Sbory dobrovolných hasičů tradičně poměřují své schopnosti mezi sebou, a to jak v rámci okresních soutěží a lig, tak i ve větším měřítku. Souboje pak vrcholí při celostátním finále hry Plamen a dorostu. Poslední jeho ročník, týkající se žákovského, respektive dorosteneckého věku, se odehrál od středy do neděle v Trutnově. Barvy vyškovského okresu hájily týmy Drnovic a Ivanovic na Hané, mezi jednotlivci se pokoušel prosadit ivanovický Radek Zápařka. Ti všichni prošli před dvěma týdny sítem krajských kol a v posledním a nejdůležitějším klání se jim také dařilo.

Tvrzení o úspěšném vystoupení hasičů z Vyškovska platí nejvíce o ivanovické skupině dorostenek. Přitom před odjezdem na sever Čech přehnaným sebevědomým neoplývaly. „Cítili jsme se tak na sedmé, osmé místo, a řekli jsme si, že kdybychom se vešli do první pětky, bylo by to skvělé. Máme hodně mladých holek,“ řekl vedoucí Ivanovic Libor Fiala. Zřejmě tak i jeho pak příjemně překvapil výkon družstva. Celkový součet ivanovických bodů po všech soutěžních disciplínách, tedy testu, běhu na sto metrů s překážkami, čtyřčlenné štafetě a požárním útoku stačil na třetí příčku. Z vyrovnaného pořadí odskočily jen vítězné pražské Řeporyje a druhá Dlouhá Lhota z Mladoboleslavska. „Důležitý pro náš výsledek byl povedený požární útok. Naopak v lepším světle se mohla odvíjet štafeta, tam tu mistrovskou atmosféru některé holky neunesly.

Celkově ale vládne absolutní spokojenost,“ tvrdil Fiala. Nutno dodat, že o bronzové hodnotě ivanovického vystoupení má poměrně velkou váhu bez chybičky zvládnutý test padesáti otázek s požární tématikou, který podcenily některé další týmy. „Rozhodlo to, i když se to často nestává. My si na test dali speciální pozor, protože to je prostě škoda ztratit na soupeře zrovna při něm,“ dodal.

O něco větší ambice si do Trutnova nabalili drnovičtí starší žáci doplnění o dva žáky z Ivanovic. Do celostátního finále hry Plamen vstupovali s nemalými nadějemi. „Máme zkušené družstvo kluků, kteří dosahují horní věkové hranice pro tuto kategorii. Jsou tu nové týmy, konkurence větší, nováčkovskou daň jsme si vybrali loni a letos si věřili asi víc,“ podotkl trenér skupiny Svatopluk Smutník. V drnovických řadách ale zavládlo na rozdíl od těch ivanovických spíše zklamání. Hasičská parta sice zakončila své účinkování druhým nejlepším požárním útokem, tedy královskou disciplínou požárního sportu, ale předchozí horší pořadí to už změnit nemohlo. Šestiboj štafet, požárních útoků a obecné všestrannosti dokončili jako osmí v pořadí. „Bohužel jsme neodvedli svůj standard. Nepovedlo se toho víc, přišly i trestné body a tady se za každou chybičku tvrdě platí,“ litoval Smutník. Titul letošního nejlepšího celku si odvezli na Plzeňsko zástupci Horního Hradiště.

Posledním želízkem v ohni byl Radek Zápařka. Mezi dorostenci jednotlivci absolvoval tři dílčí závody, po jejichž konečném resumé mu patří osmnáctá pozice.