Ve volném čase je to pro ně hlavně koníček, teď však mohou také ukázat, že jsou v něm opravdu nejlepší ze všech. Právě ve středu startuje v rumunském městečku Turda velký souboj leteckých modelářů.

Vyznavači tohoto sportovního odvětví se tam rozjeli, aby usilovali o co nejlepší umístění na letošním světovém mistrovství. A na startovní listině akce figurují i jména dvou zástupců vyškovského okresu, rousínovského Jana Winklera a vyškovského Vojtěcha Ludwiga. Jedenáctiletý Winkler a třináctiletý Ludwig budou bojovat jak mezi jednotlivci, tak společně s uničovským Filipem v soutěži trojčlenných týmů.

„Kluci jedou na takto velký závod poprvé, takže já předpokládám, že to bude z jejich hlediska hodně o zkušenostech. Ale jako družstvo se mohou dostat vysoko,“ prozradil trenér českého juniorského výběru pro tento šampionát Štefan Ondák.

Ten je zároveň i vedoucím vyškovského oddílů při Domě dětí a mládeže Vyškov, v němž se Ludwig zdokonaluje, takže zejména jeho dobře zná. „Je to velký talent, má opravdu snahu něco dokázat. Na soutěže, které pořádáme my i ostatní kluby, vždy chodí a jeho rousínovský kolega je taky velmi dobrý, o tom se nedá pochybovat,“ pochválil své svěřence.

A v čem se vlastně bude závodit? V disciplíně, jíž jmenovaní absolvují, se používají volné modely řízené magnetem. Jejich hlavní charakteristika je v tom, že směřují vždy proti větru. Zástupci Vyškovska budou startovat v kategorii juniorů, v níž se o světový titul poperou borci mladší osmnácti let z deseti různých zemí světa.

K velmocem tohoto sportu ale patří především evropské země. Na velkých mezinárodních kláních sbíraly v posledních letech medaile především naděje ze Slovinska, Rakouska, Polska, Rumunska a Švýcarska. Úspěch už zaznamenala i Česká republika, když syn současného kouče dosáhl před dvěma lety na bronz v boji o evropského mistra.

Čeští reprezentanti by měli být na vrchol sezony připraveni dobře, protože kromě uničovského modeláře, který se připravoval ve svém městě, mají za sebou týdenní soustředění ve Vyškově. To Ondák připravil na celý minulý týden pro členy svého kroužku MK DDM Vyškov. „Cílem je, aby se kluci zdokonalili a že to byl zároveň i trénink na mistrovství, to je super,“ objasnil pořadatel.

V pondělí pak zamířila výprava směr Rumunsko. Jak se s dost silnou konkurencí v těchto dnech poperou, to se již brzy dozvíme. Jejich ambice rozhodně nejsou podle jejich kouče malé. „Představy o cíli mám. Když budou v jednotlivcích v nejlepší desítce, budu mimořádně spokojen. A v družstvech pak míříme co nejvýš. Já si myslím, že medaile rozhodně není nereálná,“ věří Ondák.