Ty osudné trestné hody. Achilova pata, která je znovu zabolela.Kdyby se jim ze značky šestimetrového hodu dařilo v pátek lépe, slavili by cenný skalp. Ale ani takhle nemusí smutnit, s jednou nedělní výhrou stále kráčí za možným druhým místem a třeba i postupem.

Kdo? Parta vyškovských basketbalistů. Oblastní přebor druhé třídy vrcholí a oni mají za sebou povedenou sezonu. Skončí zaslouženě mezi nejlepšími, což potvrdil i uplynulý víkend. A to i přesto, že měli ze zápasu proti Černým Polím a Černovicím B jen poloviční úspěšnost. „Co jsme nutně potřebovali uhrát, to se povedlo. Pravda je, že to mohlo být ještě vyšperkované, ale i tak můžeme kluky pochválit," konstatoval předseda klubu Jiří Fojt.

Drželi krok

Příznivci vyškovské košíkové zamířili do haly Za Parkem nezvykle už v pátek v podvečer. Ale o to raději, na programu totiž byla bitva proti neporaženým, už jistým majitelům titulu z Černých Polí. Drama sliboval i fakt, že v prosinci na brněnské půdě hosté prohráli jen o sedm bodů. „To jsme tam nechali všechno a druhý den při dalším zápase jsme byli rádi, že vůbec chodíme. Ale teď bude den odpočinku, není proč se šetřit," připomněl před úvodním rozskokem vyškovský kapitán Aleš Zeman, kterého ovšem do hry nepustil zánět Achillovy paty.

Hostující Slovan od začátku dokazoval, proč přeboru kraluje bez jediného klopýtnutí, domácí se ho ale dokázali držet. V poločase sice měli osmibodovou ztrátu, ale tu v další části stáhli na dva body a stejný rozdíl byl ještě těsně před koncem.

Jenže v posledních dvou minutách Brňané předvedli svou zkušenost a sílu v dovednosti, která naopak Vyškovany dlouhodobě trápí. Trestné hody proměňovali jak na běžícím pásu. „Na tom konci jich dali devět z deseti, za to my jich nedali za celý zápas šestnáct. To je ten hlavní rozdíl. Vyrovnané utkání, obrana fungovala, střelba ze hry taky šla, ale tohle je prostě náš problém," litoval kouč Richard Beránek.

Po konečném výsledku 54:63 a jednodenním oddychu nastoupili jeho svěřenci v neděli dopoledne k dalšímu boji, tentokrát přímému o pozici mezi nejlepšími. Přijely aktuálně třetí Černovice B a pro udržení vyškovské naděje na konečnou druhou pozici a nabídku postupové místenky museli odjet zpět s porážkou.

Prosadili se fyzicky

Povedlo se, i když první čtvrtina vyzněla pro hosty. „Trochu nám utekli, ale neřekl bych, že to bylo nějakou ležerností. Soupeř prostě hraje dobrý basket, hodně se to do toho opřel, mají dobré střelce, a když proměňují, nedá se nic dělat. Naše obrana ale byla dobrá, pomalinku jsme jim vnutili náš fyzicky náročný basketbal a jim postupně docházely síly," uvedl trenér.

Bylo z toho osmibodové vítězství 71:63, když famózní střelecký účet si otevřel hlavně Brtníček. Jeho individuální konto se zastavilo na sedmadvaceti bodech, tucet jich přidal Michal Kaňa.

Situace z vyškovského pohledu před posledními dvěma představeními sezony v roli hostů je jasná. Pokud tým doveze z Uherského Brodu i z Tišnova vítězství, bude druhý. Břeclav totiž klopýtla v neděli ve Šlapanicích a v případě konečného shodného počtu bodů mezi těmito dvěma protivníky má lepší vzájemný zápas Vyškov. „Je to reálné, musíme udělat všechno," prohlásil Beránek.

Pátek, hala Za Parkem

BK Vyškov – TJ Slovan Černá Pole 54:63 (12:15, 11:16, 16:10, 15:22), Brtníček 16, Sláma 14, J. Beránek 7, Červenka a Švarc po 6, M. Kaňa 3, Danada 2.

Neděle, hala Za Parkem

BK Vyškov – SKB Brno Černovice B 71:63 (17:24, 21:12, 14:6, 19:21), Brtníček 27, M. Kaňa 12, J. Beránek 9, Švarc 8, Sláma 5, Červenka, Danada 4, Paluda 2.

Zbylá utkání Vyškova

Sobota 16. března – BK TJ Spartak Uherský Brod (venku), Sobota 23. března – SK Basketbal Tišnov (venku)