Ve věkové kategorii juniorů naši republiku reprezentovali dva zástupci z okresu Vyškov a to třináctiletý Vojtěch Ludwig z Modelářského kroužku Domu dětí a mládeže ve Vyškově a jedenáctiletý Jan Winkler z téhož kroužku v Rousínově. Tříčlenné družstvo doplňoval Josef Filip z Uničova. Čekalo je celkem čtyřiadvacet soupeřů z deseti zemí.

Druhý den po příjezdu následoval dopoledne trénink a pak registrace soutěžících, kontrola a evidování leteckých modelů. V půl sedmé večer tamního času bylo před radnicí v Turdě slavnostně zahájeno toto Mistrovství světa. Následující den i přes nepřízeň počasí v podobě začínajícího deště začala mistrovská soutěž.

„Vzhledem k pochmurnému počasí se nám celkem dařilo, Vojtěch Ludwig zaletěl stanovené maximum kola a Jan Winkler zaletěl těsně pod tuto hranici,“ popisuje počátky závodu trenér Štefan Ondák.

Soutěžící čekalo celkem pět kol, jenž každé trvalo hodinu. Maximum, které mohli se svým modelem zaletět, bylo pět minut.

Druhé a třetí kolo bylo poznačené dešťovými přeháňkami a nezdarem pro Jana Winklera, který vypil hořký kalich nováčka až do dna. Vojtěch Ludwig sice nenalítal stanovené maxima, ale dosažené časy slibovaly umístění do první desítky.

A jak pokračovaly další kola? „Ve čtvrtém a pátém kole si počasí pořád pohrávalo se soutěžícími a chtělo to hodně trpělivosti při hledání správného momentu pro start modelu. To se nám povedlo a oba naši modeláři zaletěli stanovená maxima,“ sdělil Štefan Ondák.

Jan Winkler doplatil na zaváhání ve druhém a třetím kole a uzavíral startovní pole. Vojtěch Ludwig se nakonec zařadil na pěkné páté místo a bylo to nejlepší umístění z celé výpravy reprezentace na Mistrovství světa.

Třetí člen družstva Josef Filip se umístil na dvacátém místě. Vítězem celého mistrovství se pak stal Rumun Adrian Cecan, druhou příčku vybojoval Mateuscz Kanczok z Polska a třetí skončil Armin Mang z Rakouska. V pořadí družstev skončila česká výprava na šestém místě, ale čekali, že by se jim mohlo podařit dovést i medaili.

A jak je spokojen se závody sám trenér? „Když zhodnotíme s odstupem Mistrovství světa, je páté místo velkým úspěchem. Oba modeláři mají předpoklady využít nabyté zkušenosti na soutěži Českého poháru, která se bude konat už o tomto víkendu na Věrníkách a vybojovat si postup do reprezentačního družstva pro Mistrovství Evropy dva tisíce osm v Německu,“ zhodnotil výkon vyškovských zástupců Ondák.