Stoupající kouř, velký hluk z burácejících motorů, ale hlavně krásný souboj nestárnoucích strojů a příjemná přátelská atmosféra.

To vše čeká na aktéry i příchozí diváky svátečního klání v Rychtářově a jeho blízkém okolí. V pátek se tam totiž uskuteční tradiční Moped rallye. A to je akce, kterou se každoročně tato obec baví.

Letošní ročník tohoto netradičního klání je v pořadí už osmé a pořádá ho parta nadšenců Moped team Rychtářov. „Rally je to pro nás velká zábava a také se chceme trochu pochlubit, co tyhle stroje umí,“ uvedl předseda jmenovaného oddílu Jiří Ambroz.

Na pět a půl kilometru dlouhém okruhu, který vede po komunikaci mezi Rychtářovem a Pařezovicemi, se utkají jezdci ze všech koutů České republiky. Celkem patnáct zástupců rychtářovského týmu se na domácím klání chtějí vždy vytáhnout, ale vzhledem k silné konkurenci to nemají vůbec lehké.

Zvlášť, když poslední čtyři ročníky měly shodného vítěze, Pavla Krejčího z Lhoty u Lipníka. „Pavel říkal, že přijede i letos. On není moc k poražení, ale uděláme sportovně vše proto, aby se to už změnilo,“ tvrdí předseda oddílu.

O tom, že porazit Krejčího je opravdu tvrdý oříšek, moc dobře ví i další členové Moped teamu. „Žertovali jsme, že my mu snad ten pohár dáme už dopředu. Jezdí i na souboje v Čechách, má velké zkušenosti, ale nevzdáváme se,“ konstatuje Petr Dvořák.

A jak bude celý páteční program vypadat? Od půl jedné bude probíhat prezence a technická přejímka. První etapa odstartuje dvacet minut před třetí hodinou. Druhá pak o dvě hodiny později. Nezvyklé časy jsou proto, aby se uzavírka silnic nedotkla autobusové dopravy. Každý závod bude probíhat na pět kol.

Letošní ročník přinese ještě jednu velkou změnu. Finálová jízda totiž uspořádána nebude. Na obě části se vydají všichni, tedy na čtyři desítky účastníků, a vítězem bude ten, kdo bude mít nejlepší součet časů. „Loni jsme zkoušeli jet finále, ale dost lidí si stěžovalo, že je to nepřehledné. Navíc to bylo složité i z hlediska bezpečnosti,“ vysvětlil Ambroz. Zatraktivnění jistě přinese i nové provedení úvodního startu, který bude proveden formou Le Mans, tedy jezdci budou muset ke svým mopedům nejprve doběhnout a nasednout.