Pozice v elitní české desítce odpovídá jeho cílům pro mistrovský závod. „Desítka, to je jasné, ale chtěl bych být co nejblíže medailovým pozicím,“ sdělil před startem letošní vicemistr republiky v běhu mužů do dvaadvaceti let na 1500 metrů.

V těžké a početné konkurenci je výsledek bezesporu úspěch, i když snu na medaili se musel v závěru závodu vzdát. „Téměř tři čtvrtiny délky tratě měl zaděláno na umístění, které si on i jeho okolí přálo. Ve dlouhém mírném seběhu před závěrečnou pasáží tratě se ale již nedokázal uvolnit a ztratil kontakt s čelem závodu. Podal však bojovný a kvalitní výkon, který, bohužel, na medaili nestačil,“ komentoval Kalousovo umístění jeho trenér Jiří Hajzler.

MČR v krosu mílařů – Běchovice

Muži (4 km):
1. Tomáš Jaša (Škoda Plzeň) 12:36 min., 2. Daniel Kotyza (Univerzita Brno) 12:39, 3. Ondřej Chour (AC Česká Lípa) 12:42, 4. Marek Uvizl (SK Studenec) 12:47, 5. David Plný 12:48, 6. Kamil Krunka (oba BK Náchod) 12:48, 7. Jan Kohut (FS Blansko) 12:53, 8. Marek Kalous (AHA Vyškov) 12:53, 9. Patrik Vebr (USK Praha ) 13:02, 10. Luboš Gaisl (AC Turnov) 13:04 atd.
Kompletní výsledky MČR jsou na: www.atletika.cz

Do cíle dvacetiletý vyškovský běžecký talent doběhl téměř v „remíze“ se svým přemožitelem z nedávného Vyškovského Mikulášského běhu a mnohem zkušenějším Janem Kohutem z Blanska. A cenit si může i toho, že za zády nechal řadu kvalitních běžců, například loni bronzového Patrika Vebra z USK Praha.

O vítězství si to v rozdali hlavně Tomáš Jaša ze Škody Plzeň, běžec s bučovickými kořeny, rovněž dvacetiletý Daniel Kotyza z brněnské Univerzity a Ondřej Chour z České Lípy. Závod a hlavně jeho koncovku takticky nejlépe zvládl Jaša.

„První kolo jsem šel úmyslně pomaleji, protože jsem nevěděl, jak mně to po dlouhé závodní pauze sedne. V závěru jsem Dana Kotyzu cítil v zádech docela dost a hlavně vím, že dokáže být v koncovce na rozdíl ode mně hodně rychlý. Proto jsem se snažil tempo stupňovat a poslední čtyřstovku jít úplně naplno,“ radoval se v cíli osmadvacetiletý vítěz, který píše docela zajímavý sportovní příběh.

Před deseti roky vyhrál mistrovský kros juniorů, ale pak se bez výraznějšího úspěchu snažil prosadit mezi vytrvalci. Na mílařské tratě se vrátil v podstatě před dvěma roky. Předloni v Kostelci-Alfrédově vybojoval bronz, před rokem v Dříteči čtvrté místo. „Mám radost, že jsem se konečně dostal mezi špičku a těším se na letní sezonu. Snad mi to bude běhat a chci se prosadit mezi vytrvalci,“ naznačil nový šampion své plány pro rok 2021.

V Běchovicích byl na programu kompletní krosový šampionát, tedy i vytrvalců na deset kilometrů a mládežnických kategorií. V nich měl AHA Vyškov zastoupení dalšími sedmi závodníky. Dorostenec Mario Hajzler, starší žáci Michal Derka, Matouš Černý, Kryštof Vintera, Tomáš Pleva, Filip Jašíček a mladší žákyně Alžběta Suchomelová víceméně na šampionátu sbírali cenné zkušenosti a umístili se ve druhých polovinách výsledkových listin.

„Od Marka se podobné umístění očekávalo, ostatní naši mladí atleti bojovali ze všech sil, předvedli výkony na hranici svých možností, což je vlastně to nejdůležitější. V měření sil s běžeckými specialisty se všestranní atleti AHA Vyškov určitě neztratili,“ poznamenal Hajzler.

Ten jako sám organizátor vrcholných atletických mítinků nešetřil chválou pořadatelů mistrovství. „Podařilo se jim vymodelovat příhodnou trať, ani mokrou, ani suchou, prostě tak akorát. K tomu jim přálo počasí, jak na objednávku. Ale hlavně zaslouží mimořádné uznání za to, že v této neskutečné době závod vůbec připravili a určitě je těší, že atleti se jim odměnili nadšenými a kvalitními výkony,“ zdůraznil Hajzler.