Mají pravdu. Přestože soutěž měla své favority, všichni účastníci berou turnaj hlavně jako setkání příznivců tohoto sportu, a letošní přátelská atmosféra to také opět potvrdila. A určitě přispěla i k vysoké sportovní úrovni.

Podle soupisky byl hlavním favoritem divizní Pivovar, který tentokrát startoval pod svým názvem. Chyběl sice Pánek, ale kapitán české reprezentace do 19 let Jan Homola z Tanga Brno a hrající trenér druholigového Amoru Tomáš Galia byli jednoznačně posilami. Takže trenér Libor Šmarda mohl v klidu zpovzdálí jen sledovat vítěznou pouť. Jediný bod jeho svěřenci ztratili ve skupině remízou s Westem 3:3. „V této sestavě to ani nešlo nevyhrát. Letos byla suverénně nejsilnější, jakou jsme na Orel Cup dali dohromady. Ale líbili se mně mladí kluci z áčka vyškovského MFK. Jsou opravdu výborní, to je budoucnost vyškovského fotbalu," neváhal přiznat i chválil Jan Mikloška z vítězného týmu.

Kromě Westu měl Pivovar drobné potíže i v semifinálovém derby s Lazorem. V úvodu bylo v podání Jana Baričáka uměním netrefit ze dvou kroků prázdnou branku. Tyčka se nepočítá. Po něm šel na brankáře Pavla Štěpána sám Martin Lička, jenže s gólmanem obstřelil i klec. Z protiútoku Lazor inkasoval a Pivovar si pak už zkušeně finále vzít nenechal.

V něm pak poměrně hladce přehrál tým Vamosu, který tvořili převážně mladí divizní fotbalisté MFK. „Já futsal moc nehrávám. A bylo vidět, že soupeř naopak hodně. Že hrají spolu. Bylo vidět, že jsou sehraní, zatímco my jsme se sešli až dnes. To byl ten hlavní rozdíl. Ale druhé místo je pro nás jako vítězství. Nečekali jsme, že projdeme přes čtvrtfinále," potvrdil spokojenost s výsledkem jeden ze zkušenějších členů Vamosu Lukáš Koláček.

Souboj o bronz rozhodla jediná branka bučovického Jakuba Gremela, když Josef Lička v poslední minutě odmítl penaltové prodloužení a z čisté šance poslal míč pod strop haly Za Parkem. I Bučovičtí získali pro turnaj výraznou posilu z Tanga Brno. Aleš Vlach je dlouhá léta jeho oporou a v závěrečných zápasech Orel Cupu pobýval na hřišti podstatnou část hrací doby. „Zahrál jsem si dobře a kluci určitě také. Třetí místo je v této konkurenci výborné. A taky úroveň zápasů. Ale porovnávat s první ligou bych to nechtěl. Ta je o něčem úplně jiném. Navíc tady je malý prostor, malé hřiště, takže to bylo hodně o bojovnosti. Ale byly tady dobré mančafty," všiml si dražovický rodák.

Smolařem turnaje by mohl být vyhlášený tým West, tradiční adept na nejvyšší umístění. Jako jediný vypadl z pavouka až po střelbě pokutových kopů, když ve čtvrtfinále remizoval s Lazorem 1:1. „Do turnaje jsme šli s odhodláním jej konečně vyhrát. Ale nepovedlo se nám to. Stopku nám vystavily zrádné penalty. Jsme však rádi, že jsme se po roce opět sešli," konstatoval kapitán Westu Martin Horák, který svým spoluhráčům tentokrát pomoct nemohl. Jeho levou nohu obtěžkává bílá sádra.

Jak už bylo naznačeno, vyškovští orli dokráčeli ke sportovně nejhorší bilanci ze všech osmi ročníků. Pořadatelsky ale opět zabodovali. „Na umístění nevím co říct. V prvním kole jsme dostali nejhratelnějšího soupeře, pantery, ale prohráli jsme, a tím to pro nás zhaslo. S ostatními jsme neměli šanci. Turnaj je prostě rok od roku kvalitnější. My se sice nehoršíme, ale lepšit se určitě nemůžeme," s úsměvem vyhodnotil umístění kapitán Orla Petr Nedvěd, na jehož bedrech leží celá organizace turnaje.

Potlesk Méďovi

Za to také sklidil pochvalu od starosty Jednoty Orel Vyškov Jaromíra Zbořila, a taky zasloužený potlesk všech hráčů při vyhlášení výsledků. „Méďa to zvládá opravdu dobře. Bez něho si Orel Cupy vůbec nedovedu představit. Kromě toho mě těší, že roste zájem hráčů z vyšších soutěží futsalu i fotbalu si u nás zahrát. Podle toho vypadá i kvalita hry. Zápasy od semifinále měly určitě divizní úroveň a možná i o hvězdičku výš. Líbilo se mně, že hráči k sobě byli ohleduplní, a že všechno proběhlo v takovém povánočním a předsilvestrovském duchu. Bez protestů a zranění, jen úsměvy, žádná křeč. Prostě pohoda," shrnul pocity všech aktérů starosta Zbořil.

Zimní Orel Cup

Pořadí skupiny A: 1. Dynamo Bučovice 10 bodů, 2. Lazor Vyškov 7, 3. Amor Vyškov 7, 4. Darmo Vyškov 3, 5. Sokol Bučovice 1. Skupina B: 1. Pivovar Vyškov 10, 2. Vamos Vyškov 7, 3. West Vyškov 7, Panteři Vyškov 4, 5. Orli Vyškov 0.

Čtvrtfinále: Pivovar – Darmo 5:0, Lazor – West 1:1, penalty 4:3, Vamos – Amor 3:2, Dynamo – Panteři 2:1.

Semifinále: Pivovar – Lazor 3:1, Dynamo – Vamos 1:2.

Zápas o 3. místo: Dynamo – Lazor 1:0, branka Gremel.

Finále: Pivovar – Vamos 3:0, Kolečkář, T. Galia, Čtvrtníček.

Pivovar: Štěpán – Čtvrtníček, T. Galia, Homola, Kolečkář, Pospíšil, Mikloška, Urbančok, Grim.

Vamos: Vrána – Jeřábek, Lahodný, Horváth, Surala, Mrnuštík, Kucharčuk, Machálek, Koláček.

Nejlepší střelci: 9 – Čtvrtníček, 5. Grim, Hromek, Urbančok.

Rozhodčí: Brtníček, Pavlus.