V letošní halové sezoně vyhrál prestižní Procházkův memoriál, ale hlavně se v kategorii starších žáků stal v této disciplíně mistrem republiky a ve skoku vysokém přidal stříbrnou medaili. Zcela zaslouženě tedy vyhrál hlasování čtenářů Vyškovského deníku Rovnosti v anketě „Hvězdný výkon Vyškovska. Kdo se potkal s formou“ za měsíce leden a únor. „Ale i ve výšce jsem měl na zlato,“ přiznává vyškovský atletický talent a v rozhovoru pak vysvětluje, i proč mu uniklo.

Jak ses vlastně dostal k atletice? Bydlíš ve Velešovicích, takže jsi určitě hrál hlavně fotbal.

Ano a stále hraju za žáky Velešovic. U nás je dobrý i stolní tenis, ten jsem také hrál, a hrál jsem tenis. K atletice mě přivedl táta, který mě přihlásil do atletického kroužku v Domě dětí a mládeže. Určitě dobře věděl, co dělal, že jsem pořádně hyperaktivní, a tak mě rodiče potřebovali nějak vybít. A mně se to zalíbilo.

Kterou atletickou disciplínu máš nejraději?

Dálku a výšku. Obě stejně. Dost lidí mně ale stále tvrdí, že ta moje hlavní disciplína je výška a dálka že je jen doplňková. Já si myslím, že moje jsou obě.

Která z nich je nejnáročnější na trénink?

Náročné jsou obě. Zatím v tom žádný rozdíl nevidím.

Časem by to ale asi chtělo specializaci.

Tu zatím neřeším. Dělám to, co mě baví.

Kterého z posledních vítězství si ceníš nejvíc?

Nejvíc samozřejmě titulu mistra republiky v dálce. Hned za tím toho druhého místa ve výšce. Ale myslím si, že to mohlo být nastejno, že jsem mohl vyhrát i výšku. Ony ty soutěže šly skoro souběžně. Myslím, si, že kdyby mezi nimi byl větší časový odstup, třeba kdyby jedna byla v sobotu a druhá v neděli, měl bych velkou šanci vyhrát i skok vysoký.

Jaké jsou současné české rekordy a co bude potřeba k jejich dohnání nebo překonání?

V mojí kategorii starších žáků je to ve skoku vysokém 202 centimetrů a v dálce 714 centimetrů. Oba drží Lukáš Klíma. Co s tím? Musím na sobě hodně makat. Ve starších žácích budu ještě celý letošní rok. Kdybych tedy nepřekonal rekord, tak každopádně letošní cíl je skočit minimálně těch sedm metrů v dálce a ve výšce bych to chtěl do konce jara posunout na 190 a do konce sezony na 195.

Kteří trenéři mají největší podíl na tvém výkonnostním růstu?

Hlavně současný Jiří Kalda, pod jehož vedením dělám obě disciplíny. Určitě jsou to i Jiří a Magda Hajzlerovi. U pana Hajzlera jsem dělal tyčku, u paní Magdy běhy, kterým už se speciálně nevěnuju a jen klukům vypomáhám ve štafetách. K zahození nebyl ani vrhačský trénink u Antonína Zabloudila.

Máš všestranný talent, neláká tě desetiboj?

Jirka i Magda Hajzlerovi říkají, že bych jej měl zkusit. Táta také tvrdí, že na to mám. Ale hned zase doplní, ale ať se nezedřeš. Já jsem to samozřejmě zkoušel a skončilo to tak, že jsem si při tyčce probodl nohu. Ale vážně. K víceboji mám trochu respekt, ale věřím panu Kaldovi, který mě do něho taky tlačí. Vyzkoušíme to. Navíc v létě nastoupím do tréninkového kempu Romana Šebrleho. Těším se, to by mě mělo rychle posunout dál.

Jakou školu studuješ a kolik hodin věnuješ tréninku?

