Takto se dá stručně shrnout středeční dění v aule bučovického gymnázia. Stala se totiž dějištěm v pořadí šestnáctého ročníku velkého šachového turnaje Primus. Je určen pro studentky a studenty středních škol a učilišť. „Akce je i přeborem Jihomoravského kraje dorostenců a juniorů v rapid šachu. Máme tradici a přijíždí k nám zástupci mnoha škol nejen z okolí,“ poznamenal hlavní rozhodčí a předseda místního klubu Jiří Srna.

Za pravdu mu dává to, že do Bučovic zavítali hráči například až z České Třebové nebo Bratislavy. Počet přihlášených se zastavil na čísle třiasedmdesát. Ti usedli k šachovnicím, aby změřili síly v devíti kolech hraných švýcarským systémem v tempu dvakrát patnáct minut na partii.

Domácí Bučovičtí ani další zástupci vyškovského okresu si příliš velké naděje na prvenství nedělali. A to hned ze dvou důvodů. „Upřímně řečeno, ti starší a zkušenější už z našeho klubu odešli, takže přehnané ambice nebyly. Dopředu ztraceno ale nebylo samozřejmě nic,“ vysvětlil Srna. Další příčinou byla účast velkého aspiranta na nejvyšší příčku, obhájce loňského prvenství, Vojtěcha Pláta z Reálného gymnázia Prostějov.

A kdo by si na něj před Primusem vsadil, netratil by. Plát totiž neodešel od stolu ani jednou poražen, když osmkrát vyhrál a jednou remizoval. Se ziskem osmi a půl bodu tak jen těžko hledal konkurenci a může se těšit na první cenu, zájezd do Itálie. Smírně se rozešel jen s Michalem Zeinertem z České Třebové, kterému stačil součet sedmi a půl bodu na druhou pozici. Dalšího půl bodu ztrácel zlínský Jakub Roubalík.

A jak se vedlo borcům z Vyškovska? Z nich se nejvýše prosadil člen vyškovského gymnázia, dvacátý Jiří Jireš. Bučovice měly nejlepšího šachistu na šestadvacátém místě v osobě Martina Sedlára. Dvaatřicáté místo obsadila Radka Čermáková. „Jsou to dobré výsledky, jak u Martina, tak hlavně u Radky. Můžou být spokojeni,“ zhodnotil Srna.

Krajskými přeborníky v rapid šachu mezi dorostenci a juniory se stali Kratochvíl, Musil a právě Čermáková.