuce, část se svým mateřským oddílem VK Luleč. Já společně s Ivanem Kusalou jsme již tradičně věnovali velký díl léta beachvolejbalu. Všichni jsme se pak sešli, dá se říci, až prvního září v hale.

Došlo v létě k nějaké obměně vyškovského kádru? Pokud ano, hodnotíte změny jako posílení či oslabení?

To je to, na co bychom mohli zase tak jako v posledních sezonách vsázet. Zatím totiž v sestavě neproběhla jediná změna. Začali jsme tak ve složení blokaři Lukáš, Meleg, Fencl, univerzál Julínek, smečaři Kříž, Bednář, Radim Kramář, nahrávači Luska, Kramář a libero Kusala. Trenér zůstává také stejný, je jím Čestmír Luska. Sehranost a stmelená parta by tak měla být naší prioritou a základem hry.

Vystupujete tedy jako jeden kolektiv. Přesto je nějaký post, který týmu dělá vrásky na čele, a také pozice, na níž naopak jste opravdu silní?

Máme stabilní kádr a nezbývá mi než konstatovat to, co o nás hlásám už dlouho, jsme vyrovnaný tým na každém postu se všemi výhodami a nevýhodami, které to obnáší. Žádného tahouna, který by uhrál devadesát procent bodů v našem kádru, nemáme. Jako vedoucí mužstva se snažím tíhu útoku rozdělovat rovnoměrně mezi všechny hráče.

Říkal jste, že o obměně soupisky nemůže být řeč. Jsou třeba ještě nějaké příchody či odchody v jednání?

Žádné nové přestupy ani příchody na obzoru nejsou, máme relativně dost mladých hráčů a ti mají možnost se zapracovat do sestavy. Záleží de facto jen a jen na jejich chuti a přístupu. Už proto, že letos byla dorostenecká soutěž pro malý počet účastníků zrušena. Z toho plyne, že nějaké nakupování posil opravdu neplánujeme.

Loni vyhrály krajský přebor Holubice a dostaly se i do druhé ligy. Nemrzí, že jste mohli být na jejich místě, vždyť jste si druholigovou baráž také vyzkoušeli?

Holubicím samozřejmě přejeme, ať se daří. Myslím, že ten výkonnostní skok zvládnou, kádr na to mají. Pokud jde o nás, moc nás to nemrzí, spousta z nás si druhou ligu užila poměrně dosyta v letech minulých. Hlavní současnou motivací je tak hrát dobře a volejbalem se bavit. Pokud se nám tohle bude dařit, dostaví se zcela jistě i výsledky.

První zápas jste sehráli s nebezpečnými Šlapanicemi a ztratili jste jediný set. Takže dobrý úvod sezony?

Jsem rád, že jste nazval Šlapanice nebezpečným soupeřem, protože tomu tak skutečně je, nebo alespoň v blízké budoucnosti bude. Mají velmi mladý a bojovný tým, který má velké ambice, ale stále hodně chybují. Odpoledne nás přesto notně potrápily. Ale to je jen dobře, diváci si díky vyrovnanému průběhu přišli na své a my zase získali všechny body.

Vyškovští volejbaloví fanoušci se budou jistě těšit hlavně na derby s Dědicemi. Výkonnostní rozdíl mezi vašimi dvěma celky se minulý rok trochu snižoval, takže věříte si na ně, nebo čekáte poslední listopadovou sobotu vyrovnaný duel?

Myslím, že o naprosto úplné vyrovnanosti ještě mluvit nemůžeme, každopádně se Dědice zlepšují. Pravdou je, že by už mohly vytěžit ze svého třetího roku v krajském přeboru první třídy trošku více než boj o záchranu, snad se jim to podaří. Týden před začátkem soutěže jsme spolu odehráli přípravný zápas, který jen pro úplnost skončil pětisetovým vítězstvím Vyškova.