Hledání vybrané sportovní společnosti skončilo, teď přichází na řadu to nejdůležitější. Samotná volba.
V okresním městě a jeho blízkém okolí zřejmě nenajdete nikoho, komu by byla cizí anketa Sportovec Vyškova. Sejdou se v ní ti, kteří se na žádném hřišti ani v žádné hale nemohou utkat. A důvod? Pátrání po tom nejoblíbenějším, nejuznávanějším, nejlepším, tentokrát s letopočtem dva tisíce devět.

Už před několik týdny dostaly vyškovské kluby a oddíly výzvu, aby navrhly své hvězdy do nejužší nominace. Tu potom každoročně sestavuje Komise pro sport a tělovýchovu Rady města Vyškova, učinila tak v úterních odpoledních hodinách.

Odborná „sešlost“ letos neměla vůbec jednoduchou úlohu, a to hlavně v kategorii jednotlivců. Vyškovský sportovní rok byl na individuální výkony hodně bohatý. Rozhodnutí? Místo z minulých let obvyklých deseti jmen se mezi vyškovskou špičku dostalo hned tucet lidí. „Zaznamenali jsme letos přetlak velmi kvalitních výsledků, bylo těžké ten dlouhý seznam omezit jen na deset položek. A tak jsme se shodli, že jich tentokrát bude v nabídce pro hlasování dvanáct. Ničemu to nevadí, spíše naopak,“ uvedl člen komise Karel Müller.

V kolektivech je vám k dispozici šest týmů, a to mladší žákyně atletického AHA, starší žáci fotbalového Rostexu, juniorští ragbisté JIMI RC, moderní gymnastky kategorie juniorek Trasko, mužstvo volejbalistů a kadetky, bavící se mažoretkovým sportem.

Jen pro vysvětlenou, v anketě Sportovec Vyškova 2009 může zabodovat jen ten, kdo hájí barvy některého z vyškovských klubů a nebo má na území města alespoň trvalé bydliště. A fanoušci, kteří nenajdou v nominaci toho svého favorita, nemusejí zoufat. „Nominace je doporučení, ne příkaz. Lidé mohou vybírat z uvedených jmen, ale mohou podpořit kohokoli jiného, kdo splňuje zmíněnou podmínku,“ dopověděl Müller.

Na první pohled je letošní nominace opravdu jiná. Ještě nikdy se nestalo, aby se v ní představilo neuvěřitelných patnáct různých odvětví. Pro mnohé další zvláštností pak určitě je, že chybí jméno vždy favoritky podobných klání, cyklistky Lady Kozlíkové. „Dohodli jsme se s Ladou, že se letos nezúčastní a umožní ostatním sportovcům zviditelnění a případný odraz do zářivé kariéry. Je to důležité i v rámci našeho klubu, kde bychom chtěli upozornit na další talenty,“ vysvětlil absenci české hvězdy její osobní trenér a další člen komise Břetislav Usnul. Tak tedy, je čas rozhodnout. Každý může hlasovat pouze jednou, musí určit pořadí tří různých kolektivů a stejného počtu jednotlivců.

Z ankety stanou čtyři vítězové. Jeden pár, jednotlivce a kolektiv, si zvolí veřejnost, na Sportovce Vyškova 2009 ukáže i komise. Slavnostní vyhlášení bude na Městském reprezentačním plese poslední lednový pátek. Boj mimo sportovní kolbiště může začít.

Jak hlasovat?

1. Anketní lístky zaslat na adresu Karel Müller, MěÚ Vyškov, Masarykovo nám. 1, 68201 Vyškov nebo donést do TIC Vyškov.
2. Web www.vyskov–mesto.cz.
3. Email: k.muller@meuvyskov.cz

Sportovec Vyškova 2009: nominace

JAN BURIAN
Mladík, který zastupuje Vyškov v biatlonu, letos zářil. Jeho nejlepší sezona má punc zlata díky Mistrovství České republiky v rychlostním závodě. Nepopulární čtvrtá příčka mu patřila při hromadném startu a vyhrál celorepublikový žebříček žáků C.

LUCIA ČUŘÍKOVÁ
V anketě je i vyškovská cyklistka a není to Lada Kozlíková. Volba padla na Luciu Čuříkovou. Zaslouženě, vždyť mimo jiné dokázala získat bronzovou „placku“ při Mistrovství České republiky v maratonu horských kol kategorie ženy elite.

MARTIN HOŘAVA
Dvanáctiletý plavec KPS Vyškov si zapíše do deníčku rok 2009 jako úspěšný. Když pomineme regionální závody, z letního a zimního republikového šampionátu mladšího žactva vytěžil sedm medailí. Čtyři vítězství, dvě druhá a jedno třetí místo.MICHAELA CHMELOVÁ
Sportem, v němž byl Vyškov zatím bez ambicí, je kanoistika. Šestnáctiletá dorostenka, patřící klubu z Pardubic, tuto bariéru naplno prolomila. Má mimo jiné sedm medailí ze závodů českého mistrovství nebo Českého poháru, nejlépe stříbro.

VENDULA KUBÍČKOVÁ
Premiérové zastoupení mají v nominaci mažoretky Kalimero Vyškov. A to jak v týmech, tak i v osobě mladé mistryně republiky mezi osmi a jedenácti let věku. Co víc, kadetka získala už potřetí za sebou i titul evropské šampiónky. Vše v disciplíně pom-pom.

DAVID MACHALA
Ikona vyškovských kuželek, která už nějaký ten čas hostuje v rakouském Kremsu. V českých luzích a hájích mu kuželkářský trůn unikl o vlásek, na šampionátu jednotlivců skončil po vítězství v kraji druhý. Mezinárodní akce mu také vycházely na jedničku.

MARTIN MÜLLER
Nohejbalista, který měl na dosah mistrovský hattrick z říše snů. Nejprve vyhrál domácí šampionát dvojic, pak s Modřicemi kraloval extralize a dokráčel do finále mistrovství trojic. Na sklonku roku si vyzkoušel i reprezentační dres a opět nezklamal.IRENA PETŘÍKOVÁ
Přečíst si soupis letošních povedených startů této běžkyně opravdu není na chvíli. Stručně: česká vicemistryně v půlmaratónu, čtvrtá na dráhovém národním šampionátu na deset kilometrů, osobnost a opora prvoligových žen AHA a tak dále.


BARBORA PROCHÁZKOVÁ
Dědické judo je na českých tatami pojmem a v poslední době se o to přičinila i tato starší žákyně. V pohárových kvalifikacích jí mnohokrát patřily medailové posty a vše vyvrcholilo na Přeboru České republiky: stříbro v jednotlivcích a bronz v družstvech.


EVA SVÁČKOVÁ
I bodyfitness patří k perlám vyškovského sportu. O titul nejoblíbenějšího sportovce bude znovu usilovat Eva Sváčková. Za klub Wellness 2000 se pokusila o třetí triumf v řadě na mistrovství světa juniorek a masters, v Polsku z toho tentokrát bylo stříbro.


PETRA ŠTAUDROVÁ
Jméno moderní gymnastky, které už nejen z loňských ročníků anket každý vyškovský fanoušek zná. Oddílu Trasko znovu přinesla slávu, stala se mezi staršími kadetkami přebornicí jihomoravské oblasti a následně i mistryní České republiky.

JANA VINCOURKOVÁ
Aktuální lezecká jednička okresu. Nejcennější kov si odvezla z mistrovství republiky na obtížnost v Chocni. Jmenovat ovšem všechna její výborná česká i mezinárodní umístění posledních dvanácti měsíců, potřebovali bychom daleko víc místa.