Teď jsem na víceletém gymnáziu ve Vyškově a od nového školního roku přestoupím na sportovní gymnázium v Brně v Botanické ulici. Tam by to mělo být na mnohem vyšší úrovni pod vedením těch úplně nejlepších odborníků – specialistů. Teď trénuju prakticky denně. Pátky jsou speciální atletické tréninky, tedy výška a dálka, někdy k tomu přidáme ještě čtvrtek. V pondělí a ve středu trénujeme doma ve Velešovicích fotbal. Ale ten už beru jen jako doplňkový sport. K tomu samozřejmě přidávám speciální cvičení, která dělám denně podle individuálního tréninkového plánu. Například protahovací cvičení, odrazová cvičení a různá další.

Jaký je tvůj sportovní vzor?

Teď mám zahraniční. Na výšku Javiera Sotomayora a Rusa Ivana Uchova. V dálce Mike Powella. Proč? Ti jsou prostě nejlepší, Sotomayor s Powellem světoví rekordmani. Uchov mimo jiné i halový mistr světa.

Co od nich chceš převzít?

Třeba od Uchova bych chtěl okopírovat jeho celý styl, ale on je i trochu showman. Dělá různé akrobatické prvky. Představte si, že saltem na zad skočil výšku metr devadesát. Viděl jsem to na vlastní oči v Hustopečích. To mě láká. On to skočí bez rozběhu, z jedné nohy!

Trenér Kalda tvrdí, že ses podle Uchova i ostříhal.

To má pravdu, ale tak daleko bych sám od sebe asi nešel. Jenže prohrál jsem krásnou sázku se spolužačkou. Musel jsem se ostříhat za vítězství v mistrovství republiky. A když už šly vlasy dolů, tak tedy podle Uchova.

Jaké vrcholy tě čekají v letní sezoně?

Především samozřejmě venkovní mistrovství republiky. Netajím to, chtěl bych double, tedy obhájit halový titul v dálce a vyhrát výšku. Tentokrát by obě soutěže neměly být v jednom dnu, takže proto udělám maximum.

Určitě budeš sledovat boje atletů na letní olympiádě v Londýně. Je možné se od těchto hvězd něco přiučit z televizní obrazovky?

To víte, že se budu dívat, ale doma se podle televize trénuje špatně. Víc se těším na mistrovství republiky jednotlivců, které bude v červnu u nás ve Vyškově. Tady budou absolutní české špičky. Tady půjde okoukat mnohem víc.

Spolupracuješ nějak s klubovým kolegou, ale i velkým soupeřem Tomášem Fišerem?

My skokani v AHA máme svůj Jump Team Work, držíme spolu, hecujeme se. Tomáš teď trénuje ve sportovním gymplu na Botanické. Ale když byl ještě tady, tak jsme na trénincích měli takovou svoji minisoutěž. Páteční derby, kdo skočí víc.

Kdo vyhrával?

Že by já? Ne, bylo to X ku třem.

Asi se těšíš na Botanickou a za Tomášem.

Určitě. Tam se trénuje pětkrát týdně, dvakrát denně. To je samozřejmě něco úplně jiného. Přechod asi bude těžký. Vidím to na Tomovi. Bývá utahaný a jeho výkony teď taky nejsou nic moc, ale ono to určitě má smysl a projeví se to

Jiří Kalda, trenér skokanů AHA Vyškov:

„Filip v letošním roce velice překvapil. Velice mile. Jeho předností je odpovědná příprava a i přístup k závodům. V nich si udržoval poměrně vysoký standard. Na svůj věk je až překvapivě komplexním výškařem, velice technicky vyspělý. Aktuální rezervy zatím má v rychlosti, přesněji v akceleraci rozběhu a v celkové technice rozběhu. Důležité je, že ho bedlivě sledují a podporují rodiče.“

FILIP NAVRÁTIL

Narozen: 19. dubna 1997

Bydliště: Velešovice

Sport: Atletika

Klub: AHA Vyškov

Osobní rekordy: dálka – 658 cm (únor 2012, Ostrava), výška – 188 cm (leden 2012, Brno), 60 m – 7,68 s. (února 2012, Vídeň)

Největší úspěchy: mistr republiky starší žáků ve skoku dalekém, druhý ve skoku vysokém, třetí jako člen běžecké štafety AHA Vyškov na 4×60 metrů. Absolutní mistr republiky halové sezony ve skoku dalekém a vysokém. Absolutní vítěz prestižního mezinárodního seriálu Czech High Jump Grand Prix.