Lulečský závod v podstatě kopíruje původní Nemojskou šestku. Jako poslední dva roky se i letos běžel od lulečského koupaliště v přírodním lomu U Libuše po pískové sypané cestě v lesích směrem na Pístovice a zpět. Závodníky čekalo docela příjemné počasí, trochu pod mrakem, ale teplo.

Možná i to nahrálo oběma favoritům hlavních kategorií mužů a žen. Jak Martin Kučera z brněnské Univerzity, tak Pavlína Poláčková z pořadatelského drnovického klubu bojovali spíše s časy a nástrahami tratě než se soupeři. Oba zvítězili s velkým náskokem a atakovali traťové rekordy.

Kučera za vlastním rekordem zaostal o čtrnáct vteřin. „Při rychlejším tempu už mi to na tom vysušeném pískovém podkladu podkluzovalo. Navíc jsem teď docela unavený, tak jsem se ani nepokoušel nějak moc honit za traťovým rekordem. Ale celkově to bylo v pohodě,“ potvrdil vítěz částečné obavy pořadatelů z přeschlé trati.

Druhou příčku vybojoval taktickým výkonem kroměřížský Josef Sedláček, když po obrátce využil výrazného zpomalení svého hlavního soupeře Jana Osolsobě. „Moc jsem překopl začátek. Nazpátky už jsem tempo nedokázal udržet,“ přiznal třetí v pořadí a věkem ještě junior AHA Vyškov.

Poláčková podle zvyku vyrazila ihned dopředu a brzy žádné soupeřce nedala šanci. Navíc její hlavní konkurentka a oddílová kolegyně Irena Pospíšilová se na tratě vrací po zranění, a proto při svém prvním startu raději volila volnější tempo. K rekordnímu času nakonec Poláčkové chyběly pouhé dvě vteřiny. „Přijela jsem jen na kole a bez pořádného vybavení, takže mě překvapilo, že jsem běžela tak rychle. Kdyby na mě někdo zakřičel, že jdu na traťák, tak jsem mohla klidně zabrat a ty dvě vteřiny by nebyl problém,“ trochu zamrzelo v cíli vítězku.

„Začala jsem volně a spíš jsem čekala, co se stane. No a Pavlína byla za chvíli pryč. Ale o to nešlo. Přijela jsem to zkusit a stehno drží, což je výborná zpráva. Spíš jsem potřebovala ověřit, že noha vydrží intenzívnější zátěž a je dobré, že to půjde,“ usmívala se spokojeně Pospíšilová.

S průběhem závodu byli nakonec spokojení i pořadatelé. „Všechny naše letní závody v Nemojanech si drží svůj punc výjimečnosti a jsou mezi běžci čím dál víc oblíbené. Nemojany byly druhým domovem Lenky Höferové a zároveň zde pracovala jako ředitelka základní školy. Lidé ze vsi, stejně jako my běžci, na ni nikdy nezapomeneme,“ zdůraznil hlavní pořadatel Zdeněk Smutný. 

Lulečská šestka

Výsledky hlavních kategorií
muži: 1. Martin Kučera (VSK Univerzita Brno) 20:04, 2. Josef Sedláček (AK Kroměříž) 21:13, 3. Jan Osolsobě (AHA Vyškov) 21:19.
Ženy: 1. Pavlína Poláčková 24:00, 2. Irena Pospíšilová (obě AK Drnovice) 24:46, 3. Marie Delingerová (AVA) 25:11.