Když se řekne Moped rallye, v podstatě celé Vyškovsko ví, o čem je řeč. Bez rozdílu v tom, jestli vám burácení motoru zní libozvučně jako rajská hudba nebo jako nesnesitelný rámus. Nebo jestli považujete zplodiny motoru za vůni nebo pach. Je tu dvanáctý ročník populárního závodu mopedů. Rychtářov se jím bude bavit zítra, tedy ve sváteční úterý.

Ohlas akce a domácího Moped Teamu Rychtářov roste každým rokem. Počet startujících s vlastními jednostopými miláčky Stadion S11 a S22 se postupně zvyšoval, loni se zastavil na čísle pětatřicet a letos se očekává ještě více hostů. „Byli jsme jedni z iniciátorů založení nového seriálu šesti akcí Moped Cup Haná, jeden z jeho dílů je právě i náš závod. To by mělo přivést další zájemce, takže očekáváme zase o něco větší účast. Samozřejmě záleží na počasí, ale říkáme si, že by to mohlo být rekordní,“ předpověděla jednatelka klubu Ludmila Mikulášková.

Minulý rok byl specifický, protože poprvé se kvůli zvýšené bezpečnosti a rekonstrukce kanalizace jelo jen v obci, zatímco dříve se jezdci museli vypravit až do Pařezovic a zpátky. „Osvědčil se, závodníci byli nadšeni, daleko zajímavější to bylo i pro diváky. Dřív to pro ně nebylo tak atraktivní, teď jsou přímo v centru dění. Takže loni to bylo náhradní řešení, teď už je to priorita,“ vyhlásila jednatelka.

Vše startuje po obědě prezencí a technickou přejímkou, po volném tréninku přijdou na řadu dvě etapy, z nichž první se odstartuje po vzoru Le Mans, tedy i s doběhem a rychlým nasednutím. Od osmnácti hodin přijde na řadu finále pro ty nejrychlejší.

To vše zdánlivě v jediné kategorii, ovšem půjde o dvě. V samotném hodnocení se oddělí kategorie speciálů a upravených strojů. „Z organizačních a časových důvodů jedou všichni dohromady, ale vyhlašujeme to na konci zvlášť. Jinak jde o absolutně otevřený závod, na našem klubovém webu jsou pravidla, ještě se nedávno upřesňovala,“ doplnila Mikulášková.

A kdo je pro zítřejší den favoritem? Jména jako Pavel Krejčí a Jindřich Ulčák jsou pro zasvěcené evergreenem. První je z Lhoty u Lipníka, a pokud nemá technické potíže, nikdo mu pořádně nestačí. Tedy právě na jezdce z Palkovic, který mu už v rychtářovské minulosti dokázal řádně šlapat na paty.

Postupně se ovšem dostali do popředí výsledkových listin i domácí borci. Na startu se jich letos objeví hned dvanáct. „Vypadá to dobře, kluci se poctivě připravují, bez větších problémů. Já si myslím, že ty nejlepší může hodně potrápit Erik Mikulášek. Vyjít by to mohlo i Igoru Václavíkovi, možná se prosadí i Petr Dvořák. A ostatní do toho dají určitě taky všechno,“ povzbudil svoji partu předseda klubu MTR Jiří Ambros.

Moped rallye
Rychtářov, úterý 5. července
12.30 – 12.45 prezence a technická přejímka
13.30 – 14.00 volný trénink
14.40 start první etapa (způsob Le Mans)
16.40 start druhá etapa (finálová jízda)
18.00 vyhlášení výsledků
Dopravní omezení
Uzavírka silnice č.III/37728 třikrát v časových intervalech po cca třiceti minutách mezi 13.30 a 17.30 hodin.