Na dvou bučovických antukových kurtech se ale v průběhu uplynulé dekády představila celé plejáda špičkových českých a slovenských extraligových týmů. Výjimkou nebude ani jedenáctý ročník, který se bude hrát v sobotu od devíti hodin, přičemž pravou třešničkou na dortu bude účast mistra Slovenska a vítěze Slovenského poháru Chemesu Humenné. „Jsem rád, že zase přijali naši pozvánku. Vždyť k nám to mají strašně daleko, pojedou deset hodin autobusem. Ale podle mě budou největším diváckým tahákem. Tento tým hrál minulý rok velmi úspěšně prestižní středoevropskou ligu MEVZA, v níž skončil třetí. Zatipoval bych si, že u nás bude ve finále s loňským vítězem Zlínem," zdůraznil strůjce Spiritova memoriálu, trenér a manažer bučovických volejbalových sokolů Zbyněk Čížek.

Jemu a jeho spolupracovníkům se i letos podařilo sestavit hvězdnou startovní listinu. Kromě již zmíněných družstev se tradičně představí Volejbal Brno, VK Ostrava, ČZU Praha, domácí sokoli a dva nováčci Spartak Myjava a Ekonóm Nitra. „Těšte se taky na Myjavu, je to třetí tým minulého ročníku slovenské extraligy. Přiveze své největší hvězdy, nahrávače velmi dobře známého i z české extraligy Michala Sládečka a exbrněnského univerzála Josefa Mlčucha. A Nitru trénuje Rasťo Chudík, který v Bučovicích zvítězil jako hráč hned v prvním ročníku s týmem Opavy," upozornil Čížek.

Žádaný Václavík

Neméně zvučná jsou ovšem jména i v českých týmech nejvyšší soutěže. V barvách Fatry Zlín hraje Pavel Kolář, VK Ostrava nastoupí s navrátilcem z ciziny liberem Janem Václavíkem, polským legionářem na smeči Kacprakem a slovenskou posilou na nahrávce Halajem.

V této konkurenci se nechtějí ztratit ani domácí borci, i když jejich jména na české první scéně zářila už před několika roky. Bučovice hrají o dvě třídy níž než ostatní účastníci, druhou ligu, ale věří si, že s nimi sehrají minimálně vyrovnané partie. Každý rok se jim podařilo některého s favorizovaných soupeřů i porazit a Čížek se nebude zlobit, pokud bude tato „tradice" dodržena. „Bohužel nastoupíme bez Ivo Dubše, který je v zahraničí na dovolené. Ale turnaj bereme jako vyvrcholení letní antukové sezony, která se nám letos moc nevyvedla. V Holubicích jsme skončili druzí a před čtrnácti dny se v Drásově, kde jsme měli po vítězství ve skupině našlápnuto k obhajobě vítězství, turnaj nedohrál kvůli průtrži mračen. Proto si to chceme vynahradit před domácími fanoušky. Přání je jako vždy alespoň jednou zvítězit ve skupině a hlavně získat nové zkušenosti především pro naše mladé hráče, které začleňujeme do týmu, konkrétně jsou to například Doležal a Dítě," naznačil cíl pro turnaj trenér bučovických sokolů.

I pro extraligové týmy je Memoriál ing. Vladimíra Spirita jako každoročně jednou z posledních příprav před přechodem do hal, a tak se hráči budou chtít svým trenérům předvést v co nejlepším světle a vybudovat si co nejlepší výchozí pozici ve svých týmech před zahájením extraligy. „Těším se na Myjavu s osou Sládeček – Mlčuch. Uvidíme, zda opráší spolupráci z Brna. Zajímavé bude, jak si povede Humenné bez legionářů z Polska a Španělska, kteří tým táhli loni. Sám jsem zvědavý i na Zlín, kde se dere vpřed mládí jako Vašíček či Bartoš. Ostrava zase značně posílila a u nás hrává velmi kvalitně. ČZU Praha mimo jiné představí brazilského trenéra. Brno sice zahájilo přípravu nekompletní, bez juniorských reprezentantů připravujících se na mistrovství Evropy, ale i Brňané tady každý rok patří k nejlepším a loni hráli ve finále," vypočítává Čížek další důvody, proč by si volejbalový fanoušek nejen z Vyškovska neměl bučovický turnaj nechat ujít.

Hlavní cenou pro vítězný tým je pohár věnovaný Českou volejbalovou federací. Pro diváky budou navíc připraveny různé zajímavé soutěže s atraktivní novinkou „ogumdo", tedy bojem s meči. Vstup mají všichni jako každý rok zdarma.

Zvou i odborníci

V publiku určitě nebudou chybět ani známé osobnosti, špičkový trenéři jako Miroslav Čada, Petr Brom, Milan Džavoronok a další. „Já na Spirit cup přijedu už popáté a moc se těším. Bývají tu vynikající hráči a také výborná atmosféra. Pořadatelé jsou vždycky perfektně připravení. Herně budu sledovat zejména souboj Ostravy a Zlína. Ostrava má Václavíka, který se vrátil z Ameriky. Zlín, to je kvalita sama o sobě. Překvapit, stejně jako v celé loňské extralize, může pražský ČZU. V každém případě bude turnaj také zajímavou konfrontací české a slovenské mužské volejbalové špičky. Říká se, že naše extraliga má vyšší úroveň, takže uvidíme, jak to dopadne," podpořil Čížkovo pozvání do Bučovic uznávaný brněnský volejbalový odborník Miloš Kosík, který v průběhu turnaje divákům určitě od mikrofonu opět nabídne zajímavé a maximálně fundované komentáře.

Memoriál ing. Vladimíra Spirita

11. ročník, Bučovice, sobota 23. srpna, antukové kurty za náměstím, zahájení v 9.00 hodin.

Účastníci: Chemes Humenné, Spartak Myjava, Ekonom Nitra, VK Ostrava, Fatra Zlín, ČZU Praha, Volejbal Brno, Sokol Bučovice.

Systém: dvě skupiny po čtyřech týmech, hrají každý s každým, první dva postupují do play off (předpokládaný čas semifinále 16.00 hodin).

Obhájce loňského prvenství: Fatra Zlín.