Rodák z Nesovic vybojoval se Sigmou druhé místo v lize a zahrál si čtvrtfinále někdejšího evropského poháru UEFA. Po těžké nemoci zemřel předčasně ve věku 42 let, od čehož koncem prosince uplyne deset let.

Už poosmé si výborného fotbalistu připomněli jeho bývalí spoluhráči z prvoligového dorostu někdejší KPS Brno. Na jeho počest také pořádají Memoriál Jiřího Vaďury. Tentokrát v rousínovské hale jej odehráli starší žáci a poprvé a symbolicky zvedli nad hlavu putovní pohár talenty ze Sigmy Olomouc. „Od jeho spoluhráčů je to hezké gesto. Kluci mají všechno ve své režii, tedy pronájem haly, poháry a věcné ceny. Jirka si takovou vzpomínku určitě zaslouží. Byl to férový chlap. V jednání na hřišti i mimo ně,“ zdůraznil šéf organizace Memoriálu Antonín Richtr.

Olomoučtí žáci se turnaje zúčastnili podruhé a po loňském druhém místě za Spartou Brno se letos radovali z vítězství. Šest družstev se utkalo systémem každý s každým a Olomoučtí prošli celou soutěží bez ztráty bodu. Turnaj správně gradoval, o prvním a druhém místě se rozhodovalo v posledním utkání, v němž Hanáci porazili reprezentanty druholigového 1. SC Znojmo 4:2.

V těžké konkurenci se neztratil ani jediný reprezentant Vyškovska FC Bučovice. K remíze s Dostou Bystrc Bučovičtí ve svém posledním utkání přidali výhru nad Slovanem Bzenec a se čtyřmi body obsadili páté místo. „O bodech nebo o umístění to tady pro nás nebylo. Pro nemoci a z rodinných důvodů jsme tu hráli v podstatě s družstvem mladších žáků. Starší tu byli jen tři. Takže to, co jsme uhráli, bylo takříkajíc nad plán. Přijeli jsme hlavně získávat zkušenosti. Ten rozdíl mezi mladšími a staršími žáky je opravdu velký, u některých třeba i dvacet centimetrů výšky. Takže jsem rád, že si kluci mohli zahrát proti prvoligové Olomouci a Znojmu, doufám, že na příští podzim už taky prvoligovému. Určitě to pro naše kluky bylo takové zpestření předvánočního programu,“ zdůraznil trenér Marek Kachlík.

Od obou ligových klubů Bučovičtí schytali fotbalové ponaučení, ale výhra v posledním utkání jim evidentně spravila náladu. „Góly jsem moc nepočítal, bylo jich hodně. Já jsem si líp zahrál, než zachytal. S Olomoucí a Znojmem to šlo těžko bránit, chodili na mě většinou sami dva hráči. Chytám za mladší žáky a po podzimu jsme skončili na pátém místě v krajském přeboru,“ řekl gólman bučovického výběru Tadeáš Tesáček, který se blýskl několika výpady zezadu mezi o hlavu vyššími soupeři.

Konečné pořadí: 1. Sigma Olomouc 15 bodů, 2. SC Znojmo 10, 3. Svratka Brno 10, 4. Dosta Bystrc 4, 5. FC Bučovice 4, 6. Slovan Bzenec 0.
Rozhodující výsledky: Olomouc – Znojmo 4:2, Znojmo – Svratka 1:1, Olomouc – Svratka 5:0.
Výsledky Bučovic: –Bystrc 4:4, –Svratka 0:6, –Znojmo 0:12, –Olomoc 1:9, –Bzenec 2:1.
Bučovice: Tadeáš Tesáček – Petr Svoboda, Martin Novák, Lukáš Buchta, Tomáš Jelínek, Dominik Vrábel, Adam Kamenický, Filip Tesáček, Stanislav Synek, Jakub Hronec.

Jiří Vaďura
4. 3. 1965 - 26. 12. 2007
Fotbal
Obránce/záložník - levák
Kariéra - kluby: Sokol Nesovice, TJ KPS Brno, Dukla Praha, SK Sigma Olomouc, Inter Bratislava, FK Drnovice, LeRK Prostějov.
Utkání I. ligy / góly: 252 / 21
Největší úspěchy:
Čtvrtfinále poháru UEFA (1991/1992 – mj. Torpedo Moskva 2:0, 0:0, Hamburk 2:1 a 4:1, Real Madrid 1:1, 0:1).
I. liga: 1x 2. místo 1995/1996, 2x 3. místo (1990/1991,1991/1992)