Na start se tentokrát postavilo 197 závodníků z různých kategorií od nejmladších žáků až po dospělé. „Závody se povedly zejména u dětí a mládeže. Všichni účastníci bojovali a předvedli vynikající výkony. Navíc se vydařilo počasí. Ráno sice trošku mrholilo, ale pak přestalo a při potemnělé obloze krásně vynikly nasvícené stupně vítězů a perníkové chaloupky,“ těšilo trenéra a vedoucího pořádajícího klubu AHA Vyškov Jiřího Hajzlera.

Naopak ho zklamala letošní nízká účast v kategorii dospělých. „V kategorii mužů závodilo patnáct běžců a mezi ženami jen pět běžkyň. Částečná omluva je, že se závod kryl s mistrovstvím České republiky v krosu, na který vyrazila řada běžců. Přesto se nabízí otázka, jestli dospělou kategorii vůbec zařazovat, když účast tak pokulhává,“ zauvažoval Hajzler.

Mezi muži zkompletoval vítězný hattrick vyškovský závodník Jiří Němeček, který doběhl v čase 15 minut a 44 sekund. „Čekali jsme, jestli Jirka obhájí prvenství z předchozích dvou let a povedlo se,“ těšilo šéfa závodu.

Vyškovský Mikulášský běhŽeny (4,8): 1. Lenka Hrabovská 20:19 min., Denisa Machalová 22:09, Klára Strnadová 22:49 (všechny AK Drnovice).
Muži (4,8): 1. Jiří Němeček (AHA Vyškov) 15:44 min., 2. Jan Berger (AK Olomouc) 16:06, 3. Martin Sadil (TJ Dukla Praha) 16:20.


Druhé místo obhájil olomoucký běžec Jan Berger se ztrátou 22 sekund na vítěze. Třetí skončil Martin Sadil hájící barvy pražské Dukly, který zaznamenal čas 16:20. „Čelo závodu bylo velmi kvalitní. Potěšil nás především Jirka, přeci jen jde o domácího závodníka,“ připomněl Hajzler.

Stejně jako v loňské sezoně strávil Němeček letní část sezony v pardubické Hvězdě. „Vždycky přes léto hostuje v Pardubicích, protože má extraligovou výkonnost. Letos v každém extraligovém kole bodoval. Na zimu, kdy nejsou soutěže družstev, se vrací zpět do Vyškova,“ upřesnil klubový šéf.

Závodu žen dominovaly drnovické běžkyně. První místo vybojovala Lenka Hrabovská s časem 20 minut a 19 sekund. Druhá skončila její o minutu a padesát sekund pomalejší týmová kolegyně Denisa Machalová. Drnovické trio na špici celkového pořadí žen uzavřela Klára Strnadová, která doběhla v čase 22:49.

Sobotní závod byl zároveň součástí šestidílného pohárového seriálu dětí a mládeže Dlouhá míle 2018. Mezi juniory se z celkového prvenství v seriálu radoval Marek Kalous, v kategorii juniorek nejlépe uspěla Denisa Machalová.